Hlavní navigace

Apokalypsa pro tištěné knihy?

7. 2. 2013

První multimediální digiromán v češtině je ke stažení je na App Store a Google Play. První dvě epizody jsou zdarma, novinku si tak může vyzkoušet každý majitel chytrého zařízení.

V době digitalizace přichází do Česka zcela nový žánr. Na světlo displejů chytrých zařízení se dostal první multimediální digiromán v češtině. Ke stažení je jak na App Store, tedy iPhony, iPady a iPody, tak i zařízení s Androidem. První dvě epizody Apokalypsy jsou ke stažení zdarma, novinku si tedy může vyzkoušet každý majitel chytrého zařízení.

Velmi zjednodušeně by se princip digitálního románu dal popsat jako spojení knihy a filmu. Čtenáři, kteří rádi nechají pracovat svoji představivost a na klasickou literaturu nedají dopustit, si v románu přijdou na své, stejně jako fanoušci filmových adaptací.

Pro první je zde velice napínavý příběh, který se prostředím i stylem dá přirovnat k Andělům a démonům Dana Browna. K filmu má zase román nakročeno prostřednictvím desítek hraných a animovaných videí, která dokonale doplňují klíčové momenty děje. Autorem Apokalypsy je Mario Giordano, z jehož pera vznikl i populární detektivní seriál Místo činu.

Samotná zápletka sleduje reportéra Petra Adama ve Vatikánu a jeho pátrání po zmizelém papeži Janu Pavlu III. Rozehranou partii pochopitelně doprovází mnoho vedlejších událostí. Jestli nakonec zapadnou jako dílky skládačky, to zjistíte, pokud si dílo do svého zařízení stáhnete.

Na románu je převratné především jeho interaktivní prostředí. Nutno říci, že autoři dokázali využít potenciálu dotykových displejů. Například hned první kapitola děje se odehrává v Himálaji, konkrétně na zasněženém vrcholku jedné z osmitisícovek. Čtenář je tedy přinucen nejdříve prstem odmést sníh ze zasněžené stránky, aby mohl pokračovat ve čtení. Pobavila mě taky pasáž, kterou čtenář musí osvětlovat svíčkou dotykem prstu. Součástí románu je inventář, do něhož se ukládají různé předměty získané během četby a hrají v příběhu roli. Může se jednat o plánky, dopisy nebo fotografie.

Z reproduktoru zní kromě doprovodných zvuků také čeština, jelikož animace jsou nadabované. Knihu si tedy doopravdy užijete skrze všechny smysly, kromě chuti a čichu. Kdo by ovšem stál o pach krve linoucí se ze smartphonu? Větší potenciál podle mě má moment, kdy čtenář musí do počítače zadat kód, který hlavní hrdina získal o pár stránek dřív. Hrou si tak mladší i starší trénují paměť. Komenský by měl radost.

Co se týče technické stránky románu, jedná se o kvalitní práci, komplikace může způsobit rozmanitost zařízení s Androidem na trhu a tudíž horší optimalizace zrovna na váš přístroj. Tento problém by se neměl vyskytovat u zařízení od Applu. Z mého pohledu je ideální na čtení alespoň 7“ tablet, ovšem překvapivě pohodlné je i listování na telefonu.

Digiromán bych doporučil fanouškům thrillerů a detektivek, ale i příležitostným čtenářům a nadšencům do všeho nového ve světě informačních technologií.

Zdeněk Blažek

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

DigiZone.cz: Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

DigiZone.cz: Co nabízí IPTV od Vodafone?

Co nabízí IPTV od Vodafone?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?