Hlavní navigace

Zpráva z Invexu: Březen bude počtvrté měsícem Internetu!

Jiří Peterka 12. 10. 2000

Tisková konference na Invexu 2000 odstartovala nový ročník populární akce BMI. Poklidný průběh tiskovky však narušila hrstka demonstrantů s poněkud zvláštními požadavky. O co jim šlo?

Zvláštní perličkou letošního Invexu se stala včerejší tisková konference, která měl zahájit nový, v pořadí již čtvrtý ročník měsíce Internetu (kterým je již tradičně měsíc březen). Průběh tiskovky narušoval již od jejího začátku zvláštní hlomoz, který do sálu č. 103 v Adminis­trativní budově BVV pronikal skrze dveře. Znělo to jako nějaké povykování či hlasy hádajících se lidí, ale skrze zavřené dveře nebylo možné poznat, o co přesně jde. Tiskovka byla i přesto zahájena a předseda sdružení BMI začal nový ročník představovat, když tu se dveře prolomily a do sálu vtrhla skupinka bojovně naladěných mládenců a dívek. Pravda, do nedávných pouličních bojovníků proti zasedání MMF měli daleko, ale i tak z nich šel docela strach. Nejasný byl i důvod, proč do sálu vlastně vtrhli – křičeli něco jeden přes druhého a tak jim nebylo vůbec rozumět.

330

V první chvíli to dokonce vypadalo, že jsou to ekologičtí aktivisté bojující proti jaderné energetice a že si odskočili od Temelína důrazně zaprotestovat proti heslu:

Internet: jaderná elektrárna pro každého!

které pořadatelé zvolili jako motto nového ročníku akce BMI.

Nakonec se ale ukázalo, že to nejsou ekologičtí aktivisté a že vůbec nešlo o špatnou interpretaci tohoto hesla, které správně zní:

Internet JE pro každého!

331

Ve skutečnosti to byli mladí uživatelé Internetu, kteří přišli důrazně protestovat proti tomu, aby se podpora celosvětové sítě sítí omezovala jen na jeden jediný měsíc v roce. Hesla, se kterými přišli (jako „pryč s březnem“, „Internet pro každého“ či „BMI unlimited“ apod.), možná nebyla až tak výmluvná, ale jejich petice, kterou přečetli a poté předali pořadatelům, již obsahovala konkrétní požadavek: přestat se omezovat jen na březen a podporovat Internet po celý rok.

329

Situaci nakonec zachránil sám prezident sdružení BMI Jaroslav Winter, který dosáhl kompromisu hodného rutinovaného politika (mimo politiku se tomu říká: nechat vlka ať se nažere, ale kozu zachovat celou): demonstranty uklidnil příslibem, že z názvu akce stáhne slůvko „březen“ (takže zbude již jen „Měsíc Internetu“). Ve skutečnosti se ale stejně většina akcí uskuteční ve třetím kalendářním měsíci příštího roku.

Příslibem uklidnění demonstranti záhy odešli v domnění, že zvítězili na celé čáře, a tiskovka plná zkoprnělých novinářů pokračovala dál již jen jakousi vlastní setrvačností. Rychle byli představeni hlavní partneři letošního ročníku (vlastně již jen „Měsíce Internetu“), dále mediální partneři a partneři odborní, a stručně byly zmíněny i hlavní akce  – pokud to někoho zajímá, najde to na http://www.bre­zen.cz .


P.S. Pro laskavého čtenáře, který stále váhá, zda se zbláznil on či autor tohoto článku: předem připravená účast demonstrantů na tiskovce k zahájení „Měsíce Internetu“ byla určitou nadsázkou a zpestřením tradičně nudných tiskovek – stejně je míněn i tento článek. 

Našli jste v článku chybu?

15. 10. 2000 0:33

Bedrich Listopad (neregistrovaný)
Tenhle clovek by mel mit zakazano nekam prispivat. Jednak jde vzdy a pouze o reklamu, prispevky nemaji hlavu ani patu a ty preklepy jsou fakt priserne!!!

13. 10. 2000 1:13

Lukas Horalek (neregistrovaný)
No, jestli byla konference nazorne PREDTAVENA, pak to spise nez Junior internet byla predvadeci akce Vitkovickych zelezaren, nerku-li? :)
Jinak, Zdenku, hrozne nerad bych pusobil prilis kuratelsky, ale skutecne si zkus pred odeslanim sve prispevky radne procist, preklepu je tam nepocitane, a i nejedna hrubka na cloveka vykoukne. Samozrejme, ne kazdy se narodi jako potencialni Capek ci Vancura, ale psat prehledne a srozumitelne by, myslim, mel umet kazdy - vzdyt obrovska vyhoda pocitace v roli p…
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte