Hlavní navigace

Software Defined Storage aneb když virtualizace zavítá do ukládání dat

Je libo efektivně rozprostřít data mezi všechny vaše disková pole, zvýšit jejich dostupnost a ještě je v reálném čase komprimovat? Vítejte ve světě Software Defined Storage od IBM.
30. 6. 2015

Sdílet

Problém s exponenciálním růstem dat

Všechny firmy i další instituce už několik let trápí problém jménem datová exploze. Každý den vytvoříme 2 500 PB dat, přičemž až 90 procent všech dat po celém světě bylo vytvořeno v posledních 2 letech. A slovy klasika – bude hůř. Výrobci storage infrastruktury o tomto problému sice už nějakou dobu vědí, a tak není na trhu výjimkou storage řešení, které lze postupně rozšiřovat o další a další šasi pro další a další disky se stále většími kapacitami, ale klíčový problém to nijak neřeší. Ten totiž tkví v tom, že každé storage řešení má konečný počet diskových pozic. Další omezení přicházejí s různou výkonností a škálovatelností řadičů a extrémně odlišných pořizovacích nákladů pro různé kategorie. A to jsme ještě nezmínili, co má taková storage umět.

Jak se tedy rozhodnete? Utratíte majlant za pole, které tato omezení nemá? Nebo se utavíte tím, že si pro každý typ zátěže pořídíte jiné pole?

Jistě, některá storage řešení jako třeba IBM Storwize V7000 umějí integrovat kromě vlastních disků, ať již přímo v řídicí anebo v rozšiřujících jednotkách, i storage řešení třetích stran, ale i tohle řešení má své limity. A tak IBM dalo vzniknout tomu, co se nazývá IBM Storage System SAN Volume Controller (SVC) – storage řešení bez jediného disku, které ale naplno využije všech vašich stávajících investic do datových úložišť a navrch přihodí nejen pokročilé funkce, ale i brutální výkon. Ani jeden stávající disk tak nepřijde nazmar a do budoucnu si navíc zajistíte naprostou volnost. Budete si moct zkrátka nakupovat ty disky a ta storage řešení, která v danou chvíli budete potřebovat a v danou chvíli pro vás budou nejlevnější. 

Co je to Software Defined Storage

Software Defined Storage je praktickou aplikací virtualizace v oblasti ukládání dat. Základním principem je plně oddělit datová úložiště od fyzických datových nosičů, a to nejen na úrovni jednotlivých disků zapojených v RAID jako tomu je už po desítky let, ale i na úrovni jednotlivých diskových polí. Jde zkrátka o to sdružit veškeré pevné disky do jediného poolu, se kterým lze pak zcela flexibilně pracovat a, co je v době datové exploze nejdůležitější, také jej plynule rozšiřovat. To vše bez ohledu na to, co se děje na fyzické úrovni – tj. zda přidáte pevný disk do konkrétní storage, přidáte zcela novou storage anebo se třeba rozhodnete všechna fyzická úložiště obměnit za novější, rychlejší a větší.

V dnešní době heterogenních úložišť je ovšem samozřejmé, že samotná virtualizace ani náhodou nestačí. Nezbytností je také inteligentní automatický tiering schopný detekovat chování jednotlivých aplikací (respektive jim dedikovaných virtuálních svazků) a přidělovat jim adekvátní prostor na různě rychlých SSD, různě rychlých SAS discích a případně na NL-SAS a SATA discích přesně tak, aby bylo dosaženo optimálního poměru cena/výkon a/nebo požadovaného výkonu nebo nákladů na ukládání dat. U současných Software Defined Storage je již také samozřejmostí řešení otázky zálohování a obnovy dat. Problém je však v tom, že čistě softwarová řešení u virtualizace úložišť nejsou vždy zcela ideální. U zpracovávání velkých objemů dat jde o výkon, latenci a vysoké přenosové rychlosti. A ty dokáže nabídnout jen specializovaný hardware, ideálně doplněný o specifické hardwarové akcelerátory.

Jedna appliance vládne všem, jedna jim všem káže

Řešením pro velká data, pokud mají být i rychlý, jsou tedy hardwarové appliance, které nabízejí díky úzké specializaci celé architektury vysoký výkon i stabilitu, a zároveň zajišťují potřebnou softwarovou virtualizaci úložišť na vyšších vrstvách RM-OSI. Příkladem sofistikované hardwarové appliance pro Software Defined Storage je IBM SAN Volume Controller (SVC). Ten kromě inteligentního automatického tieringu Easy Tier, známého též z diskových úložišť IBM Storwize, nabízí i funkce potřebné pro boj s datovou explozí – hardwarově akcelerovanou kompresi dat v reálném čase. IBM u SVC navíc garantuje takový kompresní poměr, jaký na vybraných datech naměříte jejich certifikovaným nástrojem (Comprestimator), takže nekupujete zajíce v pytli. Tímto postupem si je IBM tak jistá, že vám dodá chybějící disky do naměřené úspory.

IBM SVC je softwarová a hardwarová appliance vybavená výkonnými procesory (Intel Xeon E5), dostatkem paměti (až 64 GB cache) a samozřejmě i nezbytnou konektivitou. O tu se starají 8 nebo 16 Gbit Fibre Channel či 10 Gbit/s Ethernet porty s podporou FCoE i iSCSI. V rámci SAN působí IBM SVC vlastně jako přemostění mezi servery a mezi všemi úložišti. Kombinovat lze přitom různá storage řešení od různých výrobců a s různou kapacitou i výkonem. Investovali jste předloni do drahého storage SAS/SATA řešení, která už je však plně osazeno disky? Nevadí. IBM SVC jej plně využije a z nového SSD/SATA úložiště udělá další tier a rozloží data tak, aby se ta, která je potřeba načítat nejrychleji, přesunula na SSD úložiště, ta středně náročná na přístupovou dobu byla na SAS discích a ta ostatní se rozložila mezi SATA disky v obou úložištích. To vše plně automaticky na základě dat získaných z provozu vašich aplikací (respektive jednotlivých virtuálních svazků).

Pro zajištění vysoké dostupnosti se IBM SVC nasazuje vždy aspoň v páru a naprostou samozřejmostí je možnost vzdálené správy prostřednictvím obvyklých nástrojů od IBM, Microsoftu a VMware. IBM SVC navíc podporuje i VMware vStorage API, díky kterému může převzít řízení některých úloh pro ukládání dat a uvolnit tak výpočetní kapacitu serverům s hypervisorem. Pro opravdu rozsáhlé SAN lze navíc IBM SVC dále sdružovat do clusterů, kdy jeden cluster může mít maximálně 4 páry IBM SVC s až 128 jádry, 512 GB cache a 96 Fibre Channel porty a obsluhovat celkovou úložnou kapacitu virtualizovaného úložiště až 32 PB.

Třešinka na dortu v podobě pokročilé systémové správy

Nebylo by to však IBM, aby nedokázalo nabídnout i něco navíc. Onou pomyslnou třešinkou na dortu je nástroj IBM Smart Cloud Virtual Storage Center, který je určen právě pro uživatele IBM SVC, případně storage řešení IBM Storwize, a který umožňuje přesnou kontrolu nad tím, kde která data jsou a co se s nimi děje. Smart Cloud Virtual Storage Center navíc umožňuje manuálně kategorizovat jednotlivé typy aplikací, využít desetistupňového jemného tieringu, okamžitý přístup k výstupům hardwarové analýzy dat z SVC i tvorbu tzv. servisních tříd, kde si lze přesně manuálně definovat požadovaný typ RAID, jednotlivé tiery, snapshoty, atd. pro jednotlivé typy aplikací. Smart Cloud Virtual Storage navíc neustále vyhodnocuje měnící se požadavky jednotlivých aplikací a v případě potřeby automaticky doporučí administrátorům potřebné změny v nastavení např. tieringu. Tím vám dává dokonalou kontrolu nad veškerou firemní storage infrastrukturou i daty z jednotlivých aplikací.

Proč se vyplatí koupit storage bez místa pro jediný disk

Pokud existuje cesta, jak se zbavit jakékoliv závislosti na dodavatelích storage řešení, pak je to právě IBM SVC. Tím, že veškeré řízení ukládání, zálohování, obnovy, tieringu, komprese a dokonce i migrace dat přenecháte na IBM SVC, stačí dokupovat i ta nejlevnější úložiště od výrobce, který v danou chvíli bude pro vás nejvýhodnější. 

Nezanedbatelnou výhodou je navíc úplná centralizace správy, řízení i load balancingu všech serverových úložišť event. doplněná o nástroj IBM Smart Cloud Virtual Storage Center. Software Defined Storage od IBM vám tak ztransparentní veškeré diskové kapacity, nad kterými vám umožní vytvářet virtuální svazky. Každý ze svazků přitom může být provozován na různých typech fyzických úložišť, a to podle aktuálních potřeb dané aplikace, či podle toho, jaké typy datových úložišť máte momentálně k dispozici. 

Podtrženo a sečteno – IBM SVC vám pomůže dosáhnout maximální flexibility, cenové efektivity, dostupnosti, výkonu a hlavně nezávislosti při péči o to nejcennější, co má firma v 21. století k dispozici – vašich dat. 

Více informací můžete nalézt zde:

• Software Defined Storage Transforms Data Economics:
https://www.youtube.com/wat­ch?v=__i3r2LOyOY

• IBM Spectrum Storage simplifies your storage infrastructure and optimizes data economics
https://www.youtube.com/wat­ch?v=wY7EmrQMhr4

• SVC:
http://public.dhe.ibm.com/com­mon/ssi/ecm/ts/en/tsj03545u­sen/TSJ03545USEN.PDF
https://www.youtube.com/wat­ch?v=Y0VacTHmoN4&feature=y­outu.be

• Client reference:
https://www.youtube.com/wat­ch?v=Y0VacTHmoN4&feature=y­outu.be

Pro více informací kontaktujte:
Jakub Nedvěd
Product Manager IBM Hardware


M: +420 724 222 140 • jnedved@dns.cz
DNS a.s. • City Empiria • Na Strži 65/1702 • 140 00 Praha 4
www.dns.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).