Hlavní navigace

ČTÚ rozhodl o propojení sítí GTS a Českého Telecomu

11. 4. 2001

[Tisková zpráva]

ČTÚ rozhodl o propojení sítí GTS a Českého Telecomu

GTS vytrvala v boji za lepší podmínky pro své zákazníky

Praha, 11. dubna 2001 – Společnost GTS největší alternativní telekomunikační operátor poskytující široké portfolio hlasových, datových a internetových služeb v České republice oznamuje, že ČTÚ uznal její požadavky a dnes rozhodl o propojení sítí GTS a Českého Telecomu (ČTc) do 7 dnů od doručení rozhodnutí tzn. do 18.4.2001. Toto rozhodnutí nahrazuje propojovací dohodu s Českým Telecomem, který je nyní povinen přistoupit na požadavky GTS a propojit telekomunikační sítě na základě podmínek, jejichž finální podobu stanovil ČTÚ.

Milan Rusnák, generální ředitel GTS k tomu říká:„Není nejdůležitější být první, ale dosáhnout dohody za takových podmínek, které umožní nabízet našim zákazníkům kvalitní služby za co nejatraktivnější cenu. Rozhodnutí ČTÚ nám dává za pravdu a propojovací dohoda bude nyní založena na principech rovnoprávnosti, které jsme prosazovali. Podařilo se nám naplnit slogan naší reklamní kampaně a to je vítězstvím nejen pro GTS a naše zákazníky, ale i pro všechny ostatní alternativní operátory, kteří nyní mohou požadovat stejné podmínky“.

Rozhodnutí ČTÚ předcházela zdlouhavá a složitá jednání s Českým Telecomem o podmínkách propojovací smlouvy. Podmínky nastavené Českým Telecomem, za kterých smlouvu podepsali ostatní alternativní operátoři, považovala GTS za diskriminační a v rozporu s telekomunikačním zákonem i cenovým rozhodnutím, vydaným ČTÚ. Zásadní důvod, proč GTS na tuto smlouvu nepřistoupila byl požadavek ČTc, aby alternativní operátoři hradili náklady na vybudování a provoz přenosových cest i mezi jeho vlastní ústřednou a bodem propojení, tzn. hradili náklady na budování sítě ČTc. Z telekomunikačního zákona ovšem jednoznačně vyplývá povinnost každého operátora zřídit a provozovat přenosové cesty mezi vlastní ústřednou a bodem propojení sítí na své vlastní náklady.

Společnost GTS na svém stanovisku trvala již od počátku jednání o propojovací smlouvě s ČTc. Oficiálně byl rozpor konstatován na jednání 18.ledna 2001, kdy GTS jednoznačně vystoupila proti výše uvedeným požadavkům ČTc. Vzhledem k tomu, že zákonná lhůta pro podpis smlouvy o propojení uplynula již 25.ledna 2001 byl dne 15. března 2001 ČTÚ předložen požadavek na vydání rozhodnutí, které by nahradilo smlouvu o propojení sítí.

Přetrvávající problém: Internet a služby se zvláštním tarifem

„V otázce propojovacích cen za službu přístupu k síti Internet požaduje ČTc nikoli nákladové ceny jak navrhovala společnost GTS, ale ceny založené na principu Revenue sharing, tzn. podílu na výnosech. GTS je ochotna přistoupit na kompromis, platný pouze pro rok 2001, který spočívá v tom, že metodika výpočtu propojovací ceny bude založena na procentuálním podílu z výnosů, tzn. podílu ze skutečné minutové ceny internetového volání. ČTc však metodiku výpočtu postavil na procentuálním podílu z výnosů nejnižší minutové ceny internetového volání, které neodráží skutečný stav, a proto je pro GTS nepřijatelná,“ sdělil marketingový ředitel GTS, David Duroň.

Dalším sporným bodem je vzájemné účtování cen za doplňkové služby, mezi které patří provoz bezplatných linek 0800…, služba se sdíleným tarifem 0810… , audiotex, nebo informační linky. GTS a ČTc se dohodly zařadit tyto služby po projednání a dohodnutí cen do propojovací smlouvy formou dodatku. Konečné datum však zatím nebylo stanoveno. V případě, že nedojde v nejbližších dnech k dohodě, je GTS opět připravena požádat o rozhodnutí sporu ČTÚ.

O společnosti GTS

GTS je největší alternativní telekomunikační operátor v ČR poskytující integrovanou, cenově zvýhodněnou nabídkou hlasových, datových a internetových služeb.

V současné době pokrývá plně digitalizovaná sít GTS 18 měst v Čechách a na Moravě a do konce letošního roku to bude celkem 25 měst. Společnost GTS provozuje špičková datová centra v Praze, Brně a Ostravě. V květnu v Praze otevře nové datové centrum na ploše více než 2000 m2. Tržby společnosti GTS za rok 2000 dosáhly 1,3 mld.Kč, což představuje takřka dvojnásobný nárůst ve srovnání s rokem 1999.

Hlavním cílem společnosti GTS je nabídnout zákazníkům jedinečnou kombinaci kvalitních telekomunikačních služeb a udržet si pozici největšího alternativního telekomunikačního operátora.

Více informací naleznete na www.gtsgroup.cz .

Pro další informace kontaktujte prosím:
David Duroň
GTS, marketingový ředitel a tiskový mluvčí
Tel.: 96 157 376
David.duron@gtsgrou­p.cz

Sylvie Gondokusumo
Mmd
Tel.: 2425 1555
sylvie@mmd.cz

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně