Hlavní navigace

BSA provedla největší mezinárodní zásah proti softwarovému pirátství

19. 9. 2007

[Tisková zpráva] Nadnárodní mediální společnost draze zaplatila za vlastnictví nelegálního softwaru. Lepší přehled o používaném softwaru by této společnosti ušetřil vysoké výdaje na právní služby a mimosoudní vyrovnání s poškozenými výrobci softwaru.

LONDÝN, 19. září 2007 – Mezinárodní protipirátská organizace BSA (Business Software Alliance) souhlasila s mimosoudním vyrovnáním s mezinárodní mediální společností v rekordní výši 68,7 milionu korun (2,5 milionu eur). Firma, jejíž jméno není možné zveřejnit z právních důvodů, měla hrubé nedostatky v softwarových licencích. Na základě trestního oznámení – které BSA podala jménem společností Adobe, Autodesk, Avid a Microsoft – tato organizace nyní musí zaplatit značné finanční částky za užívání nelegálního softwaru.

Trestní oznámení podané BSA vedlo k policejnímu zátahu v prostorách firmy. Během prohlídky, která proběhla loni, policie zjišťovala, jestli se na firemních počítačích vyskytuje nelegální software. BSA vedla a koordinovala prošetřování mezinárodních provozů této organizace s cílem zjistit možné nesrovnalosti v softwarových licencích. Výsledkem tohoto případu je nařízení, které organizaci ukládá smazat veškerý nelicencovaný software a zakoupit odpovídající softwarové licence na software, jejž si firma přeje dále užívat. Rovněž byla stanovena náhrada škody jako forma kompenzace za dlouhou dobu užívání nelegálního softwaru.

Zdroj působící uvnitř organizace, jehož jméno rovněž není možné zveřejnit, uvedl: „K této situaci došlo kvůli tomu, že během rychlého růstu firmy jsme ve všech našich pobočkách v oblasti dodržování práv k softwaru a správy licencí spoléhali pouze na jediného člověka. Vedení společnosti bylo šokováno rozsahem problému a jasně si uvědomuje, že se všemu dalo předejít prostřednictvím dodržování pravidel správy softwarového majetku.“

Na základě mezinárodní žaloby BSA dosáhla globální dohody o vyrovnání s dotyčnou společností a získala příslib, že firma bude dále spolupracovat a provádět softwarové audity.

Robert Holleyman, prezident a generální ředitel BSA, řekl: „Tato žaloba dokládá globální dosah činnosti BSA a integrované a koordinované úsilí při prosazování autorských práv k softwaru. Přestože byl software vyvíjený členy BSA pro podnikání dotyčné firmy klíčový, nedokázala s tak důležitým firemním majetkem správně nakládat. Naše žaloba tuto organizaci přiměla k dodržování autorských práv, což ji v důsledku stálo mnohem více, než kdyby se od začátku držela pravidel hospodaření se softwarem.“ Dále Robert Holleyman uvedl: „Naše zkušenosti bohužel potvrzují, že rychle rostoucí organizace, jako i v tomto případě, přehlížejí nedostatky v dodržování licenčních podmínek. Software je důležitým základem podnikání dotyčné firmy, je proto naprosto nezbytné, aby vlastnila řádné licence a tím zákazníkům a zaměstnancům zajistila maximální užitek. Tento případ potvrzuje, že prevence je vždy výhodnější než následná náprava.“

BSA se zaměřuje na vymáhání práva k softwaru a pořádání vzdělávacích programů v 75 zemích světa. BSA a její členové každoročně investují miliony dolarů do informačních kampaní, které firmám vysvětlují důležitost hospodaření se softwarovými licencemi, a informují je o rizicích spojených s užíváním nelegálního softwaru.

Více informací o protipirátských aktivitách BSA naleznete na www.bsa.cz.

DigiZone.cz: Sat novinky: promo Sky 1 HD

Sat novinky: promo Sky 1 HD

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Podnikatel.cz: Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

DigiZone.cz: RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Podnikatel.cz: Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!