Hlavní navigace

GlobalTel propojí internet s klasickými telekomunikačními technologiemi

21. 5. 2001

[Tisková zpráva]

GlobalTel propojí internet s klasickými telekomunikačními technologiemi

GlobalTel, a. s., jeden z nejnovějších hlasových operátorů na trhu, se stal 1. 5. 2001 členem sdružení NIX.CZ. Tím se nejen zařadil mezi primární poskytovatele internetu v České republice, ale i potvrdil, že patří mezi telekomunikační operátory nové generace (Next Generation Telcos).

Spolupráce s NIX.CZ není náhodná. Během několika nejbližších dní se totiž očekává podepsání propojovací dohody mezi společnostmi GlobalTel, a. s., a ČESKÝ TELECOM, a. s. Podpisem této smlouvy dojde poprvé v historii českých telekomunikací k propojení dvou zcela rozdílných technologií – té, kterou disponuje klasický telekomunikační operátor, a technologií nové generace, která se postupně začíná prosazovat na celém světě. Vzhledem k tomu, že GlobalTel spojuje poskytování datových a hlasových služeb do jediné, je členství ve sdružení NIX.CZ jednou z nutných podmínek pro poskytování spolehlivých a kvalitních služeb.

Nástup telekomunikačních operátorů příští generace (Next Generation Telcos) je novým trendem v oboru telekomunikací, založených na nových technologiích v oboru poskytování datových i hlasových služeb. Tyto technologie se zaměřují na konvergované řešení přenosu hlasu pomocí internetu. Mimo klasických telefonních služeb nabízejí takzvané Pokročilé služby (Enhanced Services) jako například:

  • jednotný systém zpráv (Unified Messaging) – přístup ke všem hlasovým, faxovým zprávám a zprávám elektronické pošty odkudkoliv a kterýmkoliv prostředkem (telefonem, počítačem nebo mobilním telefonem)
  • globální roaming – uživatel je k zastižení na jediném čísle na celém světě

Díky vlastní gigabitové (!!!) optické páteřní síti a propojení do uzlu NIX se tak GlobalTel stává se významným poskytovatelem širokopásmového internetu (Broadband Internet) v České republice.

Vzhledem k tomu, že GlobalTel už nyní sází na použití nejnovějších technologií, lze očekávat, že jeho klienti budou už v nejbližší době běžně používat služby, na které si zákazníci v technologicky nejvyspělejších zemích světa teprve začínají zvykat.

INFO:

Co je to NIX.CZ

Je to dobrovolné sdružení poskytovatelů internetu. Ve smlouvě se členové zavazují, že navzájem propojí své sítě. Prostřednictvím Neutral Internet eXchange (NIX) proudí asi 70 % veškerého provozu internetu v České republice. Podstatným způsobem zrychluje spojení mezi (jakýmikoliv, i drobnými) účastníky internetového připojení. Každý z primárních poskytovatelů má totiž vlastní připojení do celosvětové sítě internetu. Aby se ale spojil účastník například z Prahy s účastníkem z Kladna, musela by mnohdy data putovat okolo celé zeměkoule. Sdružení NIX umožňuje, aby jeho členové použili kratšího, a tím i rychlejšího spojení mezi sebou uskutečněného přímo v České republice.

Kdo je Next-Gen Telco

Je to operátor, který spojuje tradiční techniku telekomunikací s moderními technologiemi datových sítí za účelem poskytování pružných a cenově efektivních služeb. Ačkoli je mnoho lidí přesvědčeno, že telekomunikační operátor musí být velký jako AT&T nebo Worldcom, právě nové technologie dovolují vznik menších úspěšných operátorů. Velká část hlasového a faxového provozu se už v současné době přemístila na internet, už proto, že rozdíl v kvalitě mezi klasickým přenosem hlasu a novou technologií je nerozeznatelný – sami největší světoví operátoři používají tuto technologii, aniž by si to jejich uživatelé vůbec uvědomovali.

Kdo je GlobalTel

GlobalTel na telekomunikačním trhu působí od loňského roku, kdy poslanecká sněmovna schválila novelu telekomunikačního zákona. Udělení licence pro poskytování hlasových služeb dává společnosti možnost podstatně rozšířit nabídku služeb.

Firma vznikla v loňském roce sloučením tří poskytovatelů datových služeb. Jejími vlastníky jsou ze 70 % tuzemské fyzické osoby a třetinový podíl vlastní zahraniční právnická osoba. Kooperujícími partnery jsou British Telecom a vlastníci telekomunikačních sítí Czech Bone a Sloane Park Property Trust.

GlobalTel disponuje vysokorychlostní multimediální páteřní sítí, která v délce 870 km protíná republiku a pokrývá většinu krajských měst. Během tří let chce investovat zhruba 1,2 miliardy Kč do úplného pokrytí ČR. Začátkem ledna firma získala od ČTÚ licence k poskytování veřejných telefonních služeb a zřizování veřejné telefonní sítě.

Další informace:

Ing. David Vaverka – generální ředitel
Tel: 02/24 15 21 25
E-mail: david.vaverka@glo­baltel.cz

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

DigiZone.cz: ČT láká na jarní programové tipy

ČT láká na jarní programové tipy

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?