Hlavní navigace

CZ.NIC přinese do českých počítačů přesný čas

[Tisková zpráva] Praha, Česká republika 8. srpna 2007 – Sdružení CZ.NIC, správce národní domény CZ, spustilo otevřený a veřejně využitelný NTP (Network Time Protocol) server úrovně stratum 1. Pomocí NTP serveru provozovaného sdružením CZ.NIC si může kdokoliv ve svém počítači, připojeném k internetu, přesně seřídit systémový čas.

Časový server provozovaný sdružením CZ.NIC má v hierarchii NTP serverů úroveň stratum 1, což znamená, že je přímo připojen ke zdroji přesného časového signálu – v případě NTP serveru sdružení CZ.NIC jde o GPS Trimble Acutime Gold. Synchronizace systémového času počítače s časovým serverem vyžaduje pouze jednoduché nastavení a připojení k internetu. Stručný návod k nastavení synchronizace času s NTP serverem sdružení CZ.NIC u počítačů s operačními systémy Windows, Linux a Mac OS X je k dispozici na adrese http://podpora­.nic.cz/Synchro­nizaceCasu.

„Po celém světě existuje mnoho časových serverů různé úrovně přesnosti a řadu z nich je možné využívat i u nás,“ vysvětlil Ondřej Surý, technický ředitel sdružení CZ.NIC. „Při synchronizaci přesného času v počítači ovšem hraje roli způsob připojení a parametry sítě mezi zdrojem přesného času a klientským počítačem. Proto jsme spustili otevřený stratum 1 NTP server, který je připojen do českého internetu prostřednictvím peeringového centra NIX.CZ a garantuje tedy rychlou odezvu do většiny českých sítí.“

Technické řešení NTP serveru sdružení CZ.NIC se skládá z GPS přijímače Trimble Acutime Gold, který je zdrojem velmi přesného časového signálu, a serveru na platformě i386 připojeného k internetu, vybaveného operačním systémem FreeBSD 6.2 a softwarem NTPD 4.2.

Na přípravě NTP serveru spolupracoval CZ.NIC se sdružením CESNET, které provozuje NTP servery s úrovní stratum 1 již od roku 2001. Veřejné NTP servery sdružení CESNET ovšem poskytují časovou informaci především pro sekundární časové servery, které samy poskytují čas dalším počítačům.

„Spolupráce se sdružením CZ.NIC je pro nás příjemnou možností jak využít naše znalosti a zkušenosti ve prospěch široké internetové komunity,“ řekl Dr. Vladimír Smotlacha, výzkumný pracovník sdružení CESNET. „Věřím, že i v budoucnu najdeme další příležitosti spolupráce na projektech, které nabídnou uživatelům českého internetu nové služby.“

„Mezi dlouhodobé úkoly sdružení CZ.NIC patří i rozvoj internetu a jeho využití v České republice,“ dodal Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC. „Spuštění otevřeného časového serveru úrovně stratum 1 je jedním z rozvojových projektů, kterým se chceme věnovat především po zavedení nového registračního systému pro doménu CZ.“

O sdružení CESNET z. s. p. o.
Sdružení CESNET založily vysoké školy a Akademie věd České republiky v roce 1996. Jeho hlavním cílem je provozovat a rozvíjet páteřní akademickou počítačovou síť České republiky. Současná generace této sítě se nazývá CESNET2 a nabízí na páteřních trasách přenosové rychlosti v řádu gigabitů za sekundu. Připojit se k ní může každá instituce splňující podmínky přijatelného užití sítě. Pro více informací navštivte stránky http://www.ces­net.cz.

O sdružení CZ.NIC, z. s. p. o.
CZ.NIC, z. s. p. o., je zájmové sdružení právnických osob, založené roku 1998 patnácti právnickými osobami – předními poskytovateli internetových služeb. V současné době má 52 členů. Hlavní činností sdružení je provozování registru doménových jmen, zabezpečení provozu domény nejvyšší úrovně CZ a osvěta v oblasti doménových jmen. V současné době se sdružení intenzivně věnuje rozšiřování systému ENUM a zavádění nového systému pro správu domény CZ. CZ.NIC je členem sdružení EURid, spravujícího evropskou doménu EU. Více na http://www.nic.cz.

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu