Hlavní navigace

Evropští zaměstnanci dojíždějí za prací v průměru 74 kilometrů

21. 7. 2009

[Tisková zpráva] Podle studie Cisco přitom práce z domova zvyšuje produktivitu a šetří náklady

San Jose, USA, 21. Července 2009 – Průměrný evropský zaměstnanec dojíždějící za prací překoná každý den okolo 74 kilometrů. Oproti tomu jeho kolegové z USA či Kanady mají cestu do práce a zpět v průměru 48 kilometrovou, Japonci pak 42 kilometrovou a zaměstnanci v zemích Asie a Tichomoří pouze 22 kilometrovou. Tyto údaje vyplývají z vnitropodnikové studie mezi téměř 2000 zaměstnanci společnosti Cisco, která poukazuje na to, že jedním z možných řešení, jak omezit časovou ztrátu a výdaje vznikající dojížděním, je práce z domova. Nejenže ušetří výdaje zaměstnavateli, ale obecně přispívá k větší spokojenosti zaměstnanců, aniž by snižovala jejich výkonnost.

„Jako pracující matka oceňuji výhody práce na dálku. Díky moderním technologiím, které umožňují velice kvalitní přenos hlasu a videa, jsem nyní schopná vyřídit ráno několik jednání s Evropou, zaběhnout v poledne s dětmi k lékaři, odpoledne stihnu schůzku se svým týmem, pomohu dětem s úkoly a večer zvládnu ještě setkání s Asií,” říká Carina Reyes, manažerka divize Operations ze společnosti Cisco.

Společnost Cisco u svých zaměstnanců zjišťovala, jaký má práce z domova vliv na jejich výkonnost. Zajímala se rovněž o dopady práce z domova na fungování celé společnosti. Studie ukázala, že necelých 70 procent zaměstnanců zvýšilo produktivitu práce, aniž by tím utrpěla jejich komunikace s kolegy. V některých případech naopak došlo ve firemní komunikaci k výraznému zlepšení. Okolo 80 procent pracovníků uvedlo i větší spokojenost v soukromém životě. Z výsledků studie dále vyplynulo, že díky práci z domova společnost jen loni ušetřila téměř 277 milionů dolarů.

Práce na dálku se ukázala také velice ekologickou. Podle výsledků studie má totiž pozitivní vliv nejen na produktivitu zaměstnanců, ale i na životní prostředí. Tím, že zaměstnanci nemusejí dojíždět za prací desítky kilometrů denně a místo toho spolu komunikují na dálku, se ušetří jednak na palivu, a jednak dochází ke snižování znečištění způsobeného vypouštěním skleníkových plynů. Za minulý rok Cisco ušetřilo 10,3 milionů na palivu. V roce 2008 tak bylo jednou jedinou společností zabráněno vypuštění přibližně 47 320 tun emisí skleníkových plynů.

Podle společnosti Cisco se v souvislosti s globalizací, modernizací pracovní síly a tlakem na snižování nákladů firmy snaží vyvíjet nejrůznější strategie pro práci na dálku, které by jim pomohly snížit náklady a zároveň si udržet své talentované zaměstnance. Cisco umožňuje svým zaměstnancům práci z domova prostřednictvím svých vlastních nástrojů, jako jsou Cisco Virtual Office nebo Cisco WebEx. Využitím těchto nástrojů se změnila skladba pracovního týdne řady zaměstnanců společnosti.

Podle studie například průměrný zaměstnanec společnosti Cisco nyní pracuje dva dny v týdnu na dálku a 60 procent ušetřeného času věnuje práci a 40 procent svému volnému času. Okolo 40 procent zaměstnanců ani nesídlí ve stejném městě jako jejich nadřízeny. Zhruba 75 procent zaměstnanců uvedlo, že práci odevzdávají dříve než v minulosti. Více než 91 procent dokonce přiznalo, že práce na dálku přispívá k jejich celkové životní spokojenosti, což firmě pomáhá udržet si kvalitní zaměstnance.

Studie mezi 1992 zaměstnanci společnosti Cisco proběhla na konci roku 2008. Zúčastnili se jí zaměstnanci z Evropy, Asie a Tichomoří, Japonska, USA, Kanady a dalších.

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

DigiZone.cz: Závěrečné shrnutí Radiokomunikace 2016

Závěrečné shrnutí Radiokomunikace 2016

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní