Hlavní navigace

GlobalTel propojí internet s klasickými telekomunikačními technologiemi

21. 5. 2001

[Tisková zpráva]

GlobalTel propojí internet s klasickými telekomunikačními technologiemi

GlobalTel, a. s., jeden z nejnovějších hlasových operátorů na trhu, se stal 1. 5. 2001 členem sdružení NIX.CZ. Tím se nejen zařadil mezi primární poskytovatele internetu v České republice, ale i potvrdil, že patří mezi telekomunikační operátory nové generace (Next Generation Telcos).

Spolupráce s NIX.CZ není náhodná. Během několika nejbližších dní se totiž očekává podepsání propojovací dohody mezi společnostmi GlobalTel, a. s., a ČESKÝ TELECOM, a. s. Podpisem této smlouvy dojde poprvé v historii českých telekomunikací k propojení dvou zcela rozdílných technologií – té, kterou disponuje klasický telekomunikační operátor, a technologií nové generace, která se postupně začíná prosazovat na celém světě. Vzhledem k tomu, že GlobalTel spojuje poskytování datových a hlasových služeb do jediné, je členství ve sdružení NIX.CZ jednou z nutných podmínek pro poskytování spolehlivých a kvalitních služeb.

Nástup telekomunikačních operátorů příští generace (Next Generation Telcos) je novým trendem v oboru telekomunikací, založených na nových technologiích v oboru poskytování datových i hlasových služeb. Tyto technologie se zaměřují na konvergované řešení přenosu hlasu pomocí internetu. Mimo klasických telefonních služeb nabízejí takzvané Pokročilé služby (Enhanced Services) jako například:

  • jednotný systém zpráv (Unified Messaging) – přístup ke všem hlasovým, faxovým zprávám a zprávám elektronické pošty odkudkoliv a kterýmkoliv prostředkem (telefonem, počítačem nebo mobilním telefonem)
  • globální roaming – uživatel je k zastižení na jediném čísle na celém světě

Díky vlastní gigabitové (!!!) optické páteřní síti a propojení do uzlu NIX se tak GlobalTel stává se významným poskytovatelem širokopásmového internetu (Broadband Internet) v České republice.

Vzhledem k tomu, že GlobalTel už nyní sází na použití nejnovějších technologií, lze očekávat, že jeho klienti budou už v nejbližší době běžně používat služby, na které si zákazníci v technologicky nejvyspělejších zemích světa teprve začínají zvykat.

INFO:

Co je to NIX.CZ

Je to dobrovolné sdružení poskytovatelů internetu. Ve smlouvě se členové zavazují, že navzájem propojí své sítě. Prostřednictvím Neutral Internet eXchange (NIX) proudí asi 70 % veškerého provozu internetu v České republice. Podstatným způsobem zrychluje spojení mezi (jakýmikoliv, i drobnými) účastníky internetového připojení. Každý z primárních poskytovatelů má totiž vlastní připojení do celosvětové sítě internetu. Aby se ale spojil účastník například z Prahy s účastníkem z Kladna, musela by mnohdy data putovat okolo celé zeměkoule. Sdružení NIX umožňuje, aby jeho členové použili kratšího, a tím i rychlejšího spojení mezi sebou uskutečněného přímo v České republice.

Kdo je Next-Gen Telco

Je to operátor, který spojuje tradiční techniku telekomunikací s moderními technologiemi datových sítí za účelem poskytování pružných a cenově efektivních služeb. Ačkoli je mnoho lidí přesvědčeno, že telekomunikační operátor musí být velký jako AT&T nebo Worldcom, právě nové technologie dovolují vznik menších úspěšných operátorů. Velká část hlasového a faxového provozu se už v současné době přemístila na internet, už proto, že rozdíl v kvalitě mezi klasickým přenosem hlasu a novou technologií je nerozeznatelný – sami největší světoví operátoři používají tuto technologii, aniž by si to jejich uživatelé vůbec uvědomovali.

Kdo je GlobalTel

GlobalTel na telekomunikačním trhu působí od loňského roku, kdy poslanecká sněmovna schválila novelu telekomunikačního zákona. Udělení licence pro poskytování hlasových služeb dává společnosti možnost podstatně rozšířit nabídku služeb.

Firma vznikla v loňském roce sloučením tří poskytovatelů datových služeb. Jejími vlastníky jsou ze 70 % tuzemské fyzické osoby a třetinový podíl vlastní zahraniční právnická osoba. Kooperujícími partnery jsou British Telecom a vlastníci telekomunikačních sítí Czech Bone a Sloane Park Property Trust.

GlobalTel disponuje vysokorychlostní multimediální páteřní sítí, která v délce 870 km protíná republiku a pokrývá většinu krajských měst. Během tří let chce investovat zhruba 1,2 miliardy Kč do úplného pokrytí ČR. Začátkem ledna firma získala od ČTÚ licence k poskytování veřejných telefonních služeb a zřizování veřejné telefonní sítě.

Další informace:

Ing. David Vaverka – generální ředitel
Tel: 02/24 15 21 25
E-mail: david.vaverka@glo­baltel.cz

DigiZone.cz: Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce