Hlavní navigace

Nemůžete držet krok s datovou explozí?

Objem dat neustále roste vyšším tempem, než jakým klesající ceny datových úložišť. Jak nad tímto trendem vyhrát a uspořit až 60% stávajících nákladů?
31. 8. 2016

Sdílet

O tom, že množství dat neustále narůstá, není třeba polemizovat, to je realita! U každé společnosti je to trochu jiným tempem, avšak u valné většiny platí, že tempo růstu objemu dat je vyšší, než jak klesají ceny datových úložišť. Pro společnosti to tak má jasný důsledek v podobě rostoucích nákladů na uložení dat. Pokud se tomuto chtějí vyhnout, tak je nutné udělat konceptuální změnu v přístupu, jakým tuto problematiku řeší. Tradiční proprietární HW řešení pro ukládání dat totiž není odpovědí na trend rostoucích datových objemů.

Odpovědí je řešení na bázi Sotfware-defined storage (SDS). Stejně jako tomu je na úrovni aplikačních serverů, kdy řešením pro narůstající poptávku po aplikačních serverech nebylo nakupování většího množství HW serverů. Společnosti začaly využívat virtualizaci, a tak dnes v serverové místnosti najdete desítky či stovky fyzických serverů, na kterých však běží tisíce virtuálních serverů poskytující různé služby/aplikace. Došlo k vytvoření softwarové vrstvy nad fyzickou vrstvou, která umožnila vyšší flexibilitu a škálovatelnost.

Datová úložiště typu Software-defined storage využívají obdobný přístup, tj. nad fyzickými servery vytváří softwarovou vrstvu, která pak dále poskytuje stejné služby jako klasická proprietární HW úložiště. Důležitou vlastností je využití komoditního HW a tím pádem výrazně nižší náklady (až o 60%) na pořízení a provoz a velmi vysoká škálovatelnost.

Jedním ze zástupcům SDS je i řešení SUSE Enterprise Storage, které je založeno na předním open source projektu Ceph. Jedná se o prověřené řešení, podporované lídrem v oblasti open source řešení, společností SUSE. Cluster vytvořený pomocí SUSE Enterprise Storage lze provozovat ve třech režimech zároveň. Zaprvé jako klasické blokové zařízení, ať už skrze RDB např. jako logické disky v operačních systémech typu Linux, či využít přístup pomocí iSCSI (Windows, UNIX).  SUSE Enterprise Storage je jediným řešením na bázi projektu Ceph s komerční podporou iSCSI. Druhou možností je využití objektové rozhraní kompatibilním s S3 (AWS) a SWIFT (OpenStack). Poslední možností je pomocí klasického souborového systémů.

Obrázek 1 – Architektura SUSE Enterprise Storage

Pro více informací se podívejte na náš web o softwarově definovaném úložišti

Najdete tam i malou tipovací soutěž o ceny (jednou z cen je například Raspberry Pi 3 Model B) .

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).