Hlavní navigace

Budování národní sítě CESNET2 úspěšně pokračuje

3. 10. 2001

[Tisková zpráva]

CESNET2 se kapacitně vyrovná
sítím zámořského projektu Internet2

Sdružení CESNET úspěšně pokračuje v budování gigabitové sítě národního výzkumu a vzdělávání CESNET2. Poté, co byl v březnu minulého roku uveden do provozu okruh Praha – Brno o kapacitě 2,5 Gb/s, se síť CESNET2 neustále rozšiřuje.

Kapacitou 2,5 Gb/s nyní disponují okruhy Praha – Brno, Praha – Ostrava, Praha – Hradec Králové, Praha – Pardubice, Praha – Liberec, Praha – České Budějovice, Praha – Plzeň a Brno – Olomouc. Síť dále doplňují okruhy o rychlosti 34 Mb/s (Praha – Ústí nad Labem, Brno – Zlín, Brno – Ostrava a záložní okruh Praha – Brno) a okruhy nižších rychlostí. (schéma topologie sítě je na obrázku na straně 4). Použitím rychlostí 2,5 Gb/s pro páteřní internetovou síť se CESNET2 kapacitně rovná akademickým sítím, které zabezpečují chod projektu Internet2 (Abilene, vBNS).

Technologií, používanou pro datové přenosy, je PoS (Packet over Sonet), přičemž druhou vrstvu zabezpečují buď dodavatelé okruhů (trasy do Ostravy, Českých Budějovic, Plzně a Hradce Králové), nebo si sdružení pronajímá optická vlákna, která osazuje vlastními regenerátory signálu (tímto způsobem jsou řešeny trasy do Brna, Pardubic, Olomouce a Liberce). Směrování v páteřní síti je realizováno technologií MPLS (Multiprotocol Label Switching). CESNET2 se použitím kombinace těchto dvou technologií stala první produkční sítí v Evropě a jednou z prvních na světě vůbec, která takové řešení nasadila. Technologie MPLS je zabezpečena směrovači CISCO GSR 12016 s kartami osazenými rozhraními OC-48. Koncoví účastníci jsou na tuto páteřní síť připojeni v bodech přítomnosti buď přímo nebo prostřednictvím metropolitních sítí jako je např. PASNET v Praze nebo BAPS v Brně či prostřednictvím okruhů s nižšími rychlostmi (např. technologií ATM nebo digitálními okruhy).

Mezinárodní konektivita sítě CESNET2
a zapojení do projektu GÉANT

Externí konektivita sítě CESNET2 má v současnosti kapacitu 200 Mb/s. Je zabezpečena okruhem o rychlosti 155 Mb/s k síti EBONE Broadband a dalšími okruhy o celkové kapacitě 45 Mb/s k pane­vropské síti TEN-155.

Protože je sdružení CESNET členem projektu GÉANT, jehož cílem je vybudování stejnojmenné panevropské gigabitové sítě, po zprovoznění pražského uzlu sítě GÉANT v říjnu 2001 bude sdružení připojeno k této síti. Pražský uzel sítě GÉANT, který bude umístěn přímo v prostorách sdružení CESNET, bude připojen jedním okruhem o kapacitě 10 Gb/s do SRN a dvěma okruhy o kapacitě 2,5 Gb/s (do Polska a na Slovensko). Síť CESNET2 pak bude k tomuto uzlu zatím připojena okruhem o rychlosti 1,2 Gb/s (rychlost bude zvyšována dle potřeby).

Jádro nové panevropské sítě GÉANT bude postaveno na rychlosti 10 Gb/s. Tím se GÉANT stane nejrychlejší akademickou sítí na světě. Česká republika se tak stává v projektu GÉANT jednou z osmi evropských zemí, do kterých okruh o přenosové rychlosti 10 Gb/s povede. Desetigigabitová trasa je asi 160tisíckrát propustnější než standardní telefonní linka a je schopna přenést několik milionů emailů za sekundu. GÉANT propojí přes tři tisíce vědeckých a vzdělávacích pracovišť ve více než třiceti státech Evropy. Bezkonkurenční parametry sítě budou určeny především specialistům z technicky vysoce náročných oborů, jakými jsou například meteorologie, fyzika vysokých energií, medicína a podobně. V této souvislosti se mluví o tzv. „virtuálních laboratořích“ či „virtuálních ústavech“.

Síť CESNET2 je také připojena do propojovacího centra NIX.CZ okruhem o kapacitě 100 Mb/s, který bude v průběhu října rozšířen na 200 Mb/s. Poté, co NIX.CZ umožní připojení rychlostí 1 Gb/s, bude síť CESNET2 jednou z prvních sítí, která tak učiní.

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

DigiZone.cz: Sat novinky: ČT24 ve staré Digi TV CZ

Sat novinky: ČT24 ve staré Digi TV CZ

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu