Hlavní navigace

Zynga opět propouští. Příběh firmy, která doplatila na sázku na Facebook

Daniel Dočekal 14. 5. 2015

Příkladný tvůrce virálních her, které lidé nedokáží přestat hrát. Taková byla Zynga, než se to všechno zvrtlo. A budoucnost nevypadá nijak dobře.

Těžko se nesetkat s věcmi jako Farmville, Words with Friends či Mafia Wars. Poměrně dlouho patřila Zynga, tvůrce těchto (a desítek dalších) her, mezi jedničku v oblasti sociálního hraní. V době největšího rozmachu hry od Zyngy hrála prakticky více než polovina uživatelů Facebooku. Což bylo ale v době, kdy Facebook dělal všechno proto, aby získal dostatečný vliv a zvýšil počet uživatelů. A šířit cokoliv na Facebooku bylo možné nejenom zadarmo, ale hlavně to fungovalo.

Jenže pak začal Facebook utahovat kohoutky, chtěl více a více peněz a omezoval možnosti organického šíření. Zynga na to doplatila velmi rychle, protože pro udržení růstu (a vlastních příjmů) nutně potřebovala neustálý příliv nových hráčů, ať už do existujících, nebo do nově spouštěných her. Změny na Facebooku znamenaly, že Zynga musela začít utrácet miliony dolarů za reklamu a nic nepomohlo, že měla s Facebookem všechny druhy partnerství, na které si jenom bylo v té době možné sáhnout. Není nezajímavé, že v době největšího utrácení znamenala pro Facebook Zynga až 12 % z jeho obratu.

Nevyšla ani sázka na uvádění dalších a dalších her. Jejich vývoj nebyl nejlevnější a možnosti jejich masivního šíření na Facebooku už vůbec ne. Sázka na Google+ nevyšla, sociální síť od Googlu se sice chtěla otevřít jako herní platforma, ale nikdy k tomu nedošlo. Částečně proto, že uživatelé Google+ byli ti, kteří z Facebooku utekli, hlavně ale proto, že Google nikdy nedal tvůrcům her to, co původně Facebook, tedy možnost být snadno vidět.

Zynga se pokusila poměrně včas proniknout i do mobilního světa, včetně akvizice jedné z (tehdy) nejslibnějších her. Jenže ani to nezafungovalo, hra milovaná miliony lidí velmi rychle milována být přestala. Peníze za mobilní akvizice tak je nakonec víceméně možné považovat za odepsané. Ať už jde o 527 milionů dolarů za Clumsy Ninja či 183 milionů dolarů za OMGPOP.

Jak to šlo s firmou Zynga

V historii Zyngy najdete řadu velmi kontroverzních momentů. Vedle spolupráce s podvodnými inzerenty (viz počátek časové osy) je tu ještě řada afér týkajících se kopírování her. MafiaWars coby kopie Mob Wars (mimosoudně urovnáno za až 9 milionů dolarů), Café World jako kopie Restaurant City (Playfish), Dream Heights coby kopie Tiny Tower, Zynga Bingo kopie Bingo Blitz a samozřejmě už zmíněné The Ville, kopírující The Sims Social od EA.

Poslední vývoj

Poslední vývoj u Zyngy je ten, že ohlásila další propouštění ve snaze ušetřit 100 milionů dolarů. Pomoci by mělo propuštění dalších 18 % zaměstnanců, tedy 364 lidí. Mark Pincus je zpět jako CEO (Don Mattrick skončil v dubnu, po necelých dvou letech) a propouštět se chystá postupně až do konce roku, což by mělo ušetřit 45 milionů dolarů. Dalších 55 milionů dolarů by se mělo podařit ušetřit někdo do třetího kvartálu 2016.

Neméně zajímavé je, že úspor chce dosáhnout i ukončením činnosti vlastních datových center a přechodem zpět k Amazonu. Právě odtamtud před dvěma lety Zynga odešla a za 100 milionů dolarů tehdy vybudovala vlastní datová centra. Změnu společnost odůvodňuje tím, že se změnily podmínky a nepodařilo se jí růst tak, jak chtěla. Hlavně proto, že svět okolo přešel na mobilní hry, a ty na Facebooku už tolik netáhnou.

Finanční výsledky jsou stále problematické – 183 milionů dolarů příjmů v posledním čtvrtletí je doprovázeno ztrátou 46,5 milionů dolarů. Jakkoliv je možné vidět pozitivum ve srovnání se stejným obdobím v roce 2014 (61,2 milionů dolarů ztráty), žádná pozitivní budoucnost není na obzoru – předpovědi mluví o 175 až 190 milionech příjmů a ztrátě 50 až 54 milionů v dalším čtvrtletí.

Našli jste v článku chybu?

14. 5. 2015 20:54

Míra (neregistrovaný)

Já bych s titulkem naopak zcela souhlasil. Zynga je jedna z firem, které si myslely že spojení s Facebookem automaticky znamená trvalé vysoké zisky. Když je něco na Facebooku tak to přece automaticky znamená, že je to nejlepší a všichni to používají. Návrat do reality byl hodně krutý.
Podobné vystřízlivění čekám i u představy "všichni chtějí mít všechno v cloudu".


15. 5. 2015 8:55

A.S. Pergill (neregistrovaný)

je prostě od samého počátku neseriózní podnik a stavět na ní svůj obchodní model znamená ignorovat právě tu neserióznost. Faktem je, že stačí přečíst si jejich podmínky, co má člověk odkliknout, to nejsou podmínky seriózní firmy.

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: ČT láká na jarní programové tipy

ČT láká na jarní programové tipy

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?