Hlavní navigace

Petr Komárek: SSL certifikáty – pro seriózní web nutnost

17. 10. 2011

Zodpovědný provozovatel webu má přenos citlivých dat chráněn protokolem SSL. Může provozovatel a návštěvník po nedávných událostech stále důvěřovat SSL?

Můžete nám použití SSL certifikátů přiblížit?

SSL certifikáty jsou určeny k zabezpečení přenosu citlivých dat zákazníků, návštěvníků www stránek nebo firemních informací po internetu. Zabezpečí tekoucí data mezi serverem a klientem – například uživatelovým prohlížečem či mobilním telefonem kontrolujícím firemní poštu. V dnešní době by mělo být pro každého správce či majitele www stránek použití SSL certifikátů samozřejmostí.

Proč bychom měli SSL certifikáty využívat, když bylo v nedávné době toto zabezpečení narušeno?

Máte pravdu, že v poslední době bylo v oblasti SSL poměrně rušno díky napadení dvou důvěryhodných certifikačních autorit. CA Comodo byla schopna na problém rychle zareagovat, avšak v případě CA DigiNotar došlo k faktické ztrátě důvěryhodnosti. Společnost nedlouho po incidentu dobrovolně ohlásila bankrot.
Na problémy zareagovali relativně rychle i výrobci SW a internetových prohlížečů a vyřadili v programech napadené certifikáty či jim zrušili důvěryhodnost.
Je potřeba říci, že SSL certifikáty a jejich infrastruktura jsou nadále důvěryhodné. K získání certifikátu však doporučuji využít služeb velkých a opravdu profesionálních autorit, jako jsou společnosti Verisign, Thawte či Geotrust.

Mohou se uživatelé proti podobným napadením bránit.

Uživatelé by vždy měli používat nejaktuálnější verze svých prohlížečů a věnovat pozornost zobrazovaným varovným hlášením. Ti zkušenější si mohou sami nastavit, jakým certifikačním autoritám důvěřují.

Vraťme se k používání SSL certifikátů na webových stránkách – měl by je používat každý?

Samozřejmě není potřeba používat SSL zabezpečení na všech www stránkách, ale doporučuji ho všude tam, kde se pracuje s citlivými údaji nebo kde se návštěvníci přihlašují ke svým účtům pomocí hesel. Firmy by měly mít například svůj extranet a elektronickou poštu zabezpečeny vždy.

Měl by použít SSL certifikát i majitel e-shopu?

Majitel e-shopu uchovává citlivé údaje zákazníků, eviduje jejich objednávky a v některých případech i čísla kreditních karet. Použití SSL certifikátu je tedy více než žádoucí a navíc zvyšuje důvěryhodnost takového e-shopu.

Je získání SSL certifikátu složité?

Nasazení bezpečného šifrování je poměrně jednoduché a velmi rychlé. Podporu SSL protokolu dnes nabízí všechny serverové systémy a tedy i webhostingové firmy. Prakticky stačí pouze zajistit certifikát a vyčlenit IP adresu, na které bude probíhat bezpečná komunikace.
Se získáním certifikátu vám pomůže administrátor serveru, který po objednání certifikátu vygeneruje žádost (tzv. veřejný klíč). Následuje vystavení samotného certifikátu některou z certifikačních autorit. Administrátor poté nainstaluje certifikát na server. Návštěvník pozná zabezpečení vašich webových stránek díky zobrazení „magického S“ před adresou domény (https://).

Jaké má v dnešní době člověk možnosti, když chce certifikát?

Již zmíněné útoky potvrdily, jak je důležitá bezpečnost a profesionalita samotné organizace, a proto je vhodné zvolit certifikát od nejuznávanějších certifikačních autorit na světě. Doporučuji certifikační autority Thawte, Verisign a Geotrust, které spadají do rodiny firem Symantec a kladou nejvyšší důraz na zabezpečení své infrastruktury proti hackerským útokům. Certifikáty Thawte lze doporučit pro všechny způsoby zabezpečení pomocí SSL protokolu, certifikáty VeriSign jsou dražší a využívány především ve finančním sektoru. Jejich použití se vyznačuje vysokou prestiží. Z certifikátů GeoTrust bych zmínil zajímavý certifikát zabezpečující až 25 domén naráz, tzv. True BusinessID Multi-Domain.

Jaké výhody přináší objednání certifikátu u společnosti ZONER software?

Nabízíme přes 20 druhů důvěryhodných certifikátů a máme specializované pracovníky, kteří s výběrem toho nejvhodnějšího rádi pomohou a poradí.
Certifikáty nabízíme už více než 6 let na stránkách ssl.czechia.com. Díky naší spolupráci s Thawte, VeriSign a GeoTrustem jsme se stali jejich platinovým partnerem, což má řadu výhod zejména pro naše zákazníky. Můžeme jim nabídnout nižší ceny, fakturaci v českých korunách nebo zákaznickou podporu 24/7. Navíc nabízíme vyzkoušení certifikátu na 30 dní zdarma.

Děkujeme za rozhovor.

Petr Komárek je ředitelem internetové divize ve společnosti ZONER software, a.s., která je největší prodejce SSL certifikátů v ČR a SR.

Pro dotazy a objednávky je možné využít nonstop zákaznickou podporu: 603 196 637 nebo admin@zoner.cz, která pomůže se zajištěním a výběrem nejvhodnějšího SSL certifikátu pro váš projekt.


Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu