Hlavní navigace

Budování národní sítě CESNET2 úspěšně pokračuje

3. 10. 2001

[Tisková zpráva]

CESNET2 se kapacitně vyrovná
sítím zámořského projektu Internet2

Sdružení CESNET úspěšně pokračuje v budování gigabitové sítě národního výzkumu a vzdělávání CESNET2. Poté, co byl v březnu minulého roku uveden do provozu okruh Praha – Brno o kapacitě 2,5 Gb/s, se síť CESNET2 neustále rozšiřuje.

Kapacitou 2,5 Gb/s nyní disponují okruhy Praha – Brno, Praha – Ostrava, Praha – Hradec Králové, Praha – Pardubice, Praha – Liberec, Praha – České Budějovice, Praha – Plzeň a Brno – Olomouc. Síť dále doplňují okruhy o rychlosti 34 Mb/s (Praha – Ústí nad Labem, Brno – Zlín, Brno – Ostrava a záložní okruh Praha – Brno) a okruhy nižších rychlostí. (schéma topologie sítě je na obrázku na straně 4). Použitím rychlostí 2,5 Gb/s pro páteřní internetovou síť se CESNET2 kapacitně rovná akademickým sítím, které zabezpečují chod projektu Internet2 (Abilene, vBNS).

Technologií, používanou pro datové přenosy, je PoS (Packet over Sonet), přičemž druhou vrstvu zabezpečují buď dodavatelé okruhů (trasy do Ostravy, Českých Budějovic, Plzně a Hradce Králové), nebo si sdružení pronajímá optická vlákna, která osazuje vlastními regenerátory signálu (tímto způsobem jsou řešeny trasy do Brna, Pardubic, Olomouce a Liberce). Směrování v páteřní síti je realizováno technologií MPLS (Multiprotocol Label Switching). CESNET2 se použitím kombinace těchto dvou technologií stala první produkční sítí v Evropě a jednou z prvních na světě vůbec, která takové řešení nasadila. Technologie MPLS je zabezpečena směrovači CISCO GSR 12016 s kartami osazenými rozhraními OC-48. Koncoví účastníci jsou na tuto páteřní síť připojeni v bodech přítomnosti buď přímo nebo prostřednictvím metropolitních sítí jako je např. PASNET v Praze nebo BAPS v Brně či prostřednictvím okruhů s nižšími rychlostmi (např. technologií ATM nebo digitálními okruhy).

Mezinárodní konektivita sítě CESNET2
a zapojení do projektu GÉANT

Externí konektivita sítě CESNET2 má v současnosti kapacitu 200 Mb/s. Je zabezpečena okruhem o rychlosti 155 Mb/s k síti EBONE Broadband a dalšími okruhy o celkové kapacitě 45 Mb/s k pane­vropské síti TEN-155.

Protože je sdružení CESNET členem projektu GÉANT, jehož cílem je vybudování stejnojmenné panevropské gigabitové sítě, po zprovoznění pražského uzlu sítě GÉANT v říjnu 2001 bude sdružení připojeno k této síti. Pražský uzel sítě GÉANT, který bude umístěn přímo v prostorách sdružení CESNET, bude připojen jedním okruhem o kapacitě 10 Gb/s do SRN a dvěma okruhy o kapacitě 2,5 Gb/s (do Polska a na Slovensko). Síť CESNET2 pak bude k tomuto uzlu zatím připojena okruhem o rychlosti 1,2 Gb/s (rychlost bude zvyšována dle potřeby).

Jádro nové panevropské sítě GÉANT bude postaveno na rychlosti 10 Gb/s. Tím se GÉANT stane nejrychlejší akademickou sítí na světě. Česká republika se tak stává v projektu GÉANT jednou z osmi evropských zemí, do kterých okruh o přenosové rychlosti 10 Gb/s povede. Desetigigabitová trasa je asi 160tisíckrát propustnější než standardní telefonní linka a je schopna přenést několik milionů emailů za sekundu. GÉANT propojí přes tři tisíce vědeckých a vzdělávacích pracovišť ve více než třiceti státech Evropy. Bezkonkurenční parametry sítě budou určeny především specialistům z technicky vysoce náročných oborů, jakými jsou například meteorologie, fyzika vysokých energií, medicína a podobně. V této souvislosti se mluví o tzv. „virtuálních laboratořích“ či „virtuálních ústavech“.

Síť CESNET2 je také připojena do propojovacího centra NIX.CZ okruhem o kapacitě 100 Mb/s, který bude v průběhu října rozšířen na 200 Mb/s. Poté, co NIX.CZ umožní připojení rychlostí 1 Gb/s, bude síť CESNET2 jednou z prvních sítí, která tak učiní.

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Pečete cukroví a zbyl vám bílek?

Pečete cukroví a zbyl vám bílek?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně