Hlavní navigace

České školy používají nový software proti virům

22. 6. 2010

[Tisková zpráva] České školy vybírají jako software pro počítače v učebnách stále častěji operační systém Ubuntu. Mají tak jistotu, že softwarové vybavení odolá virovým útokům a škodlivému softwaru, což je riziko, které hrozí každé organizaci.

Výběrem Ubuntu se situace výrazně zlepší – systém je proti virům zcela odolný a navíc ustojí také útoky zvídavých studentů. Mezi českými školami narůstá jeho popularita, která je podložena také tím, že Ubuntu je celý balík softwaru. Škola tak s novým operačním systémem získá sadů kancelářských nástrojů (pro psaní textu, vytváření tabulek, grafů, prezentací), programy pro práci s internetem, multimédii a výukové nástroje. To vše zcela zdarma, pro neomezený počet počítačů a s pravidelnou bezplatnou aktualizací na nejnovější verze softwaru.

Nyní na konci školního roku je právě vhodný čas, kdy mnoho vzdělávacích zařízení odstraňuje již nevyhovující a několik let zastaralé systémy a nahrazuje je novými – často je to právě Ubuntu, jak potvrzuje Mgr. Martin Raus z Gymnázia Jevíčko:

V letošním školním roce jsme nasadili na jedné z učeben Ubuntu pro praktické vyzkoušení tohoto systému. Nasazení se velmi osvědčilo. Ubuntu překonává běžný operační systém v naprosté většině úloh. Proto o prázdninách plánujeme kompletní přechod učeben a kabinetů buď pouze na Ubuntu, nebo na dualboot.

Podle Mgr. Ludmily Chládkové se softwaru Ubuntu není třeba obávat. Církevní střední odborná škola Bojkovice, kde působí, je s jeho používáním velmi spokojená:

Ačkoli skoro všichni pracovali na základních školách s konkurenčním operačním systémem, používání Ubuntu jim žádné problémy nepůsobí. Dokonce i po té části výuky, která probíhá na jiném systému, si většina z nich restartuje na přestávku zpátky do Ubuntu. Podotýkám, že u nás studují téměř výhradně děvčata – čili ani běžné uživatelky nemusejí mít z Linuxu strach.

Ubuntu přináší finanční úspory, ale může být také přínosem po stránce kvalitativní. Obsahuje totiž obrovské množství softwaru, který mohou studenti používat zdarma a legálně nejen ve škole, ale i doma. Mgr. Martin Raus potvrzuje, že díky Ubuntu se zkvalitnila výuka informatiky na škole:

Ubuntu nejenže poskytuje uživatelům stejné služby jako běžný operační systém, ale je velkým přínosem pro talentované a nadšené studenty se vztahem k výpočetní technice. Řada našich studentů si už Ubuntu nainstalovala doma a sami zkoušejí, co systém dovede. Studenti mohou srovnávat Ubuntu s běžným operačním systémem, pohlížet na problematiku z více úhlů a dostali se k možnostem, které běžně používaný systém neumožňuje. Ubuntu pokrývá všechny potřeby výuky informačních technologií a otevřelo nám i další možnosti pro kvalitní a odbornou výuku v seminářích a počítačovém kroužku.

Operační systém Ubuntu ve verzi 10.04 je možné legálně stáhnout z webových stránek www.ubuntu.cz a nainstalovat jej na všech počítačích ve škole.

Liberix, o.p.s.
Obecně prospěšná společnost Liberix se zabývá propagací a podporou svobodných a otevřených informačních technologií. Typicky jde především o softwarové vybavení, jako je operační systém Linux, webový prohlížeč Firefox, kancelářský balík OpenOffice.org a mnoho dalších programů. Společnost sídlí v Olomouci, web: www.liberix.cz.

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy