Hlavní navigace

Cloud od Microsoftu pomáhá pěstovat salát i opravovat výtahy

 Autor: Microsoft
2. 11. 2015

To, že se Microsoft snaží už několik let přesvědčit firmy všech typů i velikostí o výhodách svých cloudových technologií, asi pro nikoho není novinkou.

Jenže razance, se kterou se vrhl do inovací, je místy až odzbrojující. To, co jste ještě před 10 lety vídali ve sci-fi filmech, je nyní už realitou. A to nejen v nových pražských kancelářích Microsoftu, ale i u desítek jeho klientů po celém světě.

Pražský showroom pro zákazníky ukazuje naplno sílu BI a internetu věcí

Po světě již existují desítky firem, které nabízejí opravdu zajímavé praktické uplatnění pro nové cloudové nástroje pro sběr dat ze senzorů, jejich vyhodnocování, analýzu a třeba i predikci s využitím strojového učení. Microsoft však s demonstrací toho, jak jeho moderní cloudové nástroje dokáží zlepšit každodenní život, začal přímo u sebe. Kupříkladu prostor předváděcího centra nové budovy, do které se přestěhoval začátkem října, pokrývá celkem 16 senzorů Kinect umístěných u stropu. Ty zde neustále anonymně sbírají data o hustotě provozu v jednotlivých zónách, v reálném čase je vyhodnocují a zobrazují na heatmapě přímo v nástroji Microsoft Power BI. Mít něco podobného v prodejně například oblečení nebo potravin, okamžitě víte, kam máte dát zboží, které potřebujete nejrychleji prodat. Dále Kinect senzory sbírají data o rychlosti pohybu nebo hluku v jednotlivých zónách. Tato data se také přenášejí do cloudu a návštěvníci mají prostřednictvím grafické vizualizace možnost vidět, jestli hluk v předváděcím centru v danou chvíli náhodou nepřekračuje normou doporučenou hranici.

Hezkou vychytávkou, kterou si Microsoft nyní vyvíjí sám pro sebe, je i inteligentní automatizovaný systém rozpoznávání obsazení zasedacích místností. Na začátku každé schůzky v každé zasedací místnosti bude probíhat vyhodnocování dat z uvnitř instalovaného pohybového čidla. Pokud do deseti minut od začátku schůzky nebude uvnitř místnosti zaznamenán pohyb, dostane organizátor schůzky e-mailem upozornění, že mu začala schůzka. Pokud do dalších 10 minut nikdo do místnosti nedorazí, její rezervace se automaticky zruší. Má se tak předejít jednak nechtěným zpožděním, tak i situacím, kdy si někdo zablokuje zasedací místnost, kterou pak nepotřebuje. Tohle všechno jsou však stále jen střípky toho, k čemu všemu dnes technologie Microsoftu slouží u jeho zákazníků. Cloudové technologie, jako je Microsoft Power BI, Azure Machine Learning, Stream Analytics či Event Hubs, již dnes stojí za spolehlivějšími výtahy, vyšší kvalitou života chronicky nemocných pacientů či za efektivnějším pěstováním salátu.

Strojové učení už firmám ušetřilo miliony

Německý ocelářský koncern ThyssenKrupp využívá cloudový nástroj pro strojové učení Microsoft Azure ML k analýze dat ze všech senzorů u svých 1,1 milionu výtahů, které jsou instalovány v Severní Americe. Za využití prediktivních modelů v Azure ML se plánuje nejen běžná údržba, ale dochází i k predikci výskytu poruch. ThyssenKrupp tak vysílá servisní techniky k výtahům ještě dříve, než se z nějakého důvodu zastaví. Využití cloudových technologií od Microsoftu zde tak vedlo k dramatickému nárůstu dostupnosti výtahů (viz video). Cloudové technologie využívá i další u nás dobře známý německý koncern – výrobce kuchyňských spotřebičů Miele. Ten nabízí svým zákazníkům netradiční službu na webových stránkách, kde si najdou svůj oblíbený recept a přímo z těchto stránek vzdáleně nastaví např. svoji troubu na správný program pečení.

