Hlavní navigace

Jakub Ditrich a Jan Panoch komentují odchod Karla Umlaufa z Active 24

Odchod Karla Umlaufa ze společnosti Active 24 završil jedno období v životě jedné ze známějších českých internetových firem (tehdy „start-upů“), Globe Internet. Po neshodách mezi jejími zakladateli, Karlem Umlaufem, Jakubem Ditrichem a Janem Panochem, byla společnost v roce 2004 prodána panevropskému investorovi a webhosteru Active ISP (později Active 24). Komentář Jakuba Ditricha k tehdejším událostem na Lupě již vyšel, jeho nový pohled na tehdejší i aktuální dění si spolu s názorem Jana Panocha můžete přečíst právě teď.
Jakub Ditrich:

Karel Umlauf měl zájem, pokud si vzpomínám, „exitovat“ ihned po prodeji firmy investorovi. Že se tak nestalo, je dáno naší „roztržkou“, odchodem mým a logickým požadavkem investora, že jeden z ředitelů musí zůstat (nehledě na fakt, že na splnění nějakých ekonomických ukazatelů bylo ve smlouvě s investory navázáno vyplacení části kupní ceny podílu).
Je také zřejmé, že nabídka pozice východoevropského ředitele webhostingové společnosti se mu nezdála dostatečně atraktivní.

Usmál jsem se nad obsahem tiskové zprávy Rekordní výsledky roku 2005 pro Active 24… Po očekávaném zefektivnění procesů a levným penězům díky začlenění do nadnárodní skupiny, po nástupu registrací .EU domén a především po několika malých a jedné relativně velké akvizici – kompletní business CP Online, včetně hostingu a webdeveloperských zakázek – mi přijde nárůst obratu v segmentu internetových služeb za dva roky jen o 28 procent velmi chabý (v roce 2003 byl deklarovaný obrat 75 milionů, za rok 2005 pak 96 milionů korun).

Obecný trend posledního roku není webhostingu příliš nakloněn, je to služba s minimální marží a drahým marketingem. O tom svědčí jak pád akcií Active 24 (35 procent za posledních šest měsíců), tak ostatních titulů, které sleduji. Z toho důvodu považuji svůj odchod v roce 2004 za zcela optimální načasování, i když nepříjemná pachuť trapných extempore mých bývalých společníků pochopitelně zůstala.

Jan Panoch:

Je více než pochopitelné, proč Karel Umlauf říká „To už se ale myslím v médiích probíralo dost a nerad bych se k tomu znovu vracel“. Podařilo se mu toťiž vlastně zbavit se svých bývalých společníků, nejlépe zhodnotit svůj podíl a jako jediný ve firmě zůstat na řídící pozici – samá pozitiva.

Coolhousing.net je takovým příkladem nápadu, který vymyslel a realizoval někdo jiný, ale prospěch z něj nakonec má Karel Umlauf. Podobně to bylo s registracemi domén (nápad Jakuba Ditricha) a webhostingem (můj nápad) – hlavními službami, které „prodávaly“ Globe investorovi Active ISP. Založení serverhousingu v pronajatém prostoru Pražskych papíren na metru Želivského také nevymyslel dnešní majitel Coolhousingu. O způsobu získání Coolhousingu jsem zaslechl něco o tom, jak se jej za Active 24 tak dlouho snažil „prodat“, až jej nakonec, když nebylo možné najít žádneho kupce, výhodně koupil sám. Pěkně to vyjadřují závěrečná slova filmu Rozpustěný a vypuštěný (Cimrman, Smoljak, Svěrák): Zapište si, Hlaváčku, zásada číslo sedm: na světě je to zařízené tak, že jedni orají a vláčejí a druzí sklízejí

To, že Globe „by stálo na Petřinách, na nějakém dvorku, kde by mělo řekněme sto zákazníků s WiFi připojením“, je možné, ale na druhou stranu právě na Petřinách se celkem slibně rozvíjí síť Petriny.net, která vsadila na podobnou strategii jako brněnský NetBox (10/100 ethernet rozvod v rámci bytových domů, propojování domů optickými převěsy atd.)

Nerad bych ale, aby to vypadalo, že já jsem byl ‚ten chytrý‘ a kolega ‚ten hloupý‘ – bohužel, právě takhle to bylo, jen bych to upravil na „ten vychytralý, starší a zkušenejsí“ a „ti dva mladší, důvěřiví a méně zkušení“.

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla