Hlavní navigace

Společnost Sun Microsystems otevřela špičkové vývojové centrum na Chodově

Společnost Sun Microsystems, přední světový dodavatel počítačových technologií, 15. března 2006 otevřela své špičkové vývojové centrum a nové sídlo české pobočky na pražském Chodově.

Investice společnosti Sun Microsystems představuje zhruba 260 milionů korun do nových pracovních míst pro špičkové odborníky na vývoj softwaru a 253 milionů korun do technologického vybavení. V novém vývojovém centru bude pracovat přes 200 vývojářů, přičemž do roku 2008 by se měl jejich počet zdvojnásobit na 400.

Slavnostního zahájení provozu v novém sídle se zúčastnili místopředseda vlády pro ekonomiku Jiří Havel a ministryně informatiky Dana Bérová. Jsme velmi potěšeni, že Sun upřednostnil rozvoj vývoje v České republice před dalšími atraktivními lokalitami po celém světě, řekl při příležitosti otevření nového vývojového centra Zdeněk Pilz, generální ředitel české pobočky společnosti Sun Microsystems. Praha byla vybrána zejména díky dostatku odborníků na vývoj softwaru, vynikající infrastruktuře, stabilnímu ekonomickému a politickému prostředí, a v neposlední řadě i díky vstřícnému přístupu české vlády, reprezentované agenturou CzechInvest.

Pražské vývojové centrum Sunu

Počátky pražského vývojového centra společnosti Sun Microsystems sahají do roku 1999, kdy proběhla akvizice projektu NetBeans, vývojového prostředí pro platformu Java. Od roku 1999 až do roku 2005 pracovaly ve vývojovém centru Sunu v ČR řádově desítky vývojářů. Klíčový zlom nastal v polovině roku 2005, kdy se Sun Microsystems rozhodl, s podporou agentury CzechInvest, zásadně rozšířit vývojové aktivity v České republice.

Podpora tohoto typu investic je pro další rozvoj české ekonomiky klíčová. Její největší hodnota totiž spočívá v přenosu know-how, technologií a především v dalších investicích do vzdělání a kvalifikace českých odborníků, a to jsou kvality, které se v čase dále úročí, upozorňuje generální ředitel CzechInvestu Tomáš Hruda: To, že zde takto významná společnost dále výrazně rozšiřuje své aktivity, je impulsem i pro další potenciální investory z oboru.

V současné době pracuje v pražském vývojovém centru více než 200 vysoce kvalifikovaných odborníků na vývoji klíčových softwarových technologií Sunu. Hlavním projektem pražského vývojového centra zůstává i nadále NetBeans, nejlepší vývojové prostředí pro platformu Java. Nástroj NetBeans, který se distribuuje jako open source, si z webových stránek Sunu stáhlo již více než devět milionů vývojářů. Kromě NetBeans se pražské vývojové centrum podílí rovněž na vývoji operačního systému Solaris, produktů Sun N1 Software (nástroj na řízení životního cyklu infrastruktury IT), Java Wireless Toolkit a platformy Java Enterprise Edition.

Sun Microsystems spolupracuje rovněž při výuce nových specialistů na univerzitách v České republice. V roce 2004 vybudoval Sun na Fakultě elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze laboratoř na testování použitelnosti softwaru (Usability Lab). Laboratoř slouží zároveň k výuce studentů i pro reálné testování softwarových produktů vyvíjených v pražském vývojovém centru Sunu. Usability Lab na pražském ČVUT je jediným zařízením tohoto typu ve střední Evropě.

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: Dárkové poukazy. Vaše byznys výhra

Dárkové poukazy. Vaše byznys výhra

Vitalia.cz: Na pečení je nejlepší medovicový med

Na pečení je nejlepší medovicový med

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí