Hlavní navigace

Adobe hlásí přijetí technologií Flash Player a AIR na mobilních platformách

9. 3. 2011

[Tisková zpráva] Adobe hlásí přijetí technologií Flash Player a AIR na mobilních platformách

Praha, 2. března 2011 – Společnost Adobe Systems Incorporated na konferenci Mobile World Congress oznámila, že vývojáři a vydavatelé obsahu mohou nyní nabídnout aplikace Adobe® AIR® uživatelům více než 84 miliónů chytrých telefonů a tabletů s operačními systémy Android a iOS. Tisíce aplikací jsou k dispozici prostřednictvím Android Market a Apple App Store. Společnost Adobe očekává, že do konce roku 2011 budou aplikace Adobe AIR podporovány ve více než 200 miliónech chytrých telefonů a tabletů. Příklady populárních aplikací AIR pro Android a iOS najdete na stránkách m.flash.com.

Společnost Adobe dále oznámila, že během prvních šesti měsíců od uvedení softwaru Adobe® Flash® Player 10.1 bylo touto verzí vybaveno nebo na ni aktualizováno přes 20 miliónů chytrých telefonů více než 35 certifikovaných značek. Adobe očekává, že v roce 2011 bude Flash Player podporován ve více než 132 miliónech přístrojů po celém světě. Letos by měl jen počet typů tabletů podporujících Flash Player přesáhnout padesát. V tuto chvíli pracují na vývoji pro platformu Adobe Flash více než tři milióny vývojářů, kteří dokáží pomocí nástrojů sady Adobe Creative Suite® 5 tvořit obsah pro významný počet zařízení podporujících Flash Player nebo AIR.

„S radostí vítáme široké přijetí technologií Flash Player a AIR na mobilních platformách, které dokonce předčilo naše očekávání, a v nadcházejících měsících bude tento trend jistě pokračovat,“ řekl David Wadhwani, senior viceprezident Creative and Interactive Solutions Business Unit společnosti Adobe. „Je to ohromný pokrok na cestě k našemu cíli, kdy budou mít uživatelé mobilních přístrojů přístup ke svému oblíbenému obsahu od příležitostných her po webové video a podnikové aplikace bez ohledu na typ zařízení, které používají. Naši zákazníci pracující s CS5 jsou nadšeni tím, jak snadno mohou šířit výsledky své tvůrčí práce mezi milióny mobilních zařízení.“

Společnost Adobe představila na konferenci také nejnovější verzi softwaru Flash Player – Flash Player 10.2. Nová verze přináší zajímavé novinky, například funkci Stage Video, která poskytuje podstatné zvýšení výkonu videa prostřednictvím optimalizované hardwarové akcelerace na mobilních zařízeních, osobních počítačích a v televizorech. Funkce Stage Video snižuje využití procesoru a paměti a zároveň přináší vyšší snímkové frekvence a lepší kvalitu obrazu. Výsledky testů ukazují na snížení zatížení CPU až o 80 % při přehrávání videa v rozlišení 1080p na systémech Windows a Mac OS. Podpora funkce Stage Video v mobilních zařízeních bude k dispozici pro Android 3.0 „Honeycomb“ a BlackBerry Tablet OS. Stávající webová videa ve formátu H.264 budou těžit z výhod technologie Stage Video na mobilních platformách bez nutnosti jakýchkoli dodatečných zásahů do obsahu.

Adobe AIR

AIR tvoří klíčový prvek platformy Adobe Flash a umožňuje vývojářům využívat stávající kód k tvorbě a distribuci samostatných aplikací pro různá zařízení a různé platformy. Adobe AIR nyní podporuje chytré telefony a tablety založené na operačních systémech Android, iOS a BlackBerry Tablet OS a rovněž osobní počítače s operačními systémy Windows, Macintosh a Linux. Navíc Samsung, jako první výrobce televizorů, dodává Adobe AIR ve své řadě přístrojů Samsung SmartTV. Díky Adobe AIR mohou vývojáři využívat známé nástroje včetně Adobe Flash Professional CS5, Adobe Flash Builder™ a Flex k vytváření různých samostatných aplikací s bohatou funkční výbavou. Již dnes jsou jich k dispozici tisíce v nabídkách Android Market, Apple App Store, Adobe InMarket a Intel AppUpSM center.

Adobe AIR umožňuje vytvářet aplikace s bohatou funkční výbavou prostřednictvím řady funkcí, mezi něž patří podpora akcelerometru, fotoaparátu, videa, mikrofonu, vícedotykového ovládání a gest. Podpora pro geografickou polohu umožňuje vývojářům vytvářet aplikace a služby založené na aktuální poloze uživatele. AIR dokáže rovněž zobrazovat nativní prvky prohlížeče v aplikaci, což poskytuje možnost integrace obsahu HTML a .SWF. Díky podpoře SQLite mohou vývojáři snadno ukládat databáze a pracovat s mezipamětí přímo v rámci aplikace AIR.

Adobe Flash Player

Flash Player přináší do mobilních zařízení boha­tý obsah založený na technologii Flash v rámci prohlížeče a dnes zaujímá přední postavení mezi bezplatnými aplikacemi v nabídce Android Market, kde získal od více než 150 000 uživatelů hodnocení 4,5 z pěti hvězdiček a počet stažení překročil šest miliónů. Kromě služby Android Market je runtime distribuován přímo provozovateli a výrobci zařízení prostřednictvím předinstalovaného softwaru a aktualizací operačního systému.

Flash Player je k dispozici pro Android, HP webOS a Google TV. Očekává se, že bude podporován také v BlackBerry Tablet OS, budoucích verzích Windows® Phone, LiMo, Samsung SmartTVs a dalších systémech. Seznam certifikovaných zařízení najdete na adrese http://www.ado­be.com/flashpl­atform/suppor­ted_devices/smar­tphones.html. Příklady široké řady obsahu prezentovaného na internetu v softwaru Flash Player najdete na stránkách m.flash.com.

Užitečné  odkazy

O společnosti Adobe

Adobe převratným způsobem mění soužití a vztah lidí k myšlenkám a informacím – kdykoliv, kdekoliv a přes jakékoliv médium. Další informace najdete na www.adobe.cz nebo www.adobe.com.

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť