Hlavní navigace

Český trh IT služeb v roce 2006 zrychlil tempo růstu

25. 7. 2007

[Tisková zpráva] *Praha, 25. července 2007* – Český trh IT služeb v roce 2006 zrychlil tempo růstu na 16,6 % a dosáhl celkem 1,340 miliardy USD. Vzhledem k oslabování amerického dolaru byl růst v korunovém vyjádření pomalejší – méně než 10 %. Podle nejnovější studie IDC byl hlavním motorem trhu IT služeb solidní růst HDP a vyšší výdaje veřejné správy na IT. Analytici společnosti IDC očekávají, že v příštích pěti letech český trh IT služeb porostem průměrným tempem přes 10 % ročně.

Trhu dominovaly mezinárodní hráči – mezi deset největších poskytovatelů IT služeb se dostala pouze jedna česká firma. Dva největší poskytovatelé v roce 2005 – IBM a HP – si udrželi své pozice i vloni. Největší posun zaznamenala společnost T-Systems, která postoupila z osmé pozice v roce 2005 na čtvrtou.

„Navzdory pokračující konsolidaci zůstává český trh IT služeb značně fragmentovaný vlivem poměrně silných středně velkých poskytovatelů, kteří nabízí kvalitní služby za konkurenceschopných podmínek,” říká Vladimír Kroa, programový ředitel výzkumu trhu IT služeb v IDC CEMA. „Podle našeho názoru zůstanou fúze a akvizice nadále důležitou – a pro některé IT společnosti jedinou – možností, jak dosáhnout růstu.“

U většiny kategorií IT služeb byl v roce 2006 zaznamenám dvouciferný nárůst výnosů. Instalace společně s podporou HW a SW byla největším segmentem, který se na celkovém trhu podílel více než 27 %. Druhý největší segment – zakázkový vývoj a úprava aplikací – představoval téměř 23% českého trhu IT služeb. Více než 22% podíl celkových výnosů připadl na systémovou integraci a 15,4 % na outsourcing IT.

Největší poptávka po IT službách byla ve finančním sektoru, který se na celkovém trhu podílel téměř 24 %. Veřejná správa jako celek byla druhým největším investorem do IT služeb s necelým 18% podílem. Třetím největším segmentem byla průmyslová výroba s méně než 16 % celkového trhu IT služeb v roce 2006.

„Bankovnictví bylo tradičně největším zákazníkem dodavatelů IT služeb v ČR a zůstane jím i v dalších letech,“ tvrdí Vladimír Kroa. „Zároveň ale můžeme pozorovat rychlý nárůst výdajů na IT služby ve veřejné správě, ke kterému dochází na základě vnějších i vnitřních podnětů – jednak vlivem členství v EU, dále tlakem na zvyšování efektivity veřejné správy a zlepšování služeb veřejnosti.“

Analytická studie společnosti IDC */Czech Republic IT Services 2007–2011 Forecast and 2006 Vendor Shares /*se zabývá situací na trhu IT služeb v České republice v roce 2006 a předpovídá výdaje na IT služby do roku 2011. Obsahuje informace o velikosti trhu, podílech jednotlivých dodavatelů a výnosech podle kategorií služeb a podle vertikálních trhů. Podrobně představuje jedenáct největších poskytovatelů IT služeb podle výnosů v roce 2006 včetně podrobných profilů, nejvýznamnějších zakázek a působnosti na odvětvových trzích.

O IDC
IDC je vedoucí mezinárodní analytická a poradenská společnost působící na trhu informačních a komunikačních technologií a zároveň organizátor uznávaných odborných konferencí v oblasti informačních technologií, telekomunikací a spotřebitelských technologií. IDC analyzuje a předpovídá vývoj technologických trendů, na jejichž základě klienti kvalifikovaně rozhodují o investicích do informačních technologií a vytvářejí svou obchodní strategii. Globální průzkumy s lokálním obsahem zpracovává v IDC přes 900 analytiků ve více než 90 zemích světa. Již 43 let spoléhají řídící pracovníci na kvalifikované výsledky IDC průzkumů, které přispívají k celkovému úspěchu jejich organizací.

V 19 zemích střední a východní Evropy, Středního východu a Afriky pracuje v koordinované síťi IDC poboček přes 90 analytiků. Tyto kanceláře jsou řízeny z regionálních center v Praze, Moskvě, Dubai a Istanbulu. Zákazníky společnosti IDC jsou dodavatelé hardwaru, softwaru a IT služeb, vládní organizace a rovněž zástupci finančního sektoru. IDC je dceřinou společností IDG, mezinárodní firmy zaměřené na publikační činnost, výzkum a pořádání společenských setkání v oblasti výpočetních technologií. Více informací naleznete na www.idc-czech.com

Podnikatel.cz: Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

DigiZone.cz: Philips nabídne více TV s DVB-T2/HEVC

Philips nabídne více TV s DVB-T2/HEVC

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars