Hlavní navigace

Češi mají zkreslené představy o platbách na Internetu

18. 1. 2011

[Tisková zpráva] Která platba je na internetu nejbezpečnější a nejrychlejší? Většina nakupujících na internetu v tom nemá zcela jasno jednotlivé způsoby plateb a jejich vlastnosti vnímají chybně. Nejdůležitější je pro nakupující maximální ochrana osobních údajů a finančních dat a nízké náklady platby. Vyplývá to z výzkumu platební brány PayU, který byl realizován na reprezentativním vzorku 1186 respondentů.

„Kromě maximální ochrany osobních údajů nakupující dále vyhledávají rychlost průběhu transakce a její jednoduchost,“ říká Gabriel Kalapoš, manažer platební brány PayU. Překvapivě chybně však vnímají, které platební způsoby nejlépe odpovídají jejich požadavkům.

Z pohledu nakupujících je nejbezpečnější platbou na internetu bankovní převod, následuje dobírka a hotovostní platba při osobním převzetí. Nedůvěru mají respondenti k platbě platební kartou či platebními tlačítky bank. „Paradoxně platby platebními tlačítky patří k nejbezpečnějším způsobům platby,“ říká Vratislav Kříž, produktový specialista přímého bankovnictví z Raiffeisenbank a dodává: „Platební brána, na kterou se klient dostane pomocí platebního tlačítka, je zabezpečena stejně jako internetové bankovnictví. Transakce dále probíhají v systému konkrétní banky a obchodníci se o nich dozvědí zpravidla nejrychleji. Podobně bezpečné jsou také platby platebními kartami v případě, že využívají technologii 3D Secure vyvinutou na bázi aplikace kartovou asociací.“

Zkresleně vní­mají nakupují­cí  také rychlost jednotlivých způsobů platby. Za nejrychlejší považují platbu bankovním převodem. Ta však mezi různými bankami může trvat až dva pracovní dny, zatímco v případě platby kartou nebo platebními tlačítky je platba převedena v reálném čase. To znamená, že e-shop může zboží odeslat prakticky okamžitě po zaplacení.

Někteří respondenti správně  uvedli, že pohodlnost dobírky snižuje nutnost vyzvednout si předmět na poště. Naopak nejpohodlnější a nejjednodušší je podle nich platba bankovním převodem, tuto možnost uvedlo až 75 % respondentů.  „Ve skutečnosti je však tento způsob platby na internetu poměrně nepohodlný a zdlouhavý,“ říká Gabriel Kalapoš, manažer platební brány PayU, a dodává: „Zatím trochu opomíjený princip platby platebními tlačítky funguje stejně, oproti platbě přes běžný bankovní převod však odpadá nutnost vypisovat jednotlivé údaje. Všechny totiž nakupující najde předvyplněné ve svém internetovém bankovnictví a platbu tak stačí jednoduše potvrdit.“ Navíc obchodník dostává informaci o platbě v reálném čase a může tak ihned expedovat zboží.

Podle Gabriela Kalapoše je hlavním důvodem, proč lidé dávají předost běžnému bankovnímu převodu před rychlým online převodem pomocí bankovních tlačítek nedostatečná znalost této platební metody. „Lidé jsou skeptičtí k věcem, které neznají. Platební tlačítka jsou přitom hlavně rychlým a pohodlným převodem peněz. Je to příležitost naučit společně s bankami uživatele tuto platební metodu více používat,“ říká Gabriel Kalapoš. PayU proto už v minulém roce připravilo pro veřejnost na stránkách platební brány PayU Průvodce online platbami, který jim na základě jednoduchého testu doporučí nejvhodnější způsoby platby podle jejich potřeb a který shrnuje výhody a nevýhody jednotlivých platebních metod.

Průvodce PayU: http://pruvod­ce.payu.cz/

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DigiZone.cz: Philips nabídne více TV s DVB-T2/HEVC

Philips nabídne více TV s DVB-T2/HEVC

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars