Hlavní navigace

Zpátky do trenek: je tu Office 2010

Vojtěch Bednář

"Jak z vypitého piva láhev se vrací, jak od jihu ptáci…" zpívá Pavel Dobeš ve své slavné písničce. A my doplníme, jak do kanclu Office. Aktuálně ve verzi 2010.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Recenzenti, kteří se již měli možnost se zbrusu novým Microsoft Office 2010 setkat (v Česku to zatím nejde, neboť web Microsoftu hlásá „kup si 2007, získej 2010 (až bude k dispozici)“ se vesměs shodnou na tom, že nová kancelář je oproti předcházející, vpravdě revoluční, generaci změnou evoluční a spíše menší. Je to zcela jistě dobře, protože mnoho uživatelů se z přechodu na aktuální verzi 2007 ještě neoklepalo, a celá řada dalších s ním stále otálí. Pro ně, a nejenom pro ně znamená vydání verze 2010 důležitý vzkaz. A sice, že „anomální období“ vývoje kanceláře je u konce a veliký Microsoft se znovu chystá chytit otěže – dovolte mi to vysvětlit.

Od seriózních počátků „kanceláře“ v první polovině devadesátých let do roku 2002 (tedy verze 2003) postupoval Microsoft při vývoji svého druhého nejúspěšnějšího produktu cestou pozvolného přisypávání hromádky. Drobné změny grafických nuancí (3D rozhraní ve verzi 95, „ploché“ ve verzi 97 atd.) byly nezbytnou úlitbou proto, aby se novináři měli o čem bavit a největší laici měli pocit, že se něco děje. To skutečné se dělo pod kapotou.

Microsoft přidával nové funkce, přičemž v základu programů se nic neměnilo. Chyby, někdy kritické, se opravovaly ob verzi a i když tuto praxi měl odstranit v  rámci Office 97 zavedený systém servisních balíčků, ve skutečnosti se toho změnilo jen velmi málo. Výsledky tohoto běžného postupu byly dva:

  1. 1. Uživatelé ochotně přecházeli z jedné verze na druhou, protože očekávali, že příští verze konečně opraví i jejich oblíbenou chybu.
  2. 2. Uživatelé nebyli ochotni přejít z Microsoft Office na jiný Office, protože by to znamenalo vyšší náklady než ty spojené s upgradem na novější verzi, o níž věřili že (1) opraví jejich oblíbenou chybu a (2) zavede toužebně očekávanou funkci. Frustrace z výsledku obojího se brzy překlopila v toužebné očekávání další verze.

A ta měla podle zažitého scénáře přijít tak za dva roky.

Když Microsoft vydal Office 2003 – a pak nic – a pak nic – a pak nic – a navíc to dlooooouho nevypadalo ani na nová Windows, část uživatelů pokukovala po jiných Office. Zrychlil se vývoj OoO. IBM začalo pracovat na Symphony. KOffice zažila ani ne tak nárůst zájmu, jako spíše prohlášení za seriózní produkt. Když pak vyšla Microsoft Office 2007 s drasticky novým uživatelským rozhraním (což mnozí neskousli), a drasticky omezenou mírou uživatelského přizpůsobení (což byla oblíbená výčitka na účet „alternativních“ balíků), stavidla zájmu o „jiná“ Office se začala zvolna otevírat. Někteří dokonce věřili, že Microsoft s tváří svého balíku přepracuje i svou politiku udržování uživatelů na jinou.

Příchodem Office 2010 je ale – dost možná – vše zpět ve starých kolejích. Aditivní aktualizace, která přináší/nepřináší nové funkce a řeší/neřeší staré chyby. Co se ji však povede, je udržení uživatelů. Office je zpět v nejlepší formě. Proto kupme si Office 2007 a dostaňme 2010 (až bude dostupná) a nedoufejme v alternativy. Jinak řečeno, Zpátky do trenek!

Našli jste v článku chybu?

19. 5. 2010 11:08

Banjo (neregistrovaný)
Já bych si s tím dovolil jen souhlasit. Pro běžného uživatele, jsou MS Office v jakékoliv edici zbytečně drahý SW. Pokud někdo tvrdí, že ve firmě se nedají používat tak má patrně nadstandardní požadavky, nebo neumí s OO pracovat. Tedy, kupujte, učte se - pokud chcete. Ale je to věc volby, každý ať používá co chce (a do čeho je ochoten investovat). Jediná, původně obtížně nahraditelná věc byl MS Outlook. A to už dnes také není neřešitelné, díky GPL licencovaným groupware řešením. Tento názor jse…

19. 5. 2010 17:37

ktv (neregistrovaný)
asi je to o zvyku. Ja pouzival MS Office naposledy na stredni nekdy v roce '99, od VS jsem pouzival prakticky vyhradne OO a muzu rict ze naopak kdyz jsem byl nedavno nucen neco splacat v MSOffice 2007 tak mi sla hlava kolem - spoustu funkci jsem musel hledat a velke procento z nich jsem nakonec ani nenalezl (nejspis tam nekde jsou ale ja to proste po urcite dobe vzdal). takze ono je to asi fakt jenom o zvyku - kdo je zvykly na MSo asi neprejde na OO, kdo je zvykly na OO asi neprejde na MSo. …
Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Zeleninové jogurty prý budou hit

Zeleninové jogurty prý budou hit

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...