A když už jsme u vaření, tak se hodí zmínit i amerického dodavatele jídla do restaurací JJ Food Service, který používá Azure ML k analýze dat o historii nákupu jednotlivých zákazníků. Když si pak kuchař otevře ve svém mobilu příslušnou aplikaci pro objednávku, tak na základě dne v týdnu, času, jeho vlastní historie nákupů, atd. mu mobilní aplikace automaticky jako první k nákupu nabídne to, co si pravděpodobně zrovna chce koupit (viz video). Podobného „triku,“ za kterým stojí tvrdá statistická analýza velkých dat, využívá i Pier 1 – přední americký prodejce nábytku, který dokáže díky Microsoftu generovat personalizované newslettery s nabídkou přesně toho, co si zákazník bude chtít koupit (viz video). O obchodních dopadech takto postavených newsletterů asi hovořit netřeba.

Sci-fi v každodenní praxi

To Dartmouth-Hitchcock Medical Center, malá americká nemocnice, která ročně hospitalizuje přibližně 26 tisíc pacientů a o 1,7 milionu pacientů se stará ambulantně, zase vybudovala systém zdravotní péče 21. století nad Microsoft Cortana Analytics Suite. Cortana neustále analyzuje veškerá lékařská data jednotlivých pacientů, včetně dat ze senzorů (tlakoměry, váhy, glukometry apod.), a na základě toho dává pacientům či jejich ošetřujícím lékařům doporučení, jak pokračovat dále v léčbě, dietě apod., anebo je včas upozorňuje na nutnost lékařského vyšetření či zásahu. To vše navíc umí i ve formě komplexní hlasové interakce v anglickém jazyce (viz video).

Japonská IT společnost Fujitsu se zase rozhodla cloudové technologie od Microsoftu využít při modernizaci jedné ze svých továren na mikročipy. V té se totiž nyní pěstuje speciální hlávkový salát se sníženým obsahem draslíků, který potřebují lidé s chronickým onemocněním ledvin. Fujitsu zde využívá Microsoft Power BI, Azure ML, Stream Analytics a Event Hubs k analýze obrovského množství dat, která slouží pro zvyšování hektarových výnosů. Díky tomu je salát od Fujitsu pro takto nemocné lidi cenově dostupný (viz video).

V cloudu můžete začínat od nuly, a to včetně nákladů

Výhodou všech cloudových nástrojů od Microsoftu je přitom fakt, že zde lze inteligentní řešení, která jsou třeba i napojena na interní podnikové informační systémy a databáze, začít budovat postupně a bez zásahu do vnitropodnikové IT infrastruktury. Navíc úplné začátky jsou často možné zcela zdarma. Řada nástrojů nabízí zkušební období či omezené funkcionality zdarma, a to včetně nedávno představeného a zcela inovovaného Microsoft Power BI.

Chcete se o cloudových technologiích Microsoftu a jejich nasazení v reálném byznysu dozvědět více? Přijďte se 24. listopadu podívat na českou konferenci Cloud and Data Platform, na které bude hovořit Australan Peter Myers. Ten se dlouhodobě věnuje implementacím Business Intelligence řešení a odborným technickým školením po celém světě. Více informací o konferenci najdete zde.

Měšec.cz: „Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

„Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

Podnikatel.cz: 5 věcí, které o EET ještě nevíte

5 věcí, které o EET ještě nevíte

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

120na80.cz: Pálení žáhy: která jídla ne a co nás uzdraví?

Pálení žáhy: která jídla ne a co nás uzdraví?

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Podnikatel.cz: Vytvořte si web sami. Redakční systém Tumblr

Vytvořte si web sami. Redakční systém Tumblr

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Lupa.cz: Bude Google platit médiím za použití článků?

Bude Google platit médiím za použití článků?