Hlavní navigace

Zpráva z Invexu: Březen bude počtvrté měsícem Internetu!

Jiří Peterka

Tisková konference na Invexu 2000 odstartovala nový ročník populární akce BMI. Poklidný průběh tiskovky však narušila hrstka demonstrantů s poněkud zvláštními požadavky. O co jim šlo?

Zvláštní perličkou letošního Invexu se stala včerejší tisková konference, která měl zahájit nový, v pořadí již čtvrtý ročník měsíce Internetu (kterým je již tradičně měsíc březen). Průběh tiskovky narušoval již od jejího začátku zvláštní hlomoz, který do sálu č. 103 v Adminis­trativní budově BVV pronikal skrze dveře. Znělo to jako nějaké povykování či hlasy hádajících se lidí, ale skrze zavřené dveře nebylo možné poznat, o co přesně jde. Tiskovka byla i přesto zahájena a předseda sdružení BMI začal nový ročník představovat, když tu se dveře prolomily a do sálu vtrhla skupinka bojovně naladěných mládenců a dívek. Pravda, do nedávných pouličních bojovníků proti zasedání MMF měli daleko, ale i tak z nich šel docela strach. Nejasný byl i důvod, proč do sálu vlastně vtrhli – křičeli něco jeden přes druhého a tak jim nebylo vůbec rozumět.

330

V první chvíli to dokonce vypadalo, že jsou to ekologičtí aktivisté bojující proti jaderné energetice a že si odskočili od Temelína důrazně zaprotestovat proti heslu:

Internet: jaderná elektrárna pro každého!

které pořadatelé zvolili jako motto nového ročníku akce BMI.

Nakonec se ale ukázalo, že to nejsou ekologičtí aktivisté a že vůbec nešlo o špatnou interpretaci tohoto hesla, které správně zní:

Internet JE pro každého!

331

Ve skutečnosti to byli mladí uživatelé Internetu, kteří přišli důrazně protestovat proti tomu, aby se podpora celosvětové sítě sítí omezovala jen na jeden jediný měsíc v roce. Hesla, se kterými přišli (jako „pryč s březnem“, „Internet pro každého“ či „BMI unlimited“ apod.), možná nebyla až tak výmluvná, ale jejich petice, kterou přečetli a poté předali pořadatelům, již obsahovala konkrétní požadavek: přestat se omezovat jen na březen a podporovat Internet po celý rok.

329

Situaci nakonec zachránil sám prezident sdružení BMI Jaroslav Winter, který dosáhl kompromisu hodného rutinovaného politika (mimo politiku se tomu říká: nechat vlka ať se nažere, ale kozu zachovat celou): demonstranty uklidnil příslibem, že z názvu akce stáhne slůvko „březen“ (takže zbude již jen „Měsíc Internetu“). Ve skutečnosti se ale stejně většina akcí uskuteční ve třetím kalendářním měsíci příštího roku.

UX17_snitker

Příslibem uklidnění demonstranti záhy odešli v domnění, že zvítězili na celé čáře, a tiskovka plná zkoprnělých novinářů pokračovala dál již jen jakousi vlastní setrvačností. Rychle byli představeni hlavní partneři letošního ročníku (vlastně již jen „Měsíce Internetu“), dále mediální partneři a partneři odborní, a stručně byly zmíněny i hlavní akce  – pokud to někoho zajímá, najde to na http://www.bre­zen.cz .


P.S. Pro laskavého čtenáře, který stále váhá, zda se zbláznil on či autor tohoto článku: předem připravená účast demonstrantů na tiskovce k zahájení „Měsíce Internetu“ byla určitou nadsázkou a zpestřením tradičně nudných tiskovek – stejně je míněn i tento článek. 

Našli jste v článku chybu?
15. 10. 2000 0:33
Bedrich Listopad (neregistrovaný)
Tenhle clovek by mel mit zakazano nekam prispivat. Jednak jde vzdy a pouze o reklamu, prispevky nemaji hlavu ani patu a ty preklepy jsou fakt priserne!!!
13. 10. 2000 1:13
Lukas Horalek (neregistrovaný)
No, jestli byla konference nazorne PREDTAVENA, pak to spise nez Junior internet byla predvadeci akce Vitkovickych zelezaren, nerku-li? :) Jinak, Zdenku, hrozne nerad bych pusobil prilis kuratelsky, ale skutecne si zkus pred odeslanim sve prispevky radne procist, preklepu je tam nepocitane, a i nejedna hrubka na cloveka vykoukne. Samozrejme, ne kazdy se narodi jako potencialni Capek ci Vancura, ale psat prehledne a srozumitelne by, myslim, mel umet kazdy - vzdyt obrovska vyhoda pocitace v roli p…