Hlavní navigace

Google spouští zkušební verzi zájmově orientované reklamy ve své obsahové síti a na YouTube

11. 3. 2009

[Tisková zpráva] Google uživatelům nabídne ještě relevantnější reklamu, čímž zároveň zvýší příjmy inzerentům a majitelům stránek

Google dnes spouští beta verzi zájmově orientované reklamy (Interest Based Advertising), a to v obsahové síti Google a na YouTube. Zájmově orientovaná reklama je novou cestou, jak inzerentům pomoci dostat správné informace k těm správným lidem. Řešení nabízí dvě klíčové funkce: inzerenti mohou nabízet reklamu na základě zájmových kategorií a zároveň jim nový model umožní oslovit ty koncové zákazníky, kteří navštívili jejich webovou stránku v minulosti, tudíž už s nimi byli v kontaktu.

Nový model reklamy přináší benefity pro všechny: uživatelům pomůže na internetu vídat relevantnější a pro ně zajímavější reklamu a zároveň získat maximální kontrolu nad tím, jakým způsobem a zda vůbec budou nový systém využívat. Inzerentům otevírá efektivnější možnosti, jak zasáhnout to správné cílové publikum a dosáhnout vyšší návratnosti investicí, což majitelům stránek přinese vyšší příjmy z reklamy.

„Věříme, že reklama, pokud je relevantní, je cenným zdrojem informací o produktech, službách nebo nápadech, o které se zákazníci zajímají. Když jim nabídneme relevantnější reklamu, a zkvalitníme tak propojení mezi inzerenty a našimi uživateli, nabídneme větší hodnotu všem,“ říká Taťána le Moigne, která vede českou pobočku Googlu.

Inzerenti budou moci nabízet reklamu uživatelům:

  • podle kategorií zájmů, které uživatelům systém přiřadí. Tyto kategorie se budou přiřazovat podle prohlížených videích na YouTube a také podle stránek prohlížených v rámci obsahové sítě Google. Například pokud někdo tráví mnoho času na YouTube u videí aut a k tomu často navštěvuje stránky s recenzemi vozů (sdružené v obsahové síti Google), bude zařazen do kategorie fanoušků aut a uvidí na síti Googlu a na YouTube více reklam spojených s motorismem.
  • podle toho, zda už na jejich stránkách byli (v obsahové síti Google a YouTube). Například pokud si uživatel prohlížel v eshopu se sportovním oblečením v srpnu kopačky na fotbal, tato stránka by asi ráda stejného uživatele v prosinci informovala o zimním výprodeji.

Nový systém reklamy propojí prohlížeč uživatele s různými zájmovými kategoriemi podle toho, jaké webové stránky uživatel navštěvuje a co si prohlíží. Pokud uživatel rád cestuje a navštěvuje spoustu cestovatelských webů, Google mu bude nabízet více reklam spojených s cestováním.

"Internetová reklama může být relevantnější a užitečnější, pokud použijeme informace o tom, jaké stránky lidé navštěvují, tedy o tom, jaké zájmy mají, při garanci maximálně transparentních podmínek a plné kontroly uživatele nad svými údaji,“ pokračuje Taťána le Moigne.

Google zároveň spouští inovativní a transparentní nástroj kontroly pro uživatele, aby se mohli rozhodnout zda, nebo jakým způsobem budou nový systém používat. Díky aplikaci Ads Preferences Manager (APM) budou mít plnou kontrolu nad tím, jaké reklamy se jim budou zobrazovat: tj. zájmy, které k nim systém přiřadil, si uživatelé mohou nejenom prohlížet, ale také přidávat nové nebo je naopak mohou odebrat. Ze systému se mohou i zcela odhlásit (prostřednictvím funkce Opt-out -odhlásit přímo na hlavní stránce aplikace APM).

Všechny informace, které Google obdrží, budou ukládány v anonymních cookies bez osobních informací, jako jsou jména a adresy, dokonce i bez IP adresy. Mezi zájmovými kategoriemi také nenajdete kategorie týkající se zdraví nebo sexuální preference. Ads Preferences Manager je k dispozici všem uživatelům již dnes, v okamžiku spuštění systému 11. března, a tato beta verze bude už během několika týdnů lokalizovaná i do češtiny. Najdete ho na adrese www.google.com/ad­s/preferences.

Systém IBA začne od začátku dubna testovat několik inzerentů z USA a Evropy v obsahové síti Google a na YouTube. Všichni členové obsahové sítě Google mají do 8. dubna čas aktualizovat svá pravidla pro nakládání s osobními údaji a informovat své návštěvníky, že na jejich stránkách se může zobrazovat reklama založená na jejich zájmech. V příštích několika měsících se beta verze rozšíří na další inzerenty v USA a oblasti EMEA. Cílem společnosti Google je, aby byl systém plně k dispozici všem inzerentům v AdWords do konce tohoto roku.

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

120na80.cz: Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

DigiZone.cz: E-liga na FTV Prima: je tu Hearthstone

E-liga na FTV Prima: je tu Hearthstone

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Podnikatel.cz: Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku