Hlavní navigace

Brno v kvalitě broadbandu předběhlo Prahu

[Tisková zpráva] Podle nejnovější studie University of Oxford Saïd Business School a Universidad de Oviedo sponzorované společností Cisco patří Česká republika z pohledu kvality a penetrace širokopásmového připojení (broadbandu) na 29. místo z 66 sledovaných zemí po celém světě. Česko si polepšilo jak v kvalitě broadbandu, která se hodnotí na základě rychlosti downloadu, uploadu a míry zpoždění, tak i v penetraci. Jednou ze zajímavostí studie, která vznikla na základě analýzy více než 24 milionů dat získaných z portálu Speedtest.net, je, že Brno v kvalitě broadbandu předběhlo Prahu.

V samotné kvalitě broadbandu, kterou studie měřila pomocí takzvaného Broadband Quality Score (BQS), se Česká republika umístila na 12. místě. Její BQS vzrostlo s loňských 30,2 na letošních 38, což představuje jedenáctý nejrychlejší růst mezi sledovanými zeměmi. Nestačilo to však například na Jižní Koreu, jejíž BQS díky vládní strategii zaměřené na podporu informačních technologií vzrostlo za poslední rok z 38,25 na 65,99 a dostalo tak Jižní Koreu na první místo jak v samotné kvalitě broadbandu, tak i celkového žebříčku.

Česko si polepšilo ve všech třech hlavních ukazatelích, na jejichž základě se kvalita broadbandu hodnotila. Rychlost downloadu u nás podle studie za poslední rok vzrostla z 3612 kbps na 6682 kbps, což představuje nárůst 85 procent. Rychlost uploadu se zvýšila o 71 procent z 1413 kbps na 2416 kbps. Míra zpoždění (latence) se v porovnání s rokem 2008 zmenšila o 54 procent, když se ze 79 milisekund snížila na 37 milisekund.

Díky nárůstu kvality broadbandu se Česká republika zařadila do skupiny zemí, které svou kvalitou broadbandu splňují požadavky na současné služby. Mezi ty patří vedle běžného prohlížení webu například využívání sociálních sítí, stahování hudby, jednoduché streamované video nebo využití internetu k práci z domova. Česko však zatím nesplňuje kvalitativní požadavky kladené na budoucí služby typu sdílení kvalitních videí, domácí telepresence, HD IPTV nebo vysílání kvalitních živých přenosů přes internet.

Studie se oproti loňsku nově věnovala rovněž kvalitě broadbandu v největších městech, přičemž do žebříčku zahrnula jen města nad milion obyvatel. Praha se v tomto žebříčku s BQS o hodnotě 38,46 umístila na 37. místě z 242 sledovaných měst. Zajímavostí však je, že kdyby z žebříčku nebylo kvůli počtu obyvatel pod jeden milion vyřazeno Brno, umístilo by se s BQS o hodnotě 46,34 před Prahou, a to na 18. místě. Z pohledu kvality broadbandu mimo velká města se Česko umístilo na 13. místě, při porovnání rozdílu mezi městskými a venkovskými oblastmi pak na 26. místě.

Vedle kvality broadbandu studie neopomenula ani jeho penetraci která je nezbytnou podmínkou toho, aby měli lidé ke kvalitním internetovým službám přístup. V penetraci broadbandu měřené procentem domácností se Česká republika umístila na 33. místě, přičemž penetrace broadbandu se zvýšila z loňských 43 na letošních 54 procent. Meziročně to představuje sedmý nejrychlejší nárůst mezi sledovanými zeměmi, 33. místo v penetraci je však v porovnání s 12. místem v kvalitě broadbandu pro Česko horší výsledek.

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Změny v daních z příjmů pro podnikatele

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí