Hlavní navigace

Evropské organizace volí jako cestu k ekonomickému oživení efektivní úspory před snižováním počtu zaměstnanců, zjistil výzkum společnosti Canon

16. 9. 2009

[Tisková zpráva] Senior manažeři s rozhodovací pravomocí napříč Evropou uznávají důležitost zvyšování produktivity a efektivity zaměstnanců před měřítky snižování nákladů. Polovina všech organizací provedla změny během loňského roku v přímé reakci na měnící se ekonomické podmínky, ale třetina přiznala, že není připravena na nadcházejících 12 měsíců. Organizace musí uznat zásadní vliv IT pro dosažení efektivnosti úspor.

PRAHA, 16. září 2009 – Společnost Canon Europe, světový lídr v oblasti řešení pro zpracování obrazu, dnes oznámila výsledky panevropského výzkumu prezentující pozitivní obraz organizací, které se pro dosažení ekonomické obnovy snaží raději přehodnotit vnitřní procesy oproti jiným opatřením na snížení nákladů, jako je například propouštění zaměstnanců.

Je potěšující, že z 1800 dotázaných manažerů s rozhodovací pravomocí z celé řady organizací veřejného a soukromého sektoru, uvedlo celých 59 %, že zvyšování produktivity a efektivity zaměstnanců byl jejich současný hlavní cíl. V porovnání s tím pouhých 30 % z nich uvažuje o snížení nákladů redukcí počtu zaměstnanců. Za předpokladu, že ekonomika bude nadále vykazovat známky oživení v celé Evropě, budou pro organizace hlavní priority: pokračování přezkoumání procesů (42 %), najímání zaměstnanců (37 %) a zvyšování rozpočtu na jejich školení (30 %).

I přes tento obnovený optimismus, 30 % manažerů v průzkumu tvrdí, že nejsou připraveni na nadcházejících 12 měsíců. Přesně třetina z nich (33 %) uvedla, že se zaměřila na řešení aktuálních situací, než výhledem do budoucna a dalších 22 % se odvolalo na nedostatek manažerských zkušeností. Nejlepší zprávy tak přicházejí z Dánska a Finska, kde více než 80 % dotázaných tvrdí, že jsou jejich organizace připraveny k ekonomické obnově.

Polovina všech organizací provedla změny v loňském roce v přímé reakci na recesi – 14 % manažerů se nyní soustředí na snižování dopadu jejich podnikání na životní prostředí a 13 % chce zlepšit informační bezpečnost, což naznačuje zaměření na efektivitu a snižování nákladů.

V komentáři k výzkumu, Adam Gillbe, European Strategic Marketing Manager, Canon Europe Business Solutions řekl: „Chtěli jsme prozkoumat současné myšlenkové procesy vrcholových manažerů napříč veřejným a soukromým sektorem a výsledky výzkumu byly velmi zajímavé. Určitě je zde větší optimismus směrem k hospodářskému oživení a mnoho organizací preferuje zlepšení interních procesů ke zvýšení produktivity zaměstnanců před snižováním nákladů, jako je propouštění zaměstnanců.“

Nicméně i přes toto zaměření na zlepšení efektivity se zdá, že mnoho organizací si není vědoma toho, jak jí dosáhnout – 19 % dotázaných uvedlo, že nedošlo k žádné změně v jejich úsporách za posledních 12 měsíců a 45 % odhaduje úspory menší než 5 %. To by mohlo být částečně dáno strachem či obtížností integrace nových systémů do stávajících IT řešení – v průzkumu bylo toto označeno jako největší problém IT celými 48 % respondentů.

Gillbe pokračuje: „Zde je jasná příležitost pro evropské organizace, realizovat jednoduché, nákladově efektivní změny v oblasti IT, které budou mít dramatický dopad na snižování nákladů a zvyšování efektivity pracovních sil. Nemluvíme o kompletní renovaci systémů, ale o povzbuzení organizací, aby skutečně přemýšlely o způsobu, jak investice do nových technologií podpoří jejich podnikání a zaměstnance. V Canonu chápeme problémy našich zákazníků, jako jsou potřeby po výší efektivitě nebo integrace nových IT investic v rámci stávajících systémů. Nové technologie, jako Canon imageRUNNER ADVANCE jsou navrženy jako řešení těchto problémů a podporují vytvoření skutečně digitální kanceláře.“

Při řešení svých situací v nesnadných ekonomických časech se manažeři organizací obrací na své zaměstnance a vyzývají je k iniciativě a vynalézavosti. Výzkum odhalil velké rozdíly v Evropě, kde jsou stimulováni finanční odměnou, způsob dominantní v České republice, Finsku, Francii a Polsku, a těmi, kteří jsou pyšní na svou práci, jak je tomu v Rakousku, Dánsku, Nizozemsku a UK.

Gillbe na závěr uvádí: „Výsledek průzkumu potvrzuje potřebu moderních technologií, které pomohou zaměstnancům vykonávat jejich činnosti efektivněji a dle jejich nejlepších schopností. Jakmile přijde hospodářské oživení, organizace, které budou dobře připraveny a investovaly do vhodných technologií, budou mít velmi dobrou pozici k zajištění prosperity v následujícím ro­ce.“

Nová řada multifunkčních tiskáren Canon imageRUNNER ADVANCE bude dostupná na evropském trhu od listopadu 2009.

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: Závěrečné shrnutí Radiokomunikace 2016

Závěrečné shrnutí Radiokomunikace 2016

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily