Hlavní navigace

Den proti spamu 7. listopad 2007

[Tisková zpráva] Blog Canik.cz ve spolupráci s českým antispamovým portálem Spamy.cz iniciuje ve středu 7. listopadu 2007 první český Den proti spamu.

Den proti spamu – s podtitulem Poděkuj svému spammerovi! – má upozornit na alarmující stav v oblasti elektronické komunikace. Byl-li vám v posledním roce zaslán český spam (tj. nevyžádaná zpráva), můžete v rámci této iniciativy spojit své síly s dalšími a (1) osobně oslovit svého českého spammera a (2) zapojit se do veřejné diskuze na toto téma.

Společnost Commtouch ve své aktuální zprávě Email Threats Trend Report uvádí, že 95% všech e-mailů dnes tvoří spamy. Podobné výsledky předkládá i společnost Postini, která toto číslo odhaduje na 87%. Není pochyb o tom, že spam a to, co s sebou přináší, jsou v současnosti již nezanedbatelnou časovou a nákladovou položkou.

7. listopad – Den proti spamu
Den proti spamu předkládá jednoduchý koncept – 7. listopadu mohou všichni ti, kteří za poslední rok obdrželi od českého spammera nevyžádanou poštu, tento subjekt kontaktovat a ve vší slušnosti si s ním popovídat.

7. listopad, který byl před sametovou revolucí začátkem Měsíce československo-sovětského přátelství, je k tomu vhodným symbolickým datem. 7. listopad byl svátkem, který jsme milovali asi tak jako spam a jejich rozesilatele.

Cíle Dne proti spamu
Základní myšlenka Dne proti spamu by se dala volně shrnout následovně: Touto akcí si nechceme na zasilatelích nevyžádané pošty vylívat zlost, nadávat jim, nebo si nevhodnou formou stěžovat, jak nás svými nevyžádanými e-maily obtěžují. Naopak, chceme v tento den spammerům ukázat, že za každou anonymní e-mailovou adresou se skrývá konkrétní člověk, kterému sice jejich spamy leží v žaludku, ale který je ochoten jim zavolat nebo se s nimi jinou formou spojit a sdělit jim slušným způsobem to, co má na srdci.

7. listopadu tak můžeme svým spammerům nabídnout setkání, pozvat je na limonádu, pivo nebo jim zavolat. Věříme, že většina z těch, kteří se do akce zapojí, se budou chtít o svá nově nabytá „přátelství“ podělit také s Úřadem pro ochranu osobních údajů, a to osobně nebo hromadně prostřednictvím webové stránky DenProtiSpamu.cz. Určitě i na ÚOOÚ existují lidé, kteří se s našimi spammery rádi blíže seznámí.

Akcí Den proti spamu neaspirujeme na řešitele problematiky nevyžádané pošty. Spam je podstatně hlubším a složitějším problémem. Mezi základní cíle této iniciativy patří:

  • 1. Vyvolat širší a konstruktivní diskuzi o problematice spamu a antispamu. Medializovat problematiku spamu, diskutovat v tomto směru o české legislativě, sdělovat osobní zkušenosti, navrhovat rozumné možnosti řešení apod.
  • 2. Ukázat, že (některým) internetovým uživatelům tento problém není lhostejný a jsou ochotni proto sami něco udělat (zvednout telefon či navštívit firmu spammera a strávit tam pár minut nekonfliktního hovoru apod.).
  • 3. Výsledky této akce předložit médiím a Úřadu pro ochranu osobních údajů a prostřednictvím nich také těm, kteří jsou schopni udělat něco více.

Prostor pro komunikaci a zdroj informací
Při příležitosti Dne proti spamu byly spuštěny webové stránky DenProtiSpamu.cz, na kterých je možné dozvědět se více informací o průběhu celé akce, možnostech zapojení a podpory, podmínkách účasti apod.

Tato akce není jen bezbřehou recesí, i když rozhodně o zábavu nouze nebude. Coby iniciátoři Dne proti spamu věříme, že přes svou recesistickou formu přinese tato akce také svůj prospěch. Možná se dokonce dočkáme toho, že čeští spammeři si své emaily příště odpustí. Své zážitky, zkušenosti a pocity budou moci účastníci akce zaznamenat na fóru, které je speciálně spuštěno pro tuto příležitost. Výsledky budou shrnuty do ucelené tiskové zprávy a předány médiím a Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)