Hlavní navigace

Windows na iPadu? S IBM Desktop Cloud je to možné

3. 5. 2012

Devadesátá léta patřila počítačům, které opanovaly kanceláře. Desktopy postupně nahradily notebooky a nyní přicházejí chytré mobily a tablety.

Ne proto, aby nahradily počítače, ale zatím spíše jako jejich doplněk. A před IT administrátory vyvstává problém, jak toto různorodé prostředí co nejjednodušeji spravovat. Řešením může být IBM Desktop Cloud.

Desktop Cloud není ničím jiným než klasickou virtualizací desktopů tak, jak ji známe již řadu let, pouze doplněnou o implementační modely cloudového prostředí. Desktop, tedy všechny aplikace a data, je provozován centrálně a uživatel jej má k dispozici prostřednictvím různých koncových zařízení. Ve světě cloud computingu se tento servisní model označuje jako DaaS ‒ Desktop as a Service (Desktop jako služba). Uživatelům nabízí Desktop Cloud přístup k jejich aplikacím i datům z jakéhokoliv zařízení – stačí se připojit. Mají navíc k dispozici výkon, který obvykle kancelářský počítač ani notebook nenabízí. Veškeré aplikace a všechna data přitom zůstávají v cloudu – tedy na výkonném serveru, který se postará o aktualizaci softwaru, ale i o zálohování. Pokud se uživateli jeho počítač nebo třeba tablet porouchá, dostane jiný a může okamžitě pokračovat v práci. Nemůže tak přijít o žádná data.

Z pohledu provozovatele řešení založeného na Desktop Cloudu je velkým přínosem zejména efektivita celého řešení. Pracovníci nemusejí mít výkonné počítače, protože pouze potřebují zobrazit pracovní plochu, vše ostatní zařizuje server. Jednoduchý klient je levnější a navíc spotřebuje méně elektřiny. Podstatně se omezuje také množství potenciálních poruch koncových zařízení. Administrátorům tak stačí udržovat v bezvadném stavu centrální prvek cloudového řešení a nemusí se tolik starat o koncová zařízení, jak tomu obvykle bývá.

Monitorovací nástroje umožňují jednoduše analyzovat využití služeb, takže lze snadno zjistit, kdy už přestává dosavadní výkon postačovat a bude třeba jej navýšit. To lze navíc udělat velmi jednoduše a pro všechny uživatele navýšením výkonu serveru. Podobné to je s diskovou kapacitou a samozřejmě i s aktualizací používaných aplikací – i to se provádí centralizovaně pro všechny uživatele. Řešení na bázi Desktop Cloud se nejlépe hodí pro mobilní pracoviště, call centra, dispečinky, různé sklady, školicí střediska či informační kiosky, ale jeho možnosti jsou dostatečné i pro běžné kancelářské zaměstnance.

Po technologické stránce není Desktop Cloud ničím novým. Je založen na principu virtualizace desktopů, která je koncepčně realizována na produktech VMware, Citrix, Wyse a Virtual Bridges. Koncový uživatel pracuje s mobilním zařízením (tablet, telefon) připojeným do Desktop Cloudu. Klasické kancelářské pracoviště pak využívá tzv. síťový počítač s klávesnicí, monitorem a myší. Řešení je možné využívat ve třech různých servisních módech: jako privátní cloud, kdy veškeré zařízení dodává dodavatel, ale vlastní a provozuje je klient; jako hostované řešení (Host Managed), které dodavatel dodá a provozuje přímo u klienta; a jako hostovaný privátní cloud (Managed Private Cloud), kdy zařízení od dodavatele vlastní klient, ale provozuje je někdo jiný.

Petr Leština, Client IT Architect, IBM Česká republika

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce