Hlavní navigace

Česká internetová populace stárne

5. 4. 2008

[Tisková zpráva] Česká internetová populace každoročně roste. Důležité jsou však také změny v ní probíhající. V této tiskové zprávě se budeme blíže zabývat meziročním vývojem (srovnání února 2007 a 2008) dvou hlavních sociodemografických znaků a to věku a vzdělání.

Dynamický vývoj českého internetu nadále pokračuje. Od února 2006 internetová populace zaznamenala již druhý meziroční nárůst o téměř 640 tis. uživatelů, takže na začátku čtvrtého roku projektu NetMonitor, v únoru 2008, čítala již celkově 4 714 974 lidí (reálných uživatelů – RU). Demografická struktura české internetové populace je ve srovnání s běžnou populací ČR odlišná. Stále v ní například na rozdíl od běžné populace převládají muži, i když už jen s mírnou převahou. Je v ní také výraznější procentuelní podíl mladších věkových kategorií a lidí s vyšším vzděláním, ale i v těchto kategoriích dochází postupem času k vývoji, jak si uvádíme dále.

Ve věkové struktuře došlo od února 2007 k menším přelivům podílů mezi jednotlivými věkovými skupinami a podepsal se na ní i růst internetové populace (viz tabulku níže).

Populace 1

Snížil se podíl nejmladší věkové skupiny do devatenácti let (na 21, 68 %), což si můžeme částečně vysvětlit přesunem uživatelů do starších věkových skupin v důsledku jejich stárnutí. Naopak tedy narostly podíly věkových skupin 20 – 29 let (na 25, 73 %) a 30 – 39 let (na 22, 05 %). Počet mladých lidí používajících internet se výrazněji nemění, avšak vlivem jejich stárnutí se zlepšují hodnoty podílů generací starších, které v dřívějších letech přístupu na internet příliš nevyužívaly. Růst internetové populace ČR se podepisuje celkově na změnách věkové struktury a to zejména ve prospěch generací středního věku. U věkových skupin 40 – 49 let, 50 – 59 a 60 – 69 let je nárůst počtu uživatelů mírnější a tak dochází k poklesu jejich procentuálního podílu, jedná se však pouze o desetiny procent. Podíl nejstarší generace 70 – 79 let se v únoru 2008 přehoupl přes půlprocentní hranici a aktuálně dosahuje výše 0, 57 %. Zjištění, do jaké míry má na tyto skutečnosti vliv celkové stárnutí běžné populace ČR, by bylo předmětem podrobnějšího zkoumání, které však není cílem této tiskové zprávy.

Při bližším pohledu na rozdělení internetové populace podle dokončeného vzdělání, zjistíme, že dlouhodoběji roste podíl uživatelů s vyučením bez maturity. Meziročně tento podíl zaznamenal nárůst o 2, 96 % na současných 22, 39 %. Naopak podíl uživatelů se středoškolským vzděláním s maturitou, vyšším a vysokoškolským vzděláním postupně klesá. I přes mírný pokles se však počet uživatelů internetu se středoškolským vzděláním stále drží na špici. V únoru 2008 jich bylo více než 1, 6 milionu, což představuje 35, 74 % internetové populace. Naopak uživatelé s vyšším a vysokoškolským vzděláním už stěží dosahují pětinového podílu. Počet uživatelů s tímto vzděláním roste nejpomaleji a poprvé za sledované období je jejich podíl mezi ostatními skupinami vzdělání nejnižší (18, 79 %).

Populace 2
Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní