Hlavní navigace

Centrum.cz jako první vyhledává v obrázcích

24. 7. 2002

[Tisková zpráva]

Centrum.cz jako první vyhledává v obrázcích

Internetový portál Centrum.cz umí jako první na českém internetu vyhledávat nejen slova, ale i obrázky a fotografie. Centrum.cz jako jeden z mála portálů vyvíjí vlastní vyhledávací technologii, a může tak určovat tempo internetového vyhledávání. To z něj činí vhodnou alternativu pro český internet srovnatelnou se světovým vyhledávačem Google.

Na Centrum.cz lze tedy již vyhledávat pěti způsoby – v katalogu, fulltextu, v databázi firem, zboží v obchodech a nově v obrázcích. Zadání dotazu pro vyhledávání obrázku je stejné jako při standardním vyhledávání. Ve výsledku se zobrazí náhledy všech motivů odpovídajících dotazu. Jednotlivé obrázky doprovází popis adresy, odkud pocházejí (URL), rozměry v pixelech, charakteristika barev a datová velikost. Kliknutím lze vyvolený obrázek zvětšit, zároveň se v dolní části monitoru otevře jeho domovská stránka. Nabízí se tak okamžité propojení s informacemi, které obrázek doplňují.

Vyhledávání obrázků usnadní rozhodování, do kterých míst se vypravit na dovolenou či jaký model výrobku zakoupit. Rozšíří možnosti fanklubů a filmových fanoušků. Obrázky na internetu se mohou stát inspirací pro sběratele a vhodnou prezentací jejich „úlovků“.

„Pečlivě monitorujeme trendy českého i světového internetu. Rostoucí potřeba vyhledávání v obrázcích nám umožnila rozvinout možnosti a využít zkušenosti vlastního vývojářského týmu. Díky vlastní technologii vyhledávání máme možnost být první, kdo přináší obrázkové vyhledávání na českém internetu. Prostřednictvím této služby mohou uživatelé najít např. fotografii svého oblíbeného herce / herečky nebo jakékoliv jiné osoby, u níž se dá předpokládat, že má svou fotku zveřejněnou ve virtuálním světě,“ říká Michal Chleboun, produktový ředitel portálu Centrum.cz.

„Portál Centrum.cz se může již delší dobu chlubit dobrým jménem v oblasti vyhledávání. Nyní však vystupujeme z řady standardního "hledej“ a přinášíme něco navíc. Věříme, že přinášíme uživatelům internetu patřičný komfort a budou náš vyhledávač považovat za pohodlného pomocníka," doplňuje svého kolegu jednatel portálu Centrum.cz Oldřich Bajer.

Portál Centrum.cz se na novou etapu vyhledávání, a s tím zvýšenou poptávku ze strany uživatelů, pečlivě připravil. Obrázkové vyhledávání je totiž spojené s patřičným komfortem v rychlosti odezvy. Předpokládá se vyhledávání stovek až tisíců obrázků denně, které je podpořeno nově vybudovaným technickým zázemím. Registr vyhledaných obrázků se ukládá do paměti speciálně upraveného počítače, který se ve svém výkonu blíží kombinaci zhruba 10 běžných kancelářských počítačů. V tomto registru je pak možné dohledat obrázky v běžných internetových formátech: JPG, GIF, PNG a BMP, tento proces je zatím spuštěn v testovací verzi. Podobné přípravy na vyhledávácí změny probíhají i v sousedním Slovensku, v rámci portálu Centrum.sk a také v Maďarsku, kde populární portál Index.hu rovněž využívá technologií Centrum. Dá se tedy předpokládat, že v blízké době bude možné vyhledávat v obrázcích nejen v Čechách, ale i na Slovensku a v Maďarsku.

Portál Centrum.cz, který zahájil svou činnost v září 1999, je držitelem prestižního ocenění Zavináč 2001 v kategorii „Nejlepší portál roku“. Od roku 2000 je provozována také slovenská mutace portálu Centrum.sk. Jako jeden z mála portálů se Centrum.cz soustřeďuje na tvorbu vlastního obsahu. Kromě standardních služeb jako jsou Centrum E-mail nebo Xchat disponuje Centrum.cz vlastním vyhledáváním, které je podpořeno vlastní vyhledávací technologií. Další devizou portálu jsou zájmové servery. Příkladem takových serverů je populární Centrum Žena (<http://zena­.centrum.cz>), s 50 tisíci čtenářkami měsíčně, Centrum Finance (<http://finan­ce.centrum.cz>), oblíbený díky specializovaným interaktivním kalkulačkám nebo inspirativní Centrum Bydlení (<http://bydle­ni.centrum.cz>).

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?