Hlavní navigace

Brno v kvalitě broadbandu předběhlo Prahu

7. 10. 2009

[Tisková zpráva] Podle nejnovější studie University of Oxford Saïd Business School a Universidad de Oviedo sponzorované společností Cisco patří Česká republika z pohledu kvality a penetrace širokopásmového připojení (broadbandu) na 29. místo z 66 sledovaných zemí po celém světě. Česko si polepšilo jak v kvalitě broadbandu, která se hodnotí na základě rychlosti downloadu, uploadu a míry zpoždění, tak i v penetraci. Jednou ze zajímavostí studie, která vznikla na základě analýzy více než 24 milionů dat získaných z portálu Speedtest.net, je, že Brno v kvalitě broadbandu předběhlo Prahu.

V samotné kvalitě broadbandu, kterou studie měřila pomocí takzvaného Broadband Quality Score (BQS), se Česká republika umístila na 12. místě. Její BQS vzrostlo s loňských 30,2 na letošních 38, což představuje jedenáctý nejrychlejší růst mezi sledovanými zeměmi. Nestačilo to však například na Jižní Koreu, jejíž BQS díky vládní strategii zaměřené na podporu informačních technologií vzrostlo za poslední rok z 38,25 na 65,99 a dostalo tak Jižní Koreu na první místo jak v samotné kvalitě broadbandu, tak i celkového žebříčku.

Česko si polepšilo ve všech třech hlavních ukazatelích, na jejichž základě se kvalita broadbandu hodnotila. Rychlost downloadu u nás podle studie za poslední rok vzrostla z 3612 kbps na 6682 kbps, což představuje nárůst 85 procent. Rychlost uploadu se zvýšila o 71 procent z 1413 kbps na 2416 kbps. Míra zpoždění (latence) se v porovnání s rokem 2008 zmenšila o 54 procent, když se ze 79 milisekund snížila na 37 milisekund.

Díky nárůstu kvality broadbandu se Česká republika zařadila do skupiny zemí, které svou kvalitou broadbandu splňují požadavky na současné služby. Mezi ty patří vedle běžného prohlížení webu například využívání sociálních sítí, stahování hudby, jednoduché streamované video nebo využití internetu k práci z domova. Česko však zatím nesplňuje kvalitativní požadavky kladené na budoucí služby typu sdílení kvalitních videí, domácí telepresence, HD IPTV nebo vysílání kvalitních živých přenosů přes internet.

Studie se oproti loňsku nově věnovala rovněž kvalitě broadbandu v největších městech, přičemž do žebříčku zahrnula jen města nad milion obyvatel. Praha se v tomto žebříčku s BQS o hodnotě 38,46 umístila na 37. místě z 242 sledovaných měst. Zajímavostí však je, že kdyby z žebříčku nebylo kvůli počtu obyvatel pod jeden milion vyřazeno Brno, umístilo by se s BQS o hodnotě 46,34 před Prahou, a to na 18. místě. Z pohledu kvality broadbandu mimo velká města se Česko umístilo na 13. místě, při porovnání rozdílu mezi městskými a venkovskými oblastmi pak na 26. místě.

Vedle kvality broadbandu studie neopomenula ani jeho penetraci která je nezbytnou podmínkou toho, aby měli lidé ke kvalitním internetovým službám přístup. V penetraci broadbandu měřené procentem domácností se Česká republika umístila na 33. místě, přičemž penetrace broadbandu se zvýšila z loňských 43 na letošních 54 procent. Meziročně to představuje sedmý nejrychlejší nárůst mezi sledovanými zeměmi, 33. místo v penetraci je však v porovnání s 12. místem v kvalitě broadbandu pro Česko horší výsledek.

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně