Hlavní navigace

Proč přes 50 % odeslaných e-mailů není nikdy otevřeno, a co s tím?

23. 11. 2012

Když se podíváte na úspěšnost vaší komunikace se zákazníky a 50 % komunikace (převážně e-mailem) střílíte na slepo a je bez reakce příjemce newsletteru, pak je něco v nepořádku.

Proč by vás to mělo zajímat? Možná proto, že přicházíte o příležitost zvýšit loajalitu k vaší značce, nebo přicházíte o příležitost více prodat. Veškeré náklady na komunikaci můžete z 50 % odepsat, protože byla neúčinná. Co je ale skrytá hrozba, to je snižující se loajalita ke značce u zákazníka, který musí vaše neotevřené e-maily každý den nebo týden mazat. I když je to pro zákazníka frustrující, mnohdy lenost zvítězí nad odhlášením z e-mailingu. Mnohdy zákazník není líný označit e-mail za SPAM, protože jde jen o jedno kliknutí. Co asi málokdo ví, že SPAM filtry vyhodnocují množství odeslaných e-mailů z konkrétní IP adresy (e-mail serveru), kolik jich bylo otevřeno, kolik lidí označí zprávu za SPAM, a to vše dohromady snižuje kredibilitu vašeho e-mail serveru. Kredibilita má za následek, kolik e-mailů propustí poskytovatelé e-mail schránek a především kdy. Pak nemůžete spoléhat, že středeční nabídka dorazí opravdu ve středu.

Společnost VIVmail používá pro e-mailing moderní technologii Silverpop Engage, aby během několika týdnů zjistila, na jaký text v předmětu zprávy zákazníci reagují nejlépe, a tak počet příjemců, které začnou otevírat vaše e-maily, zdvojnásobí. Dokonce Silverpop zjistí na úrovni konkrétní e-mailové adresy, kdo a kdy si e-mail otevírá, aby další e-mail přistál v jeho inboxu právě v době, kdy typicky s e-maily pracuje. Tak vaše zpráva není mezi 20 dalšími neotevřenými newslettery.

VIVmail sleduje chování uživatele nejen v newsletteru, ale především na webu, aby obsah příští komunikace přesně odrážel potřeby uživatele. Když k tomu přidáme i nákupní historii, respektive jaké služby např. již využívá, víme přesně, co se děje v hlavě uživatele. Vždy si popíšeme jednotlivé fáze od příchodu na stránky až po prodej na webu nebo sjednání služby. Lidé z VIVmail pak připraví strategii, jak jednotlivé skupiny uživatelů motivovat, aby se z návštěvníků webu stali zákazníci. Takto připravují klientům taktiky pro zvýšení výkonnosti e-mailingu již dva roky. Společnosti profitující z řešení Silverpop technologie, bez které by to nešlo, jsou ČSA, Telefónica, Vodafone, Thomas Cook, Česká pojišťovna, Modrá pyramida, eProton, Obchody24, Euronics nebo Wustenrot.

Jaké výsledky můžete mít i vy s touto technologií a s tímto přístupem? Obchody24 jen při prvotním očištění databáze a zavedením rozesílání newsletterů dle předchozího času otevření e-mailu uživatelem zvýšily prodej z newsletteru o 50 %. Zde je vidět, jak je časování na úroveň unikátní adresy důležité. Nestačí jen časování na segment nebo celou DB, ale právě na úroveň unikátní adresy pomůže takto zvýšit výsledky. Testovali jsme i jednotný čas pro celou DB, ale zdaleka jsme nedosahovali těchto výsledků, říkají uživatelé Silverpop.

Novým fenoménem v ČR, ale v Evropě standardem, jsou automatické e-mailingové kampaně. Ty se spouštějí samy na základě události v newsletteru nebo webu klienta. Událostí typicky bývá nedokončená objednávka. Pak odchází na uživatele příjemné připomenutí, že má otevřenou objednávku a nabídka pomoci při platbě, zvolení vhodného způsobu doručení apod. V ČR 30–70 % objednávek bývá nedokončeno, a tak průměrná úspěšnost této automatizované kampaně je 50%. To už je velmi dobrý výsledek. Další automatická kampaň se spouští, pokud zákazník reagoval na určitý výrobek v newsletteru, pak brouzdal na webu v této kategorii, ale nakonec si nic nekoupil. Do 24hodin automaticky odchází e-mail s rozšířenou nabídkou sledovaných produktů s pobídkou si vybrat produkt a nakoupit. eProton vyzkoušel tuto taktiku a e-mail s rozšířenou nabídkou produktů, dle zájmu uživatele měl o 160 % vyšší otevíratelnost a navíc díky cílenému obsahu o 150 % vyšší proklikovost.

Výsledkem potom je, vyšší frekvence komunikace s těmi, kteří reagují na mé nabídky a s těmi, kteří neotevírají mé e-maily ani po zavedení těchto technik, nastavím naprosto odlišný způsob komunikace. A jaký? Pracuji intenzivně s předmětem e-mailu a s jménem v odesílací adrese. K tomu používám automatické A/B testování, které mi pomůže celou práci s e-mailingem automatizovat. Poslední dva roky je standardem ve světě v e-mailingu většinu činností automatizovat. Cílem je vždy zasílat cílenou nabídku těm, kteří ji očekávají. Jak to zjistím? Díky znalosti jak se mi uživatelé chovají v newsletteru a v e-mailech vůbec, co přesně dělají na mém webu a kombinuji tuto znalost s nákupní historii.

Pokud chcete přestat bombardovat trh necílenými nabídkami a chcete výsledky z e-mailingu zvýšit o stovky procent, pak vyzkoušejte výše popsané taktiky. Společnost VIVmail vám v rámci testu pomůže zvýšit výkonnost vašeho e-mailingu. Pokud máte zájem o více informací, jak takový test probíhá, požádejte o DEMO na stránkách www.vivmail.cz.

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Měšec.cz: Chytrý terminál: vše v jednom „železe“

Chytrý terminál: vše v jednom „železe“

Měšec.cz: Elektrokolo. Výhodná koupě, která šlape sama?

Elektrokolo. Výhodná koupě, která šlape sama?

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?