Hlavní navigace

Dovozci používají elektronické celní řízení

23. 3. 2011

[Tisková zpráva] Praha 21. března 2011 – Spuštěním systému e-Dovoz koncem minulého roku byla završena elektronizace celního řízení. Veškerá komunikace s celní správou ohledně dovozu, vývozu a tranzitu probíhá elektronicky a je právně závazná. E-Dovoz pro Celní správu ČR vyvinula a implementovala firma Aquasoft.

Koncem minulého roku Celní správa ČR nasadila do provozu systém e-Dovoz (elektronický systém pro režim dovozu). Systém slouží k evidenci zboží dováženého ze třetích zemí do EU, zajišťuje vyměření cla a dalších poplatků a jejich export do dalších finančních systémů. Prostřednictvím e-Dovozu je možné podávat právně závazné celní prohlášení elektronickou cestou. E-Dovoz zjednodušuje a harmonizuje celní postupy na všech celních úřadech, sjednocuje formát zpráv na rozhraní mezi deklarantskou veřejností a celní správou pro všechny celní režimy, snižuje finanční náklady a urychluje celní odbavení. Dovozci při splnění podmínek elektronického celního řízení mohou proclít zboží 24 hodin denně 365 dní v roce a nejsou omezováni tak úředními hodinami celních úřadů.  

Systém je součástí programu elektronizace celního řízení nazývaného e-Customs, který řídí Evropská komise a jehož cílem je elektronizace a sjednocení postupů v celním řízení v rámci členských zemí EU. V rámci projektu probíhá on-line komunikace s ostatními 26 celními správami. Jan Forejt, CZ National Project Manager ICS, Generální ředitelství cel o projektu říká „Přidanou hodnotou pro zákazníka je možnost použít bezpapírové celní řízení, sjednocení postupů v rámci jednotlivých celních úřadů, centrální databáze, novější prostředí (známé z projektů tranzit a vývoz), webový klient pro menší a střední deklaranty přístupný zdarma na webu celní správy. Snadná výměna informací mezi celními orgány členských států EU umožňuje zjednodušení legálního obchodu a zabezpečuje odpovídající úroveň kontroly zboží a zefektivňuje boj proti podvodům.“  

Národní  řešení e-Dovozu je jedním z uzlů distribuovaného systému všech zemí EU, což se projevilo ve svém důsledku ve velmi vysokých požadavcích na spolehlivost, dostupnost a celkovou kvalitu dodaného řešení. Tyto vysoké nároky úspěšně splnila firma Aquasoft, která v  souladu s národní legislativou a požadavky definovanými Evropskou komisí pro Celní správu ČR systém vyvinula a implementovala. Práce na projektu probíhaly v letech 2008 až 2010. „Již jeden měsíc po nasazení systému e-Dovoz bylo podáno více než 80 % právně závazných elektronických celních prohlášení“, říká Tomáš Vinš, vedoucí projektu ze společnosti Aquasoft.   
  
 

Zprovozněním systému e-Dovoz došlo ke sjednocení principů a deklaranského rozhraní pro všechny celní režimy – dovoz, vývoz a tranzit. NCTS (elektronický systém pro režim tranzitu) úspěšně funguje více než deset let, e-Vývoz (elektronický systém pro režim vývozu) byl nasazen před čtyřmi lety. Všechny tyto informační systémy vyvinula pro Celní správu ČR společnost Aquasoft. Aquasoft je špičkou na trhu v oblasti cla, daní a správního řízení, firma pracuje i pro zahraniční celní úřady. 

Kromě poskytování podpory e-Dovozu bude Aquasoft rozvíjet další funkcionality systému např. podporu poskytovatelům poštovních služeb.  

O Aquasoftu

Aquasoft patří mezi přední  firmy v České republice zaměřené  na dodávky informačních systémů. Na trhu působí od roku 1996. Aquasoft disponuje týmem více než 100 kvalifikovaných profesionálů. Za dobu své existence úspěšně realizoval celou řadu vývojových a integračních projektů zahrnujících geograficky, procesně i věcně velmi rozsáhlé systémy.Váš prohlížeč možná nepodporuje zobrazení této zprávy.
DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET