Hlavní navigace

Materiálově technologická fakulta v Trnavě virtualizuje počítače s VMware

5. 5. 2009

[Tisková zpráva] Praha, 4. května 2009 – Materiálově technologická fakulta Slovenské technické univerzity (STU) se sídlem v Trnavě se na jaře letošního roku rozhodla využít nejmodernějšího řešení virtualizace desktopů od společnosti VMware. Situace, kdy byly v několika budovách neefektivně nainstalovány různé počítačové systémy, se stala neudržitelnou z pohledu správy i zabezpečení.

Škola tedy nakoupila cenově zvýhodněné licence VMware VirtualCenter Foundation Academic, VI3 Enterprise Edition Academic a VC Management Server 2.x Academic určené pro vzdělávací instituce a nahradila klasickou desktopovou infrastrukturu tenkými klienty. Plnohodnotné desktopy jsou nyní nainstalovány na čtyřech virtualizovaných serverech VMware ESX a uživatelům se obsah zobrazuje pomocí tenkých klientů SunRay 2. Před migrací na tyto tenké klienty byly na fakultě používány klasické osobní počítače s operačními systémy Linux a Windows.

Po úspěšném pilotním projektu v květnu 2008 bylo na Materiálově technické fakultě STU nainstalováno 220 klientů. Osvědčily se a univerzita se rozhodla v dlouhodobém horizontu uvést do provozu až 1000 tenkých klientů.. Primárním cílem projektu nebyla konsolidace serverů, ale především virtualizace desktopů, při níž se data centrálně ukládají na diskové pole Sun StorageTEK 2510. Od této změny fakulta očekávala snížení nákladů na energii, efektivnější administraci desktopů, jednotné prostředí nainstalovaných aplikací a také používání výhradně licencovaných produktů. Tato očekávání se potvrdila a – i když zatím nejsou k dispozici podrobné výsledky celého projektu – již nyní lze mimo jiné zaznamenat sedminásobnou úsporu elektrické energie oproti původní spotřebě a zachování stejného počtu pracovníků IT oddělení.

Provozované desktopy jsou nyní flexibilnější, neboť poskytují zázemí potřebné jak pro vyučující (desktopy s linuxem vybavené prohlížečem pro připojení k VDI nebo plnohodnotným prostředím Windows), tak i pro studenty, kterým slouží tenké klienty SunRay. Z pohledu studentů se vůbec výrazně zlepšily podmínky práce, protože nyní mohou získat přístup do školních systémů v řádu minut a nemusejí čekat několik dnů, jako tomu bylo dříve.

„Chceme nabízet nejen studentům, ale také vyučujícím a personálu naší fakulty nové technologie s více možnostmi. Náš rozpočet je limitovaný a jako nezisková organizace musíme s naším rozpočtem co nejlépe hospodařit. Virtualizační řešení přináší hned několik výhod najednou – nejen, že nám umožnilo několikanásobně snížit náklady na provoz, ale zároveň nám zjednodušilo požadavky na administraci IT,“ uvedl za Materiálově technologickou fakultu Milan Hančín.

O společnosti VMware
Společnost VMware (NYSE: VMW) je světovým lídrem v oblasti virtualizačních řešení od desktopů až po datová centra. Firmy všech velikostí spoléhají na společnost VMware při snižování investičních a provozních nákladů, zajištění nepřetržitého provozu svého podnikání, posilování bezpečnosti a snižování ekologické zátěže. S tržbami ve výši 1,9 miliardy USD v roce 2008, více než 130 tisíci zákazníků a 22 tisíci partnerů je VMware jednou z nejrychleji se rozvíjejících softwarových společností na světě. VMware sídlí v Palo Alto v Kalifornii a jejím majoritním vlastníkem je společnost EMC Corporation (NYSE: EMC). Další informace najdete na www.vmware.com.

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Pečete cukroví a zbyl vám bílek?

Pečete cukroví a zbyl vám bílek?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon