Hlavní navigace

Apple uvádí na český trh operační systém Mac OS X v10.5 Leopard

25. 10. 2007

[Tisková zpráva] Praha 24. října 2007 - Společnost Apple oznámila, že nový operační systém Mac OS X v10.5 Leopard se začne prodávat v pátek 26. října v 18:00 v obchodech Apple a u autorizovaných prodejců Apple. Internetový obchod Apple na něj nyní přijímá předobjednávky. Čeští koncoví uživatelé se budou moci s novým operačním systémem seznámit už v pátek večer v Apple Premium Reseller (APR) prodejnách, které zůstanou otevřeny déle a kde jim budou k dispozici speciálně vyškolení odborníci.

Leopard je nabitý více než 300 novými funkcemi a vylepšeními. Přináší zbrusu nové pojetí plochy s funkcí sady, což je nový způsob snadného přístupu k souborům z doku, přepracovaný Finder, který umožňuje uživatelům jednoduše procházet a sdílet soubory mezi několika počítači Mac, nebo Quick Look, což je nový způsob okamžitého zobrazení náhledu obsahu dokumentů bez otevírání původní aplikace. Mezi další inovace patří Spaces, intuitivní funkce pro vytváření skupin aplikací a pohotové přepínání mezi nimi, a Time Machine, bezproblémové řešení automatického zálohování celého počítače Mac.

„Leopard, šestá zásadní verze systému Mac OS X, je nejlepší upgrade, jaký jsme kdy vydali,“ vyjádřil se Steve Jobs, generální ředitel společnosti Apple. „Navíc každý zákazník dostane za pouhých 3 610 Kč verzi ‚Ultimate‘ nabitou všemi inovativními funkcemi.“

Nové pracovní prostředí systému Leopard obsahuje přepracovaný 3D dok s funkcí sady, která umožňuje uspořádat soubory pro rychlý a snadný přístup jediným klepnutím. Webové stránky, e-maily a stažené soubory Leopard automaticky umísťuje do sady Download, což pomáhá udržovat pořádek na pracovní ploše. Obsah této i dalších sad mohou uživatelé přímo z doku snadno rozbalit do elegantního oblouku. Uživatelé mohou také vytvářet své vlastní sady pro rychlý přístup ke složkám, dokumentům a aplikacím. Atraktivní nový vzhled systému Leopard se projeví ve všech aplikacích. Každé nové okno na ploše má konzistentní vzhled a aktivní okna zvýrazní hlubší stíny, které je obklopují.

Aktualizovaný Finder obsahuje funkci Cover Flow a nový boční panel s podstatně zjednodušenými možnostmi vyhledávání, procházení a kopírování obsahu z jakéhokoli počítače PC nebo Mac v místní síti. Obsah jakéhokoli počítače v místní síti lze nyní prohledávat pomocí programu Spotlight, procházet pomocí funkce Cover Flow a kopírovat přes síť jednoduchým přetažením myší. Členové služby .Mac mohou pomocí nové funkce Back to my Mac procházet a přistupovat k souborům ve svém počítači Mac po internetu.

Quick Look je nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak se uživatelé mohou podívat do svých dokumentů, aniž by je museli otevírat nebo aniž by dokonce museli mít aplikaci, ve které byly vytvořeny. Pomocí funkce Quick Look se ve Finderu okamžitě zobrazí ve vysokém rozlišení obsah prakticky jakéhokoliv dokumentu (včetně multimediálních).

Funkce Spaces nabízí uživatelům praktický nový způsob, jak si uspořádat práci. Umožňuje vytvářet přizpůsobené plochy, v nichž jsou pouze ty aplikace a dokumenty, které potřebují pro jednotlivé projekty. Mezi jednotlivými plochami pak lze rychle přepínat myší nebo klávesnicí.

Time Machine umožňuje snadno zálohovat veškerá data v počítači, dohledávat ztracené soubory i obnovit celou instalaci počítače Mac. Po naprosto jednoduchém nastavení Time Machine automaticky udržuje aktuální kopie všech souborů v počítači.* Pokud dojde ke ztrátě souboru, mohou si uživatelé vyhledat ztracené soubory, aplikace, fotografie a další digitální média na časové ose a okamžitě je obnovit. Bude-li to někdy třeba, může Leopard také snadno obnovit celý systém ze záloh programu Time Machine na externím disku.

Systém Leopard přináší také vylepšenou aplikaci Mail s více než 30 šablonami zpráv, které vypadají skvěle v počítačích Windows PC i Mac, takže uživatelé mohou snadno odesílat stylové, personalizované zprávy s atraktivní grafikou a fotografiemi. Poznámky (Notes) a úkoly (To Dos) pomáhají udržovat si pořádek v práci. Chovají se jako e-maily, které lze snadno vytvářet, ukládat jako koncepty, synchronizovat mezi několika počítači Mac a ukládat v inteligentních schránkách Smart Mailbox. Detektory dat automaticky rozpoznávají telefonní čísla, adresy a události, takže je lze několika klepnutími myší přidávat do adresáře nebo kalendáře iCal. Zabudovaná čtečka kanálů RSS doručuje uživatelům aktuální zprávy a nové příspěvky z oblíbených blogů přímo do jejich schránek.

iChat, nejsnáze použitelná videokonferenční aplikace na jakémkoli osobním počítači, nabízí v systému Leopard s funkcí iChat Theater ještě bohatší možnosti videokonverzace. Uživatelé mohou ve videokonferenci prezentovat fotografie, prezentace, videa a soubory nebo pomocí sdílení obrazovky na dálku sledovat a ovládat jiný počítač Mac. Mohou také využívat efekty aplikace Photo Booth pro zábavnou deformaci obrazu nebo v rámci videokonference využít libovolné pozadí.

Další nové vlastnosti systému Leopard:

  • Zdokonalené funkce rodičovské kontroly pomohou rodičům kontrolovat aktivity dětí na internetu pomocí automatické identifikace nevhodného obsahu na webových serverech, pomocí nastavení časových limitů a protokolů činnosti, jež jsou přístupné z jakéhokoli počítače Mac v domácí síti.
  • Uvedení kompletního nástroje Boot Camp, který byl dosud k dispozici pouze jako betaverze, a který umožňuje spustit Windows v počítačích Mac s procesory Intel.
  • Funkce Web Clip umožňuje přenést jakoukoli část webové stránky na Dashboard jako živě aktualizovaný výstřižek webové stránky
  • Nové funkce programu Photo Booth, jež pomohou vytvořit animované ikony do programu iChat a připojit k fotografiím a videoklipům zábavné efekty a pozadí.
  • Vylepšený program Dictionary se zabudovanou encyklopedií Wikipedia, který dokáže pohotově zobrazit aktuální informace prakticky na jakékoli téma.
  • Nově aktualizovaná aplikace iCal, která umožňuje sesynchronizovat kalendáře více uživatelů najednou.
  • Aktualizovaná verze programu Front Row, která umožňuje ještě snáz dovoluje hudbu nebo ovládat promítání filmů, televizních pořadů a fotografií v počítači Mac pomocí mimořádně jednoduchého ovládání Apple Remote.

Ceny a dostupnost
Systém Mac OS X v10.5 Leopard bude k dispozici od 26. října v obchodech Apple a u autorizovaných prodejců Apple za doporučenou maloobchodní cenu 3610 Kč za jednouživatelskou licenci. Je možné objednat na internetovém obchodě Apple http://store.ap­ple.cz/ ) ještě před tímto datem. Licence pro pět uživatelů v jedné domácnosti Mac OS X Leopard Family Pack bude k dispozici za doporučenou maloobchodní cenu 5520 Kč. Je možné objednat na internetovém obchodě Apple (http://store­.apple.cz) ještě před tímto datem.

Apple rovněž nabízí hromadné a udržovací cenové programy. Všem zákazníkům, kteří si po 1. říjnu 2007 koupili od společnosti Apple nebo jejího autorizovaného prodejce kvalifikovaný nový systém Mac, je k dispozici standardní balíček upgradu Mac OS Up-To-Date jen za cenu poštovného a balného cca 400 Kč Systém Leopard vyžaduje minimálně 512 MB paměti RAM a je určen pro jakýkoli počítač Macintosh s procesorem Intel, PowerPC G5 nebo G4 (867 Mhz a rychlejším). Podrobné systémové požadavky jsou uvedeny na webové stránce www.apple.com/ma­cosx/techspec­s.

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti