Hlavní navigace

Společnost Sun Microsystems otevřela špičkové vývojové centrum na Chodově

10. 4. 2006

Společnost Sun Microsystems, přední světový dodavatel počítačových technologií, 15. března 2006 otevřela své špičkové vývojové centrum a nové sídlo české pobočky na pražském Chodově.

Investice společnosti Sun Microsystems představuje zhruba 260 milionů korun do nových pracovních míst pro špičkové odborníky na vývoj softwaru a 253 milionů korun do technologického vybavení. V novém vývojovém centru bude pracovat přes 200 vývojářů, přičemž do roku 2008 by se měl jejich počet zdvojnásobit na 400.

Slavnostního zahájení provozu v novém sídle se zúčastnili místopředseda vlády pro ekonomiku Jiří Havel a ministryně informatiky Dana Bérová. Jsme velmi potěšeni, že Sun upřednostnil rozvoj vývoje v České republice před dalšími atraktivními lokalitami po celém světě, řekl při příležitosti otevření nového vývojového centra Zdeněk Pilz, generální ředitel české pobočky společnosti Sun Microsystems. Praha byla vybrána zejména díky dostatku odborníků na vývoj softwaru, vynikající infrastruktuře, stabilnímu ekonomickému a politickému prostředí, a v neposlední řadě i díky vstřícnému přístupu české vlády, reprezentované agenturou CzechInvest.

Pražské vývojové centrum Sunu

Počátky pražského vývojového centra společnosti Sun Microsystems sahají do roku 1999, kdy proběhla akvizice projektu NetBeans, vývojového prostředí pro platformu Java. Od roku 1999 až do roku 2005 pracovaly ve vývojovém centru Sunu v ČR řádově desítky vývojářů. Klíčový zlom nastal v polovině roku 2005, kdy se Sun Microsystems rozhodl, s podporou agentury CzechInvest, zásadně rozšířit vývojové aktivity v České republice.

Podpora tohoto typu investic je pro další rozvoj české ekonomiky klíčová. Její největší hodnota totiž spočívá v přenosu know-how, technologií a především v dalších investicích do vzdělání a kvalifikace českých odborníků, a to jsou kvality, které se v čase dále úročí, upozorňuje generální ředitel CzechInvestu Tomáš Hruda: To, že zde takto významná společnost dále výrazně rozšiřuje své aktivity, je impulsem i pro další potenciální investory z oboru.

V současné době pracuje v pražském vývojovém centru více než 200 vysoce kvalifikovaných odborníků na vývoji klíčových softwarových technologií Sunu. Hlavním projektem pražského vývojového centra zůstává i nadále NetBeans, nejlepší vývojové prostředí pro platformu Java. Nástroj NetBeans, který se distribuuje jako open source, si z webových stránek Sunu stáhlo již více než devět milionů vývojářů. Kromě NetBeans se pražské vývojové centrum podílí rovněž na vývoji operačního systému Solaris, produktů Sun N1 Software (nástroj na řízení životního cyklu infrastruktury IT), Java Wireless Toolkit a platformy Java Enterprise Edition.

Sun Microsystems spolupracuje rovněž při výuce nových specialistů na univerzitách v České republice. V roce 2004 vybudoval Sun na Fakultě elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze laboratoř na testování použitelnosti softwaru (Usability Lab). Laboratoř slouží zároveň k výuce studentů i pro reálné testování softwarových produktů vyvíjených v pražském vývojovém centru Sunu. Usability Lab na pražském ČVUT je jediným zařízením tohoto typu ve střední Evropě.

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Lupa.cz: Nejsou lidi. Startupy hledají IT talenty v cizině

Nejsou lidi. Startupy hledají IT talenty v cizině

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?