Hlavní navigace

Hromadná nehoda v tunelu na hranicích mezi 2 státy

Moderní tunely jsou dnes již doslova napěchovány různými čidly a kamerami.
27. 6. 2016

Sdílet

Jakým způsobem však sdílet všechna dostupná data, která získávají a zpracovávají různé organizace, navzájem neprovázané, navíc ze dvou zemí?

Při hromadné nehodě v tunelu, spojujícím 2 země, zasahují záchranné složky obou zemí za podpory organizace dohlížející na provoz tunelu. Hromadná nehoda se navíc začíná komplikovat požárem jednoho vozidla a oheň se rychle šíří na další vozy. Ve vzniklé panice se lidé z havarovaných vozů snaží uniknout z tunelu skrz únikové východy. Na takovéto situace jsou samozřejmě záchranné složky připravené, v blízkosti hranic počítají i se spoluprací záchranných složek sousedního státu. Pokud je však jedna z únikových cest zablokována, je nutné tuto skutečnost co nejdříve zjistit a podělit se o ni s ostatními složkami. Moderní tunely jsou dnes již doslova napěchovány různými čidly a kamerami, záchranné složky mohou navíc poskytovat svá vlastní data z blízkosti nehody. Jakým způsobem však sdílet všechna dostupná data, která získávají a zpracovávají různé organizace, navzájem neprovázané, navíc ze dvou zemí, ve kterých je rozdílné technické vybavení záchranných složek i rozdílná hierarchie velení?

Řešením je datový komunikační systém REDIRNET (Emergency Responder Data Interoperability Network), vyvinutý v rámci 7. rámcového programu EU, umožňující vzájemnou datovou komunikaci profesionálních složek IZS a dalších subjektů bez ohledu na jejich stávající komunikační systém, státní či organizační strukturu. Systém REDIRNET navržený jako veřejně koncipované rozhraní umožnuje propojení datové komunikace různých systémů bez výrazných investic. Stačí se registrovat na internetových stránkách systému REDIRNET, přiřadit svým datovým zdrojům (čidlům, datům, CCTV apod.) identifikační údaje a přizpůsobit napojení svého komunikačního systému na bránu systému REDIRNET. Pak jen stačí při vzniku hromadné nehody aktivovat dostupné datové zdroje od jiných organizací, poskytnout své vlastní zdroje dat ostatním a vše je připraveno pro rychlejší výměnu informací nutnýchpro záchranu lidských životů a majetku…

Záchranná akce, včetně výměny dat, popsaná v úvodu článku je pouze fikcí, ale její průběh bude prezentován na závěrečném testu projektu, který se uskuteční v prostorách Slovenské akademie věd v Bratislavě 29. června 2016 za přítomnosti komisařů Evropské unie a zástupců záchranných složek evropských zemí. Máte-li zájem o více informací, navštivte webové stránky projektu www.redirnet.eu nebo nás kontaktujte na emailové adrese pramacom@pramacom.cz

Tento projekt je spolufinancován z prostředků Sedmého rámcového programu Evropské unie na podporu výzkumu, technologického vývoje a demonstrace na základě grantové smlouvy číslo 607768. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).