Hlavní navigace

Zpravodajské servery: místo pro blízká setkání reklamního druhu

Pavel Daniel 18. 10. 2000

Zpravodajské servery jsou fenoménem, který se stává lákadlem nejen pro samotné čtenáře nabízených virtuálních informací. Důvodem je skutečnost, že například pro zadavatele reklamy je internetový zpravodajský portál velmi pohodlným nástrojem, jak zasáhnout v podstatě velmi dobře vyprofilovanou cílovou skupinu.

Přestože internetové zpravodajské servery nepatří v dlouhodobém časovém horizontu, alespoň podle výsledků iAuditu TNS Média, k nejsledovanějším (například Press Cz 2 324 unikátních IP adres a 10 035 shlédnutých stran/srpen, iDnes.cz 11 237 unikátních IP adres a 183 199 shlédnutých stran/srpen a České noviny 4 976 unikátních IP adres a 48 249 shlédnutých stran/srpen), profil konzumentů jejich informací stojí více než za pozornost. Profil „klasického“ uživatele informací zpravodajských serverů se totiž dá charakterizovat následovně: Mladý muž ve věku do 39 let, který je vybaven středoškolským vzděláním s maturitou a jehož měsíční příjem osciluje ve vyšších příčkách mzdových tarifů (do 20 000 korun), což vyplývá z dotazování na vzorku 2 612 respondentů, který zkoumal projekt Market&Media&Li­festyle – iPanel agentury Median ve 3. etapě 2000. Jde tedy spíše o člověka intelektuálně zaměřeného. Lze využít podobných statistik a poznatků?

Úspěch reklamní kampaně na zpravodajských serverech paradoxně spočívá v tom, že konzumenti elektronických informací, ač vzdělaní, naleznout vše pod jednou pokličkou bez toho, aniž by museli složitě hledat nebo čekat, až jim někdo požadovanou informaci přinese. A právě toho by nejvíce měly využívat zadavatelé internetové reklamy. Příklad? Když probíhalo zasedání MMF a SB v Praze, měla většina zpravodajských serverů speciální chat roomy pro diskuse o tom, zda jsou uvedené instituce nutné nebo ne – ovšem už málokterý server dokázal umístit k vybrané místnosti patřičnou reklamu.

KL_HLASOVANI

Přitom na tom nic složitého není – zadavatel nemusí kupovat bannerovou reklamu na „jedničce“, tedy hlavní straně e-zinu. Umístění na vybraných chat roomech tak může být mnohokrát levnější (například banner na hlavní straně zpravodajského serveru může stát 590 korun (CPT), v jednotlivých rubrikách stejného serveru to může být už „jen“ 290 korun (CPT)). To, proč to většina firem v tuzemsku ještě nepochopila, může být v tom, že dosud nikdo nebyl s to prezentovat a odůvodnit, jaká účinnost zásahu reklamní kampaně na cílovou skupinu odpovídá nižší ceně za bannerovou reklamu.

Virtuální vydavatelský svět navíc stojí před vyřešením zásadního problému, jehož výsledek zřejmě ovlivní v budoucnu i přísun příjmů z e-reklamy. Stále se totiž neví, zda „přežijí“ vydavatelé, kteří kromě Internetu mají pod svou střechou i další média – noviny, televizi nebo rozhlas (a tím pádem by zřejmě mohl být objem zadaných reklam vyšší vzhledem k vyšším reklamním rozpočtům mediálních domů), nebo zda budou úspěšnější ti, kteří se specializují jen na poskytování informací prostřednictvím drátů do počítačové obrazovky. Souboj se však nerozhodne během měsíců a cena virtuální reklamy roste mílovými kroky. Blízká budoucnost snad tedy ukáže, kdo a jak obstojí.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: Sat novinky: promo Sky 1 HD

Sat novinky: promo Sky 1 HD

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?