Hlavní navigace

CZ.NIC úspěšně spustil nový systém pro správu domén CZ

2. 10. 2007

[Tisková zpráva] Uvedení nového systému pro registrace domén CZ znamená především zefektivnění práce při správě domén a zjednodušení podmínek registrace; CZ.NIC se bude dále věnovat projektům na podporu a rozvoj internetu a jeho služeb

Praha, Česká republika 2. října 2007 – Sdružení CZ.NIC, správce národní domény CZ, spustilo 1. října 2007 v 10 hodin nový registrační systém pro správu domény CZ. Zprovoznění nového registračního systému, vyvinutého a spravovaného přímo zaměstnanci sdružení CZ.NIC, je završením rok a půl trvajícího procesu vývoje a příprav na převzetí fyzické správy domény CZ od společnosti T-Systems PragoNet, outsourcingového partnera sdružení, který dodal a čtyři roky úspěšně provozoval dosavadní verzi registračního systému. Tento převod ušetří na správě národní domény CZ desítky miliónů korun ročně. Pro držitele domén CZ znamená tato změna především usnadnění a zefektivnění práce při registraci domén CZ.

Migrace dat mezi doposud používaným registračním systémem a systémem novým proběhla během třídenní odstávky registrací domén. Během této odstávky, která trvala od 28. do 30. září, nebylo možné registrovat nové domény CZ, ani provádět změny (převody, prodloužení registrace, úpravy kontaktních údajů atd.) u již registrovaných domén. Současně s tím však bylo pozastaveno i vyřazování domén ze zóny. Žádný z držitelů tedy nemohl o doménu přijít kvůli krátkodobé nemožnosti prodloužení její registrace. Odstávka samotná nijak neovlivnila provoz českého internetového prostoru.

Vyřazování domén znovu začne až od 4. října a to proto, aby měli registrátoři i uživatelé dostatek času k jejich obnově a nikdo tak nemohl o svoji registrovanou doménu ztratit.

„Převod doménových dat mezi starým a novým systémem jsme pečlivě naplánovali a několikrát odzkoušeli, také proto proběhlo spuštění nového registračního systému přesně podle plánu a bez komplikací,“ řekl Martin Peterka, provozní ředitel sdružení CZ.NIC. „V rámci příprav na spuštění nového systému se díky intenzivní spolupráci s registrátory domén CZ podařilo zajistit bezproblémové sladění jejich aplikací s novým systémem. Registrátoři tedy mohli okamžitě po spuštění nového systému začít poskytovat služby svým zákazníkům.“

Od 1. října nabízejí registraci domén CZ tři noví registrátoři WinSoft Company, s.r.o., MITON CZ, s.r.o. a Explorer, a.s.

Další plány sdružení CZ.NIC
V následujícím období bude sdružení CZ.NIC věnovat svoje úsilí novým projektům na podporu a rozvoj internetu a jeho služeb. V řadě aktivit je na prvním místě open source registrační systém FRED, který je již nyní bezplatně nabízen jednotlivým registrům národních domén po celém světě. (Více informací o registračním systému FRED najdete v související tiskové zprávě „CZ.NIC uvolňuje systém pro správu domén jako open source“ z 2. října 2007).

Mezi další oblasti, kterým se budu specialisté sdružení CZ.NIC věnovat, patří například podpora zavádění protokolu IPv6 v českém internetovém prostoru nebo aplikace technologie DNSSEC, která přispěje především k zabezpečení internetového provozu. Nadále bude samozřejmě pokračovat i podpora a vývoj technologie ENUM, která významným způsobem rozšiřuje možnosti využití internetové telefonie.

„Stojí před námi další velká výzva – možnost podílet se významným způsobem na dalším rozvoji internetu a jeho služeb a tím naplňovat jednu část poslání sdružení CZ.NIC,“ dodal Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC. „Vybíráme si především takové projekty, u kterých vidíme velký přínos pro uživatele internetu nejen v České republice, a cítíme, že můžeme významným dílem přispět k jejich řešení. Využijeme přitom i naší dlouhodobé spolupráce s registrátory domén a organizacemi věnujícími se výzkumu a vývoji internetu po celém světě.“

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Podnikatel.cz: Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom