Hlavní navigace

CZ.NIC zabezpečuje český internet

4. 3. 2008

[Tisková zpráva] Technologie DNSSEC zvyšuje bezpečnost systému DNS; DNSSEC bude užitečný především pro firmy, které pracují s citlivými informacemi a daty; spuštění testovací verze pro doménu ENUM je plánováno na duben, pro doménu .CZ na srpen, spuštění ostrého provozu potom na září 2008

Praha, Česká republika 3. března 2008 – Sdružení CZ.NIC, správce domény nejvyšší úrovně .CZ, připravuje zavedení technologie DNSSEC (DNS Security Extensions) do systému správy domén. Tato technologie rozšiřuje DNS a zvyšuje jeho bezpečnost. Sdružení CZ.NIC v těchto dnech seznamuje se zavedením technologie DNSSEC registrátory, kteří by na ni měli začít od dubna připravovat své systémy.

„Provoz DNS, doménových jmenných serverů, s sebou v dnešní době přináší různá rizika. Na správném a bezchybném provozu domény záleží mnoha firmám a jednotlivcům včetně těch, kteří žádnou doménu nevlastní. Přes internet probíhá řada finančních, obchodních a jinak důležitých operací. Nezřídka se objevují případy útoků na internetové bankovnictví. V minulosti již byly zaznamenány případy, které byly přímo namířené proti uživatelům internetu v České republice,“ vysvětluje Ondřej Surý, technický ředitel sdružení CZ.NIC, proč je technologie DNSSEC užitečná.

DNSSEC zavádí do DNS dotazů digitální podpisy. V případě, že je doména takto chráněna, je odpověď, kterou systém pošle, ověřená a informace správná. V běžném provozu to ale uživatel nepozná.

Technologie DNSSEC je určena především firmám, které mají zájem o bezpečnost svých sítí a informací. Každá doména, aby mohla být digitálně podepsaná, musí mít registrovanou veřejnou část digitálního klíče. S tím souvisí to, že zájemci o tuto technologii na ni musí být technologicky připraveni. Firmy musí umět podepisovat záznamy v doméně a zároveň sdružení CZ.NIC prostřednictvím registrátora poskytovat použitý klíč. Ten potom zařadí administrátoři sdružení do serverů, které se starají o doménu CZ. „Pro nás je zavedení DNSSEC v tomto roce projekt číslo jedna. V dubnu chceme začít tuto technologii testovat u ENUM domén, od srpna potom u domén .CZ“ říká Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení, a dodává: “Tuto technologii používají v Evropě pouze dva registry domén nejvyšší úrovně, švédský a bulharský. Česká republika tak bude podle všeho od září tohoto roku třetí zemí, která zavede DNSSEC ve svém systému správy domén.“

O technologii DNSSEC
DNSSEC je rozšíření systému DNS, které zvyšuje bezpečnost služby doménových jmen. Principem DNS je překlad jmenných internetových adres jako například www.nic.cz nebo www.dobradomena.cz na adresy číselné, kterým počítače rozumějí a dokáží pomocí nich zajistit zobrazování webových stránek, odeslání e-mailů, telefonování po internetu a další běžné internetové služby. DNSSEC zvyšuje bezpečnost při používání DNS tím, že brání podvržení falešných, pozměněných či neúplných údajů o doménových jménech.

Sdružení CZ.NIC jako správce registru domén .CZ a ENUM připravuje zavedení této bezpečnostní technologie pro držitele těchto domén a uživatele českého internetu v průběhu roku 2008. Více informací na internetové adrese http://www.nic­.cz/dnssec.

Vitalia.cz: Rybí tuk bez odéru

Rybí tuk bez odéru

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: Satelitní operátoři mají svou asociaci

Satelitní operátoři mají svou asociaci

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...