Hlavní navigace

Česká pirátská strana zvolila vedení

1. 7. 2009

[Tisková zpráva] Česká pirátská strana (ČPS) začala fungovat po nedělním ustavujícím fóru jako regulérní politická strana. Fórum zvolilo předsednictvo strany, republikový výbor i vedení některých krajů. Předsedou České pirátské strany se stal Kamil Horký (30), specialista na IT technologie z Jaroměře, který působil jako zmocněnec přípravného výboru ČPS. Prvním místopředsedou byl zvolen duchovní zakladatel strany Jiří Kadeřávek (39), brněnský programátor a podnikatel. Místopředsedkyní strany je i Anežka Bubeníčková (23), analytička IT z Velkých Přílep u Prahy, dále Ivan Bartoš (29), databázový architekt a Ondřej Profant (21), student, který doposud vystupoval jako mluvčí Přípravného výboru ČPS.

„Děkujeme za důvěru všem, kteří nás doposud podpořili. Nyní stojíme před volbami a učiníme vše proto, abychom v nich uspěli a jasně ukázali, že obrana liberálního prostředí je v České republice silné téma,“ prohlásil po svém zvolení předseda České pirátské strany Kamil Horký. „Věříme, že se Pirátská strana stane účinnou obranou proti různým lobbistickým skupinám. Že jsme pro ně hrozbou dokazují i výroky, kterými se snaží nás poškodit. Představitelé zájmových sdružení by měli místo dehonestujících výpadů spíše používat argumenty, aby se mohli stát seriózním partnerem k diskuzi,“ dodal Kamil Horký.

Čerstvý místopředseda Ivan Bartoš z pražské organizace ČPS ve svém kandidátském projevu uvedl: „Jsem bytostný liberál. Mým krédem je žít a nechat žít. Nesmíme se nechat omezovat, ať za těmito snahami stojí kdokoli.“ Fórum se dále zabývalo návrhem volebního programu, návrhy na úpravu autorského zákona či zrušení výběru autorských poplatků z prázdných paměťových médií. Podrobné řešení budou navrhovat odborné sekce. Ustavující fórum mimo jiné schválilo i jeden z volebních cílů, kterým je omezení postihů jednotlivců za pěstování a užívání marihuany, a to zejména v případě pěstování pro léčebné účely.

Fórum také zvolilo krajské předsedy, Moravskoslezský kraj vede Robert Adámek, Královehradecký Pavel Černý, Pardubický kraj Mikuláš Ferjenčík. Středočeský kraj a Praha má prozatím společné vedení, kterému předsedá Anežka Bubeníčková. V nejbližších dnech budou zvoleni předsedové v Plzeňském a Jihomoravském kraji, v ostatních regionech krajské organizace teprve vznikají. Předsedové krajů jsou zároveň členy republikové rady, která má dalších deset členů. Jsou jimi Ondřej Polanský, Radovan Trojančík, Martin Brož, Tomáš Dratva, Václav Fořtík, Pavel Hrnčíř, Michael Polák, Jan Šafář, Jiří Rezek a Jiří Vontroba.

Krajské organizace začínají nabírat členy a sestavují kandidátky do předčasných parlamentních voleb. „Naším cílem je postavit kandidátky ve všech krajích. Silnější kraje jsou připraveny podpořit kraje, kde zatím nevznikla silná členská základna,“ uvedl místopředseda ČPS Ondřej Profant.

Iniciativa za vznik České pirátské strany vznikla v polovině letošního dubna v reakci nad rozsudkem nad švédským serverem The Pirate Bay. Ideově strana vychází ze stejných pozic jako švédská Piratpartiet – svobodná výměna informací a obrana internetu před zásahy státu i různých zájmových organizací, nejčastěji vystupující za autorské svazy a hudební korporace. Švédští piráti nečekaně uspěli v červnových volbách do evropského parlamentu, podpora 7% švédských voličů jim zajistila jednoho poslance. Ve volbách bodovali i němečtí piráti, kteří získali nárok na státní podporu. Pirátská strana se v současnosti formuje i na Slovensku.

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává