Hlavní navigace

CzechInvest a MPO chtějí větší podporu start-upům

[Tisková zpráva] Jednou z cest by mělo být pokračování programu czechaccelerator, který by se mohl rozšířit do nových destinací.

Sdílet

Praha, 15. října 2010: Česká republika by měla více využívat strukturální fondy k podpoře malých a středních firem i start-upů. Pomoci tomu má zkvalitnění služeb českých podnikatelských inkubátorů po vzoru zavedených institucí ve světě – třeba Plug and Play Tech Center, kde má agentura CzechInvest Český technologický akcelerátor (CzechAccelerator). Právě s Plug and Play nyní vyjednává ČVUT o vytvoření franšízy v rámci připravovaného Centra excelence – Českého institutu informatiky a kybernetiky v pražských Dejvicích. O budoucnosti podpory inovativních start-upů v České republice debatovali zástupci agentury CzechInvest a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR na setkání s účastníky projektu CzechAccelerator.

Od dubna letošního roku pomáhá CzechAccelerator českým start-upům získat strategické partnery pro další podnikání. CzechInvest v rámci tohoto projektu, který je zatím ve své pilotní verzi, nabízí tříměsíční bezplatný pronájem kancelářských prostor v podnikatelském inkubátoru Plug and Play Tech Center v Silicon Valley, školení a mentoring před odjezdem i v průběhu pobytu v Kalifornii. „CzechAccelerator je významným nástrojem podpory inovativních českých firem, které chtějí prorazit na americký trh. Věřím, že spolu s ministerstvem průmyslu a obchodu najdeme způsob, jak program provozovat i po roce 2010, kdy skončí jeho pilotní verze,“ říká Miroslav Křížek, generální ředitel agentury CzechInvest.

„Po téměř roce fungování Českého technologického akcelerátoru za mnou kolegové z CzechInvestu přišli s myšlenkou rozšíření tohoto programu do dalších světových destinací a já ji v návaznosti na dosavadní úspěchy v Americe budu podporovat,“ říká Petr Očko, ředitel sekce fondů EU, výzkumu a vývoje ministerstva průmyslu a obchodu.

Od dubna letošního roku hostil CzechAccelerator už čtyři české start-upy. Nejnověji Cognitive Security a E&S Software (eM Client), které se z tříměsíčního pobytu v podnikatelském inkubátoru v Silicon Valley vrátily na začátku října. „Prostředí v Silicon Valley je velmi intenzivní a kompetitivní. Najdete tu většinu vašich konkurentů i možných partnerů, kteří můžou vaše podnikání posunout dál,“ shrnuje Martin Rehák, zakladatel společnosti Cognitive Security.

„Během tříměsíčního pobytu v CzechAcceleratoru se nám podařilo podepsat smlouvy s několika strategickými partnery a jako první česká firma v historii jsme dostali příležitost prezentovat svůj produkt na prestižní konferenci DEMO, kterou sledují stovky venture kapitalistů, IT šéfů velkých amerických firem i americká média. Každý rok se na ni hlásí skoro dva tisíce firem, před investory se jich ale dostane jenom 60. My jsme byli mezi nimi,“ upozorňuje Jaroslav Javornický, CEO eM Client Inc.

VÍCE ZKUŠENOSTÍ PRO PODNIKATELSKÉ INKUBÁTORY V ČESKU
Od začátku pilotního projektu s CzechInvestem úzce spolupracuje i katedra kybernetiky ČVUT v Praze, a to především s cílem porovnat podnikatelské inkubátory v České republice a ve Spojených státech. „CzechAccelerator je průlomovou aktivitou. Nejenže otevřela dveře řadě firem, včetně firem našich studentů a doktorandů, do líhně inkubátorů v Silicon Valley, ale díky ní se můžeme učit, jakým způsobem napojovat české inkubátory na světové trendy,“ vysvětluje Vladimír Mařík, vedoucí katedry kybernetiky ČVUT. „Naše katedra v tuto chvíli jedná s Plug and Play Tech Center v Silicon Valley o možnosti spolupráce v rámci nově budovaného Českého institutu informatiky a kybernetiky ČVUT v Dejvicích“.

Také ministerstvo průmyslu a obchodu chystá plán, jak inovativní start-upy podporovat do budoucna. „Do března příštího roku chce ministerstvo průmyslu připravit návrh na vznik nového seed fondu. Z něj bude stát s využitím prostředků Evropské unie doslova investovat do jednotlivých začínajících inovačních podnikatelských projektů,“ vysvětluje Petr Očko. „Věřím, že se podaří připravit prostor i pro fond, který bude podporovat přenos výsledků výzkumu a vývoje do komerční praxe. Chceme proto intenzivněji spolupracovat s ministerstvem školství a hledat možná propojení s programem Výzkum a vývoj pro inovace.“

„V České republice chybí na podporu start-upů především peníze. Proto velmi vítáme iniciativu MPO týkající se vzniku nového seed fondu. Vidíme také významný nedostatek specialistů zabývajících se transferem technologií. Také proto uvažujeme o otevření speciálního studijního programu na katedře kybernetiky, který by vychovával experty právě v tomto oboru,“ dodává Vladimír Mařík.

„Podporu podnikatelských inkubátorů nezvládá Česká republika úplně dobře. Těch nejlepších inkubátorů je tu opravdu málo. Proto je pro nás obrovskou výzvou možnost učit se od těch, kteří jsou v tomto ohledu na špici, a to právě za využití finanční podpory ze strukturálních fondů, seed fondů či pre-seed fondů,“ upozorňuje Miroslav Křížek.

VÍCE O PROJEKTU CZECHACCELERATOR
CzechAccelerator je součástí podnikatelského inkubátoru Plug and Play Tech Center v kalifornském Sunnyvale, kde sídlí přes 250 start-up firem zejména z oblasti internetu, mobilních i bezdrátových technologií a sociálních sítí. CzechAccelerator pomáhá nadějným českým firmám především z oblasti informačních a komunikačních technologií, biotechnologií a čistých technologií, které chtějí najít zahraničního partnera pro své podnikání, ať už ve formě vstupu cizího kapitálu nebo v podobě navázání spolupráce. V rámci programu získají úspěšní zájemci bezplatný pronájem kancelářských prostor a služeb, především však snadný přístup k potenciálním strategickým partnerům, ke špičkovým poradcům nebo taky možnost účastnit se pravidelných networkingových akcí s investory a dalšími lidmi, kteří mohou pomoci akcelerovat jejich podnikání. CzechInvest nedávno uzavřel třetí výzvu, ve které se firmy mohly hlásit k účasti v tomto programu. CzechInvest obdržel šest přihlášek, na počátku listopadu budou známá jména firem, které do Silicon Valley odletí v lednu 2010. Více na http://www.czechin­vest.org/czechac­celerator.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).