Hlavní navigace

Řízení projektů je o selském rozumu a snadných nástrojích

24. 1. 2012

Kdo by nechtěl pružněji komunikovat, mít vždy přehled nad aktuálním stavem projektů, mít náklady projektu pod kontrolou a vidět budoucí vytížení svého týmu? K řízení projektů existují desítky přístupů i nástrojů. Zjistěte, které jsou ty správné.

Řídit projekty nebo řídit lidi?

Řízení projektů je řízení lidí. Bez lidí – svých kolegů, partnerů a podřízených – nemáte co řídit. Můžete projekt skvěle navrhnout, zanalyzovat a naplánovat, ale když nemáte komu zadat úkoly, těžko ho celý zvládnete sami, těžko ho úspěšně a s nadhledem dokončíte. Lidé jsou klíč. Lidem musíme šetřit čas, eliminovat robotické, opakující se úkony a zjednodušovat přístup k informacím. Toto vše jde s pomocí softwarových nástrojů, ale žádný nástroj projektového řízení není samospásný. Ani Easy Project.

Při výběru nástroje pro projektové řízení se tedy soustřeďte na přínosy pro sebe a své lidi (úspora času, automatizace, přístup k informacím, jednoznačné zadání úkolů na jednom místě). Spokojenější lidé jsou výkonější pracovníci, vaše největší aktivum.

Pilot snadno a rychle

Snad každý, kdo řídí projekty, se již setkal s nástroji na projektové řízení. Hodně z těch, kteří se pokusili nějaký software implementovat selhalo. Na začátku vše vypadá jednoduše. Aplikace plní vaše požadavky, nasazení vypadá reálně, budoucí uživatelé moc neprotestují. Nicméně během zavádění se objeví spousta funkcí a vychytávek, bez kterých vlastně vybraný nástroj nemůže být uveden do každodenní praxe. A to je špatně.

Z našich zkušeností při implementaci projektového software Easy Project víme, že vyhrávají ti, kteří zůstávají nohami na zemi. Prvním cílem je pilotní provoz. Ideálně v cloudu, klíčové funkce snadno a rychle bez doprošování se. Stačí prvních pár uživatelů (třeba 5), kteří jsou invenční a nebojí se změn. Nebo jeden konkrétní projekt.

Integrace do současných procesů a IT

Pilot se povedl. První projekt je hotov. První tým již komunikuje on-line. Kolegové zadávají a aktualizují úkoly, zaznamenávají odpracovaný čas, využívají šablony projektů, dokumenty. Projektový manažer si přečte informace o stavu projektů cestou do práce na svém Androidu a má přesná data o výnosnosti projektu, ví, co je naplánováno na následující dny.

První krok je sice splněn, ale mnoho dalších před námi. Nyní přichází čas rozvoje, zapojení dalších uživatelů, více projektů, čas automatizace. Data v separátním systému jsou pěkná, ale co reporty pro top management? A co třeba napojení na Fakturoid? Neušetří to čas? A co zjednodušení zadávání odpracovaného času a automatické vytváření úkolů z e-mailu? A nepřevedeme do systému rovnou CRM? A jednoduché řízení firemních znalostí?

Jasně, systém se musí vyvíjet. Je to mícha vaší organizace. Musí být snadno upravitelný a způsob pořízení musí umožňovat dostupné customizace – jako Easy Project. Ať už je to napojení na SAP, nebo snadnější zadávání odpracovaného času, cílem je hlavně šetřit práci našim lidem.

Software, který prodáváme, sami používáme

Kromě samotného software hraje při zavádění klíčovou roli know-how o firemních procesech, způsobu fungování organizací, a pochopení strategických business cílů implementace. Pokud tato kritéria nebudou naplněna, implementace selže, ať už zvolíte Basecamp, jakoukýkoliv Open Source, nebo Primaveru. 

Hledáte proto partnera, který projektový software několikrát zaváděl. Někoho, kdo zná odmítavé reakce uživatelů a má na ně chytrou odpověď. Hledáte odborníka, který chápe, kde generujete zisky a kde naopak máte „bottle neck“. 

Hledáte software, který se přizpůsobí vašemu oboru (http://www.e­asyproject.cz/pro­jektove-rizeni-reference), který jde dále rozvíjet, a který vám naimplementuje šikovný a zkušený projektový manažer.

Vyzkoušejte Easy Project.

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?