Hlavní navigace

Česká pirátská strana zvolila vedení

1. 7. 2009

[Tisková zpráva] Česká pirátská strana (ČPS) začala fungovat po nedělním ustavujícím fóru jako regulérní politická strana. Fórum zvolilo předsednictvo strany, republikový výbor i vedení některých krajů. Předsedou České pirátské strany se stal Kamil Horký (30), specialista na IT technologie z Jaroměře, který působil jako zmocněnec přípravného výboru ČPS. Prvním místopředsedou byl zvolen duchovní zakladatel strany Jiří Kadeřávek (39), brněnský programátor a podnikatel. Místopředsedkyní strany je i Anežka Bubeníčková (23), analytička IT z Velkých Přílep u Prahy, dále Ivan Bartoš (29), databázový architekt a Ondřej Profant (21), student, který doposud vystupoval jako mluvčí Přípravného výboru ČPS.

„Děkujeme za důvěru všem, kteří nás doposud podpořili. Nyní stojíme před volbami a učiníme vše proto, abychom v nich uspěli a jasně ukázali, že obrana liberálního prostředí je v České republice silné téma,“ prohlásil po svém zvolení předseda České pirátské strany Kamil Horký. „Věříme, že se Pirátská strana stane účinnou obranou proti různým lobbistickým skupinám. Že jsme pro ně hrozbou dokazují i výroky, kterými se snaží nás poškodit. Představitelé zájmových sdružení by měli místo dehonestujících výpadů spíše používat argumenty, aby se mohli stát seriózním partnerem k diskuzi,“ dodal Kamil Horký.

Čerstvý místopředseda Ivan Bartoš z pražské organizace ČPS ve svém kandidátském projevu uvedl: „Jsem bytostný liberál. Mým krédem je žít a nechat žít. Nesmíme se nechat omezovat, ať za těmito snahami stojí kdokoli.“ Fórum se dále zabývalo návrhem volebního programu, návrhy na úpravu autorského zákona či zrušení výběru autorských poplatků z prázdných paměťových médií. Podrobné řešení budou navrhovat odborné sekce. Ustavující fórum mimo jiné schválilo i jeden z volebních cílů, kterým je omezení postihů jednotlivců za pěstování a užívání marihuany, a to zejména v případě pěstování pro léčebné účely.

Fórum také zvolilo krajské předsedy, Moravskoslezský kraj vede Robert Adámek, Královehradecký Pavel Černý, Pardubický kraj Mikuláš Ferjenčík. Středočeský kraj a Praha má prozatím společné vedení, kterému předsedá Anežka Bubeníčková. V nejbližších dnech budou zvoleni předsedové v Plzeňském a Jihomoravském kraji, v ostatních regionech krajské organizace teprve vznikají. Předsedové krajů jsou zároveň členy republikové rady, která má dalších deset členů. Jsou jimi Ondřej Polanský, Radovan Trojančík, Martin Brož, Tomáš Dratva, Václav Fořtík, Pavel Hrnčíř, Michael Polák, Jan Šafář, Jiří Rezek a Jiří Vontroba.

Krajské organizace začínají nabírat členy a sestavují kandidátky do předčasných parlamentních voleb. „Naším cílem je postavit kandidátky ve všech krajích. Silnější kraje jsou připraveny podpořit kraje, kde zatím nevznikla silná členská základna,“ uvedl místopředseda ČPS Ondřej Profant.

Iniciativa za vznik České pirátské strany vznikla v polovině letošního dubna v reakci nad rozsudkem nad švédským serverem The Pirate Bay. Ideově strana vychází ze stejných pozic jako švédská Piratpartiet – svobodná výměna informací a obrana internetu před zásahy státu i různých zájmových organizací, nejčastěji vystupující za autorské svazy a hudební korporace. Švédští piráti nečekaně uspěli v červnových volbách do evropského parlamentu, podpora 7% švédských voličů jim zajistila jednoho poslance. Ve volbách bodovali i němečtí piráti, kteří získali nárok na státní podporu. Pirátská strana se v současnosti formuje i na Slovensku.

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy