ACTA

Smlouva ACTA je zkrácený název pro Anti-Counterfeiting Trade Agreement, česky formálně: Obchodní dohody proti padělatelství. 

Smlouva se v utajení projednávala mezi řadou států od roku 2006, roku 2008 unikl díky WikiLeaks její projednávaný text na internet a ihned řadou tvrdých opatření, jako je odpojování uživatelů či kontroly digitálních záznamových zařízeních na hranicích vyvolal zděšení. Projednávaný text smlouvy byl publikován v roce 2010 a Česká republika smlouvu podepsala v lednu 2012 s tím, že je potřeba ještě její ratifikace parlamentem a podpis prezidentem republiky. 

Proti smlouvě se vyrojila celá řada názorů, které upozorňují na její nevyváženost, na to, že jednoznačně upřednostňuje zájem držitelů autorských práv před občanskými svobodami a ponechává otevřená vrátka k jejich dalšímu ořezávání.  

Články          

Dohoda TPP by mohla přinést i konec služeb na sdílení souborů

Před nedávnem jsme se jedné podivuhodné dohody (ACTA se to jmenovalo) zbavili. A už tehdy bylo jasné, že se vrátí. Možná v ještě horší podobě.

Dohoda o volném obchodu mezi Evropou a severní Amerikou oživuje ACTA

Nevládní sdružení na ochranu soukromí a občanských práv varují, že prvky neschválené dohody ACTA pronikají do chystané dohody TTIP, opět projednávané neveřejně.

ACTA je definitivně mrtvá, Evropský parlament ji zamítl

Kontroverzní smlouva ACTA, kterou v lednu podepsalo i Česko, nemůže v žádném z členských států Evropské unie vstoupit v platnost. Poslanci Evropského parlamentu dnes totiž smlouvu ACTA odmítli. Pro její schválení hlasovalo 39 poslanců, 478 se naopak vyslovilo proti. Parlament dnes poprvé využil pravomoci odmítnout mezinárodní obchodní smlouvu, kterou získal po přijetí Lisabonské smlouvy.

Rozhodnutí Evropského Parlamentu ve věci ACTA se bude ignorovat. A schvalovat se bude dokud nebude schváleno

Vítejte do demokratického světa Evropské Unie, ve které je Evropský Parlament dobrý jenom v okamžiku, kdy s něčím souhlasí. Jakmile začíná byt jasné, že by něco dostatečně silně vylobovaného mohl neschválit, je vždy v záloze nějaké náhradní řešení. Dá se shrnout do pravidla, že pokud si je nemůžete koupit, stačí je vhodně ignorovat. A připomíná to trochu i situaci okolo hlasování, které je nutné opakovat tak dlouho, dokud se nedojde ke „správnému výsledku“.

Tři výbory EP dnes hlasovaly proti ACTA

Tři výbory evropského parlamentu dnes všechny těsnou většinou nedoporučily přijetí dohody ACTA. Jsou to výbory ITRE (Průmysl, výzkum a energetika), JURI (Právní záležitosti) a LIBE (Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci). Další výbor, DEVE (Rozvoj), má hlasovat čtvrtého června, a závěrečné doporučení pro celý parlament odhlasuje výbor INTA (Mezinárodní obchod) 21. června. Celý parlament bude o dohodě hlasovat nejspíše počátkem července.
Archiv článků s nálepkou ACTA