Hlavní navigace

Gmail přichází s další novinkou: hlasové hovory a videohovory

12. 11. 2008

[Tisková zpráva] Gmail už nebude sloužit jen jako elektronická pošta, nově umožní kromě chatu i hlasové i video hovory ve vysoké kvalitě a jako první přímo v emailu. Společnost Google představuje další dvě novinky v Gmailu: hlasové hovory a videohovory ve vysokém rozlišení. Gmail je první významnou webmailovou službou, která svým uživatelům nabízí videohovory a reaguje tak na stále větší oblibu video komunikace. Při vývoji služby společnost Google dbala na to, aby byla co nejjednodušší a bez problémů ji mohl používat každý, ať už dítě nebo člověk, který doposud s internetovou telefonií nemá zkušenosti.

Praha, 12. listopadu 2008: „Jelikož potřeby uživatelů tlačí komunikaci stále víc směrem k multimédiím, rozhodli jsme se jim nabídnout všechno pohromadě v rámci Gmailu: email, chat v podobě Gtalku, hlasové hovory i videohovory,“ říká Kateřina Holcmanová, marketingová manažerka českého Googlu a dodává: „V rámci jedné služby – účtu v Gmailu, tak mohou velmi snadno a pohodlně komunikovat dle svých potřeb písmem, hlasem i obrazem.“

Nově půjde telefonovat přímo ze stránky Gmailu, přičemž si potřebujete jen stáhnout malý prográmek do prohlížeče a samozřejmě si pořídit webovou kameru. Pokud webkameru nemáte, nic se neděje, stále můžete využít bezplatné internetové telefonování. Pak už budete moci pohodlně konverzovat s přáteli, rodinou anebo spolupracovníky, se kterými jste dosud komunikovali prostřednictvím Gmailu nebo Google Apps. Služba je zdarma a navíc nemusíte přecházet do jiné aplikace nebo se někde registrovat.

Registrace k službě je velice jednoduchá. Na stránce mail.google.com/vi­deochat si stáhnete bezplatný prográmek (tzv. plugin má jen 2 MB, takže instalace je dílem okamžiku). Otevřete Gmail a přes chat můžete navázat kontakt s jakýmkoli kamarádem, podle malé zelené ikonky poznáte, zda si plugin také nainstaloval, tedy, zda vás také uvidí. Klikněte na menu „Video a další“ na dolním okraji okna pro chat a vyberte „Zahájit video chat“. Svůj protějšek pak uvidíte v malém rámečku v rohu displeje, a to ve vysokém rozlišení. Díky tomu můžete video zvětšit, případně přejít do režimu plné obrazovky.

Hlasové hovory a videohovory přes Gmail budou k dispozici uživatelům služby Gmail po celém světě v nejbližších dnech. Služba je k dispozici ve všech 50 podporovaných jazycích od angličtiny přes svahilštinu až po Tegulu, a je možné ji využívat jak na PC, tak na počítačích Mac. Služba je zdarma poskytována i uživatelům Google Apps.

Video komunikace čím dál oblíbenější i vzhledem k tomu, že řada nových notebooků už má webové kamery vestavěné. Společnosti navíc expandují po celém světě, na nové kontinenty a do jiných časových zón. Logicky touží po bezprostřední, osobní komunikaci mezi svými zaměstnanci. Na druhé straně současné ekonomické klima je nutí snižovat náklady na cestování i na využívání informačních technologií. A právě možnost debatovat s kolegou prostřednictvím videohovoru se ukazuje jako velice efektivní: je možné pokračovat v osobní debatě, aniž by bylo nutné na dané místo cestovat. Někdy je důležité svůj protějšek slyšet, ať už jde o dva spolupracovníky v rámci mezinárodního koncernu, anebo o babičku, která si chce popovídat se svým vnukem. Google nabízí hovory a videohovory po internetu jako přirozené rozšíření e-mailu a chatu. Uživatelé dostávají k dispozici široké spektrum komunikačních možností: email, chat, telefonát anebo videohovor.

Nová služba hlasových hovorů a videohovorů bude fungovat na počítačích s operačním systémem Windows XP a vyšším, anebo počítače Mac s procesory Intel a operačním systémem Mac OS X v10.4 nebo novější. Služba je otestována ve všech prohlížečích, které podporují nejnovější verzi Gmailu (Google Chrome, Firefox 2.0+, Internet Explorer 7.0 a Safari 3.0).

O společnosti Google Inc.

Inovativní vyhledávací technologie společnosti Google umožňují každodenní přístup k informacím milionům lidí po celém světě. Google založili v roce 1998 Larry Page a Sergey Brin, dva studenti univerzity ve Stanfordu, a dnes má přední postavení na všech hlavních globálních trzích. Model cílené reklamy, který Google nabízí svým zákazníkům, poskytuje firmám všech velikostí měřitelné výsledky a zároveň rozšiřuje možnosti internetu pro samotné uživatele. Centrála společnosti Google se nachází v americkém Silicon Valley, jednotlivé pobočky pak na různých místech Ameriky, Evropy a Asie. Více informací najdete vždy na www.google.com.

Google Česká republika

Česká pobočka Googlu byla založena v říjnu 2006, nyní dosáhla třetinového podílu na českém trhu vyhledávání, trojnásobek původního stavu. (Navrcholu.cz, 30,16%, červen 2008) Google od otevření pobočky uvedl na trh více než 20 služeb v češtině, a to včetně produktů jako Mapy Google, online kancelář Dokumenty Google či Kalendář Google a Překladač Google. Společnost Google Česká republika uzavřela desítky lokálních partnerství s klíčovými hráči na trhu v různých oblastech (média, korporátní sektor, neziskový sektor atd.). GSA (Google Search Appliance, vyhledávací stroj pro velké firmy) například využívá brněnský Ústavní soud, Gmail pro svůj Klikni e-mail využívá zpravodajský server iDnes.cz, vyhledávání Google používá řada menších serverů a také sociální síť Libimseti.cz a zpravodajské portály Ceskenoviny.cz, Financninoviny.cz a Sportovninoviny.cz.

Technická podpora pro české uživatele

Pro více informací o produktech Google mohou čeští uživatelé kontaktovat komunitu laiků, vývojářů a IT pracovníků na portálu GUG.cz. Jde o externí projekt, který kromě technické podpory ve spolupráci s inženýry z Googlu, nabízí i širokou škálu novinek, diskusních fór a odborných přednášek.

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Lupa.cz: Na koho se v Křišťálové Lupě nedostalo?

Na koho se v Křišťálové Lupě nedostalo?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat