Hlavní navigace

Více než 100 počítačů vlastní 65 % velkých firem za neodpracovaný čas platí statisíce

[Tisková zpráva] Více než sto počítačů vlastní 65 % podniků s obratem nad miliardu korun ročně. Vyplývá to z nejnovějších statistik společnosti SODATSW, která provedla průzkum u dvou tisíc českých firem. Z monitoringu pracovních stanic přitom vyplynulo, že zaměstnanci u počítače netráví výkonem povolání v průměru 17 % své pracovní doby. Měsíčně tak firmy při průměrných mzdách vynaloží částku 535 tisíc za neodvedenou práci na každých sto počítačích.

Podle výzkumu společnosti SODATSW zaměstnanci v průměru více než 80 minut z osmi hodinové pracovní doby využívají k brouzdání po internetu, hraní her nebo jiné nepracovní činnosti. Podnik zaměstnance přirozeně platí i za dobu nestrávenou výkonem povolání. Při průměrném platu 23 500 korun hrubého, který pro firmu znamená náklady na pracovníka 31 490 korun, podnik zaměstnanci měsíčně vyplatí 5 353 korun za neodpracovaný čas.

„Počítač je bezesporu užitečný pracovní nástroj, bohužel zaměstnance rozptyluje a odvádí od práce. Firmy s mnoha pracovními stanicemi by proto měly monitorovat čas, po který pracovník navštěvuje webové stránky a aplikace, které neslouží k plnění pracovních úkolů,“ sdělil Martin Hanzal, výkonný ředitel společnosti SODATSW, která vyvíjí řešení pro měření využití pracovní doby zaměstnanců. „Chvilkové odreagování na počítači může samozřejmě pracovní úsilí posílit. Podle našich průzkumů však zaměstnanci počítače zneužívají zhruba pětinu pracovní doby,“ upozornil Hanzal.

České podniky podceňují kontrolu nad svými zaměstnanci a v nedostatečné míře využívají nástroje monitorující činnost na počítačích. Přitom přiměřený dohled nad pracovními aktivitami přináší firmám vyšší efektivitu práce a úsporu finančních prostředků. Nedostatečná kontrola pracovníků se týká především malých a středních firem s vyšším počtem počítačů. Průzkum společnosti SODATSW, která se dotazovala organizací s obratem od 10 milionů až do 50 miliard korun za rok, ukázal, že přes sto počítačů vlastní 23 % podniků ze SMB sektoru.

„Menší firmy, jejichž roční obrat nepřesahuje miliardu korun ročně, často považují softwary pro monitoring zaměstnanců za zbytečné. Neuvědomují si však, že právě tyto nástroje jim mohou ušetřit významnou část nevhodně vynaložených investic, které mohou použít pro další rozvoj podniku,“ uvedl Zdeněk Sauer ze společnosti SODATSW. „Při kontrole zaměstnanců na počítačích se úspory nákladů přirozeně zvyšují s vyšším počtem pracovních stanic ve firmě,“ připomněl Sauer.

Sofistikované monitorovací softwary ukládají data informující o činnosti na počítačích, na základě těchto údajů je možné kvalifikovaně zhodnotit míru vytíženosti zaměstnanců či pracovních skupin. Podnik může výsledkům měření přizpůsobit personální politiku firmy či zvážit nákup IT vybavení.

O společnosti SODATSW spol. s. r.o.
Společnost SODATSW spol. s r.o. je výrobcem a dodavatelem originálních řešení určených pro ochranu informací. Cílem společnosti je poskytovat svým zákazníkům komplexní služby a řešení v oblasti zabezpečení informací, které jsou špičkou ve svém oboru a přinášejí zákazníkům konkurenční výhody v jejich podnikání.

Aktuálně společnost SODATSW nabízí špičková řešení pro zabezpečení firemních dat, která jsou schopna díky unikátním technologiím předcházet ztrátám a zneužití citlivých informací. Společnost nabízí primárně dva druhy produktů, kterými jsou Datový trezor pro on-line šifrování souborů a USB pod kontrolou ochraňující výměnná zařízení. Nově společnost SODATSW nabízí free utilitu AreaGuard DataAudit, která prověří bezpečnost počítačů.

Historie společnosti SODATSW spol. s r.o. sahá na českém trhu až do roku 1993. Od té doby si produkty, řešení nebo služby zvolilo více jak 4000 zákazníků nejen z České republiky. Mezi našimi zákazníky jsou společnosti z bankovního a komerčního sektoru, státní správy a samosprávy, školství a v neposlední řadě i domácí uživatelé. Kvalitu produktů a služeb dokladuje velké množství certifikátů a ceny, které společnost za svou existenci obdržela.

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

DigiZone.cz: Placené VoD a obsah zdarma

Placené VoD a obsah zdarma

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU