Hlavní navigace

D-Link slaví 25. výročí vzniku Wi-Fi

25. 5. 2010

[Tisková zpráva] Čtvrt století od přijetí rozhodnutí FCC, které zahájilo dnešní epochu bezdrátového internetu

Praha 24. května 2010 – D-Link, dodavatel end-to-end síťových řešení pro firmy i domácnosti, si dnes připomíná významný vliv, který měla technologie Wi-Fi na soukromý i pracovní život lidí od okamžiku, kdy se před 25 lety začal psát její příběh. Bylo to v době, kdy se americký Federální komunikační úřad (FCC) rozhodl povolit přístup k nelicencovanému frekvenčnímu pásmu pro bezdrátovou komunikaci a připravil tak cestu pro komisi 802.11, aby vyvinula Wi-Fi a další bezdrátové technologie. Rozhodnutí amerického regulátora podnítilo regulační úřady po celém světě, aby přijaly podobná pravidla, což vedlo k bezprecedentnímu nárůstu instalací Wi-Fi sítí a bezdrátových internetových zařízení, jehož jsme dnes svědky.

Wi-Fi zásadně změnilo způsob, jakým lidé komunikují, a bezpochyby přineslo masové rozšíření on-line připojení. Umožnilo pracovat na pláži, na zahradě, ve vlaku nebo pružně střídat pracovní místa mezi čtyřmi stěnami kanceláře. Wi-Fi tak přispělo k rozvoji globalizace, protože přineslo firmám mobilitu a flexibilitu pro práci z téměř libovolného místa na světě. Wi-Fi předznamenalo také příchod digitální domácnosti, propojující spoustu hudebních, herních mobilních zařízení. Přináší zákazníkům lepší konektivitu a flexibilitu přístupu k multimediálnímu obsahu z libovolného místa domu, protože nejsou omezeni kabelovým připojením.

„Dnes je pro mnoho lidí nepředstavitelné, že by se měli obejít bez Wi-Fi, protože se stalo integrální součástí jejich každodenního soukromého i pracovního života,” říká Kevin Wen, prezident D-Link Europe. „V posledních letech se Wi-Fi dobře uplatnilo i díky nárůstu popularity smart telefonů a mobilních herních zařízení a také tím, že veřejné i soukromé Wi-Fi hotspoty nabízejí stále lepší on-line připojení než 3G a ostatní technologie pro připojení k internetu. Cesta vývoje Wi-Fi byla doposud velmi dynamická a vzrušující a přísliby do budoucna ukazují, že tento trend bude i dále pokračovat, jelikož požadavky na časově a místně neomezený přístup k Internetu nevykazují žádné známky útlumu.”

Pokud jde o rozvoj Wi-Fi, lze D-Link považovat za lídra vývoje bezdrátových produktů. D-Link je například hlavním výrobcem zařízení, která podporují standard 802.11n (Wireless N). Svůj první produkt pro Wireless N, bezdrátový směrovač DIR-635, uvedl na trh již v roce 2006, 3 roky předtím, než byl standard Wireless N v září 2009 ratifikován. Wireless N je první Wi-Fi technologií, která může směle soupeřit s kabelovými řešeními a nabízí uživatelům dokonce vyšší rychlost, výkon a dosah. Společnost ABI Research předpovídá, že celosvětové dodávky 802.11n Wi-Fi přístupových bodů pro běžné spotřebitele dosáhnou v roce 2010 výše 32,2 milionu kusů, zatímco dodávky přístupových bodů pro firmy dosáhnou půl milionu kusů.

D-Link chce i nadále zůstat v čele budoucího vývoje Wi-Fi, kdy se bude technologie během několika následujících let posouvat směrem ke gigabitové konektivitě. Tento vyšší stupeň propustnosti a výkonu přinese zejména firmám takovou úroveň vysokorychlostního přístupu k internetu, jaké jsou teď schopny dosáhnout jen za použití kabelové sítě. D-Link nyní monitoruje činnost všech hlavních světových standardizačních orgánů, aby bylo zajištěno, že jeho produkty budou splňovat parametry těchto budoucích vysokorychlostních Wi-Fi technologií.

„Firmy i spotřebitelé zvyšují svoje nároky na bezdrátové připojení, protože chtějí mít přístup ke stále narůstajícímu objemu on-line obsahu a aplikací ze svého domova, kanceláře i na cestách. Wireless N představuje významné vylepšení, které přináší až pětinásobné zvýšení rychlosti a výkonu ve srovnání s předchozími standardy. Takže ať už jde o spotřebitele toužící po nepřetržitém přístupu k HD multimediálnímu obsahu nebo firmy požadující lepší konektivitu pro cloud computing nebo VoIP služby, je zřejmé, že se Wi-Fi technologie neustále vyvíjí, aby tyto měnící se potřeby uspokojila,” tvrdí Kevin Wen.

D-Link vyvíjí Wi-Fi produkty již od chvíle, kdy se tato technologie stala dostupnou. V minulém roce dodal D-Link přes 12 milionů bezdrátových produktů a byl nedávno označen analytickou firmou Gartner za lídra v celosvětových dodávkách samostatných bezdrátových přístupových bodů pro střední a velké firmy v roce 2009.

Klíčová data historie Wi-Fi:

  • 1985 – FCC vydal rozhodnutí povolit nelicencovaný přístup do frekvenčního pásma pro bezdrátovou komunikaci
  • 1990 – Byla ustavena nová komise IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers), pověřená vytvářením oficiálního standardu 802.11
  • 1997 – IEEE představila standard 802.11 pro bezdrátové Ethernetové sítě
  • 1999 – IEEE ratifikoval standard 802.11b, který podporoval maximální propustnost 11 Mb/s
  • 1999 – V tomto roce byl poprvé komerčně použit termín „Wi-Fi“ (Wireless Fidelity). Tento termín byl vytvořen konzultační firmou Interbrand a využíval podobnosti s již dlouho existujícím označením „Hi-Fi“ (High Fidelity), který symbolizoval kvalitu audio zařízení
  • 2003 – Byl zaveden standard 802.11g, který podporoval maximální propustnost 54 Mb/s
  • 11. září 2009 – Byl ratifikován standard 802.11n, který dosahuje propustnosti až 300 Mb/s

Pro více informací o společnosti D-Link, prosím, navštivte www.dlink.cz nebo www.facebook.com/dlin­kcz.

O společnosti D-Link
D-Link, který slaví v tomto roce 23 let „budování sítí pro lidi“, dosáhla pozice jednoho z předních dodavatelů síťových broadbandových digitálních prvků pro hlasovou a datovou komunikaci a řešení pro digitální domácnosti, malé a střední podniky či velké společnosti. Celosvětově dodává 21 % všech LAN přepínacích portů a před ním se drží již jen společnost Cisco. D-Link byl nedávno zahrnut do přehledu nejúspěšnějších světových společností působících v oblasti informačních technologií v BusinessWeek Magazine „Info Tech 100“.

D-Link má zastoupení ve 20 zemích po celé Evropě s centrem v Londýně. Tento region je pro společnost strategicky důležitý a představuje jednu třetinu jejích globálních příjmů.

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?