Hlavní navigace

Materiálově technologická fakulta v Trnavě virtualizuje počítače s VMware

5. 5. 2009

[Tisková zpráva] Praha, 4. května 2009 – Materiálově technologická fakulta Slovenské technické univerzity (STU) se sídlem v Trnavě se na jaře letošního roku rozhodla využít nejmodernějšího řešení virtualizace desktopů od společnosti VMware. Situace, kdy byly v několika budovách neefektivně nainstalovány různé počítačové systémy, se stala neudržitelnou z pohledu správy i zabezpečení.

Škola tedy nakoupila cenově zvýhodněné licence VMware VirtualCenter Foundation Academic, VI3 Enterprise Edition Academic a VC Management Server 2.x Academic určené pro vzdělávací instituce a nahradila klasickou desktopovou infrastrukturu tenkými klienty. Plnohodnotné desktopy jsou nyní nainstalovány na čtyřech virtualizovaných serverech VMware ESX a uživatelům se obsah zobrazuje pomocí tenkých klientů SunRay 2. Před migrací na tyto tenké klienty byly na fakultě používány klasické osobní počítače s operačními systémy Linux a Windows.

Po úspěšném pilotním projektu v květnu 2008 bylo na Materiálově technické fakultě STU nainstalováno 220 klientů. Osvědčily se a univerzita se rozhodla v dlouhodobém horizontu uvést do provozu až 1000 tenkých klientů.. Primárním cílem projektu nebyla konsolidace serverů, ale především virtualizace desktopů, při níž se data centrálně ukládají na diskové pole Sun StorageTEK 2510. Od této změny fakulta očekávala snížení nákladů na energii, efektivnější administraci desktopů, jednotné prostředí nainstalovaných aplikací a také používání výhradně licencovaných produktů. Tato očekávání se potvrdila a – i když zatím nejsou k dispozici podrobné výsledky celého projektu – již nyní lze mimo jiné zaznamenat sedminásobnou úsporu elektrické energie oproti původní spotřebě a zachování stejného počtu pracovníků IT oddělení.

Provozované desktopy jsou nyní flexibilnější, neboť poskytují zázemí potřebné jak pro vyučující (desktopy s linuxem vybavené prohlížečem pro připojení k VDI nebo plnohodnotným prostředím Windows), tak i pro studenty, kterým slouží tenké klienty SunRay. Z pohledu studentů se vůbec výrazně zlepšily podmínky práce, protože nyní mohou získat přístup do školních systémů v řádu minut a nemusejí čekat několik dnů, jako tomu bylo dříve.

„Chceme nabízet nejen studentům, ale také vyučujícím a personálu naší fakulty nové technologie s více možnostmi. Náš rozpočet je limitovaný a jako nezisková organizace musíme s naším rozpočtem co nejlépe hospodařit. Virtualizační řešení přináší hned několik výhod najednou – nejen, že nám umožnilo několikanásobně snížit náklady na provoz, ale zároveň nám zjednodušilo požadavky na administraci IT,“ uvedl za Materiálově technologickou fakultu Milan Hančín.

O společnosti VMware
Společnost VMware (NYSE: VMW) je světovým lídrem v oblasti virtualizačních řešení od desktopů až po datová centra. Firmy všech velikostí spoléhají na společnost VMware při snižování investičních a provozních nákladů, zajištění nepřetržitého provozu svého podnikání, posilování bezpečnosti a snižování ekologické zátěže. S tržbami ve výši 1,9 miliardy USD v roce 2008, více než 130 tisíci zákazníků a 22 tisíci partnerů je VMware jednou z nejrychleji se rozvíjejících softwarových společností na světě. VMware sídlí v Palo Alto v Kalifornii a jejím majoritním vlastníkem je společnost EMC Corporation (NYSE: EMC). Další informace najdete na www.vmware.com.

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně