Hlavní navigace

Google Earth nyní s hvězdnou oblohou

23. 8. 2007

[Tisková zpráva] Google Sky: Novinka v Google Earth umožňuje objevovat vesmír přímo od počítače

Google spouští novinku v Google Earth: část jménem Google Sky, která vám umožní prohlédnout si oblohu tak, jak ji vidí obyvatel planety Země.

Se Sky můžete plout noční oblohou, jednoduchý nástroj vás nechá prolétávat kolem 100 miliónů jednotlivých hvězd a 200 miliónů galaxií. Obrazové zpracování ve vysokém rozlišení a informační vrstvy tak tvoří unikátní hřiště pro večerní zábavu i výuku astronomie.

Přístup k novým datům je jednoduchý: stačí v Google Earth vybrat v nabídce Zobrazit položku „Přepnout do režimu Obloha“, nebo klepnout na ikonku Obloha v liště Google Earth. Ovládání i navigace jsou podobné tomu, co už znáte z Google Earth, a to včetně přesouvání, přibližování, hledání, označení oblíbených míst anebo výběru vrstev.

Jako součást této novinky Google představuje sedm nových informačních vrstev, které popisují nebeská tělesa a dění na obloze:

  • Souhvězdí – Ať je to Cassiopeia nebo Andromeda, vrstva Souhvězdí propojuje jednotlivé hvězdy napříč vesmírem a každému uskupení přiřadí jméno.
  • Astronomie v domácích podmínkách – tato vrstva vám dovolí procházet celou řadou údajů o hvězdách, galaxiích a mlhovin viditelných okem nebo menším či větším dalekohledem. Potěší každého amatérského astronoma obsáhlým zpracováním i přehledným uspořádáním.
  • Hubblova přehlídka – zde uvidíte 129 úchvatných snímků ve vysokém rozlišení pořízených Hubblovým teleskopem.
  • Měsíc – Vrstva s tímto jménem nabízí animaci lunárních pozic a fází Měsíce v průběhu 2 měsíců.
  • Planety – Vrstva Planety ukazuje 7 oficiálních planet a jejich pozice na obloze během následujících 2 měsíců.
  • Uživatelův průvodce galaxiemi umožní vyrazit na virtuální cestu po různých typech galaxií od trpasličí Malé medvědice (Ursa Minor Dwarf) až po naši Mléčnou dráhu.
  • Život hvězdy vás vezme na prohlídku různými stádii životního cyklu hvězdy.

Google Sky vznikalo ve vývojářském týmu se sídlem v Pittsburghu propojováním snímků a údajů z různých vědeckých zdrojů včetně Space Telescope Science Institute (STScI), Sloan Digital Sky Survey (SDSS), Digital Sky Survey Consortium (DSSC), Palomar Observatory z California University, United Kingdom Astronomy Technology Centre (UK ATC) a Anglo-Australian Observatory (AAO). Původní nápad ale patří University of Washington účastníci se programu Google Visiting Faculty, který umožňuje vědeckým pracovníkům pracovat po dobu 6–12 měsíců přímo v Googlu.

„Detailní obrázky vesmíru a obrovské množství informací, sám se těším, že uživatelé nebudou jen objevovat a učit se, ale také vyprávět své vlastní příběhy,“ říká Lior Ron, produktový manažer v Googlu. „Spoluprací se špičkovými odborníky jsme byli schopni vytvořit z Google Earth takový virtuální teleskop.“

„Všichni ti, kdo se v noci někdy zasněně dívají na hvězdy a touží vědět víc, ocení Google Sky jako skvělý nástroj pro ukojení své zvědavosti,“ komentuje Sally Ride, bývalá astronautka (první americká žena ve vesmíru) a ředitelka společnosti Sally Ride Science.

„Dosud ještě nikdy nebyla mapa hvězdné oblohy tak jednoduše přístupná. Kdokoli, koho zajímá objevování zázraků vesmíru, může hned vidět fantastické objekty zachycené Hubblovým teleskopem někde v dálce. Sky v Google Earth se teď dostává do každého domácího počítače, a věřím, že tak podpoří a nastartuje nový zájem o vesmír,“ říká Dr. Carol Christian of STScI, která spolu s Dr. Alberto Contim organizovala vývoj Google Sky.

Sky rozšiřuje astronomické informace nabízené v rámci Google Earth. Už před měsícem přibyla do Google Earth vrstva výzkumu NASA o naší rodné planetě. Skupina má tři hlavní části: fotografie Země pořízených při vesmírných misích, záběry ze satelitů NASA a snímky zářících měst („Earth City Lights“). Fotografie naší planety od účastníků vesmírných misí nabízejí snímky už od prvních pokusů o dobývání vesmíru, ze začátku 60. let. Satelitní snímky pocházejí z letitých záznamů satelitů NASA. Earth City Lights nabízejí úchvatný pohled na skutečně dobře osvětlená velkoměsta po celé planetě.

Abyste mohli proplouvat oblohou a vesmírem, je nutné si stáhnout nejnovější verzi Google Earth, a to na http://earth.go­ogle.com. Google Sky je dostupná na všech doménách Google Earth, ve 13 jazycích včetně češtiny. Více se o Google Sky dozvíte v demosnímku na http://earth.go­ogle.com/sky/sky­edu nebo se můžete podívat na video http://earth.go­ogle.com/sky, kde Sally Ride a vývojář Greg Coombe demonstrují možnosti Google Sky.

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

DigiZone.cz: Sat novinky: promo Sky 1 HD

Sat novinky: promo Sky 1 HD

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Podnikatel.cz: Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

DigiZone.cz: RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...