Hlavní navigace

Ondřej Ševeček z Počítačové školy Gopas: Blíží se konec Windows?

[Tisková zpráva] Praha, 3. prosince 2009 - „Koncem listopadu (přesně 19. 11. 2009) představil Sundar Pichai, viceprezident firmy Google, poprvé veřejně napjatě očekávaný operační systém Chrome OS (Chromium OS).

První operační systém firmy, která je světovou jedničkou v mnoha webových službách. Hlavním trhákem večera byla rychlost, se kterou systém nastartoval. Přihlašovací obrazovka se na (zřejmě HP) netbooku objevila po necelých 7 sekundách. Operační systém je plánován hlavně jako nosič pro spouštění webového prohlížeče Google Chrome, který firma uvolnila již na konci loňského roku. Velmi omezená velikost mu tím umožňuje, speciálně na počítačích vybavených SSD disky, bleskový start. Udává se, že celý operační systém je 60krát menší, než Windows 7,“ popisuje nový produkt Ondřej Ševeček z Počítačové školy Gopas.

Operační systém bude dostupný v edicích pro x86 a ARM platformu, čímž chce nabídnout unifikované prostředí jak pro stolní, tak i pro mobilní zařízení. Při své omezené velikosti nemůže samozřejmě poskytovat plnohodnotné prostředí pro běh desktopových aplikací. Google naopak sází na cloud-computing, tedy aplikace běžící v internetu, sdílené množstvím uživatelů a přístupné přes rozhraní webového prohlížeče. Sází na aplikace a uložení dat jako službu.

Google, stejně jako i firma Microsoft, již delší dobu nabízejí webový přístup k aplikacím jako je textový a tabulkový editor, programy na tvorbu prezentací a intranetových portálů, kalendáře a plánovače a samozřejmě email. V případě prvně jmenovaného se jedná o Google Apps, v případě Microsoftu se tato technologie rozvíjí pod značkou Windows Live.

Google Apps je kompletní kancelářský balík pro firmy i jednotlivce s aplikacemi běžícími přímo na serverech firmy Google. Dokumenty, soubory a pošta jsou také uloženy v data centrech tohoto poskytovatele a aplikace k nim mají tedy přímý přístup. Google tvrdí, že firmy vůbec nepotřebují data uložená lokálně. Všechno je dostupné odkudkoliv, kdykoliv a s 99,9% spolehlivostí a zálohováním online. I spouštět prezentaci můžete online. Google tak, při ceně 50$ ročně za uživatele, nabízí úsporu nákladů na nákup, správu, provoz a odpovídající personál pro podporu datové a aplikační infrastruktury uvnitř podniku. Není potřeba nic, kromě webového prohlížeče, který má každý jak v práci, doma, tak ve stále větší míře i v mobilu. V současné době se chlubí dvěma miliony zákazníků, kteří z větší či menší části na online aplikace spoléhají.

Chrome OS přesně sleduje tuto filosofii, kterou si Google zřejmě zvolil z prozaického důvodu, jako odpověď na panství firmy Microsoft v oblasti aplikací na lokálních strojích, případně terminálových serverech. Chrome OS bude obsahovat primárně jen prohlížeč, pomocí něhož se uživatelé připojí. Takové řešení má minimální požadavky na hardware a jeho cenu na straně uživatelů. Omezuje nutnou správu podnikové sítě na údržbu internetové konektivity a základních parametrů limitovaného operačního systému. Nepodstatný tak není ani fakt, že operační systém má velmi limitovaný povrch odkrytý pro útoky virů a jiného škodlivého kódu. Antivirovou a antispamovou ochranu jednoduše necháváte na poskytovateli, který má mnohem lepší možnosti soustředěné ochrany. Nehledě na to, že Google již uvolnil i celý zdrojový kód svého nového operačního systému pod open-source licencí. Možné nedostatky tak budou odhaleny a zazáplatovány spolehlivěji.

Desktopové operační systémy mají před sebou samozřejmě ještě dlouhou budoucnost, rozhodně v oblasti 3D her, hudby, videa a multimedií, která jsou velmi hardwarově náročná obecně. Nicméně i Microsoft cítí zřejmě v této oblasti hrozbu svého businessu a připravuje uvedení vlastní cloud-computing platformy zvané Azure.

O společnosti GOPAS, a. s.
Počítačová škola GOPAS, a. s., zahájila činnost v roce 1992. Soustředila se výhradně na vzdělávání v oboru výpočetní techniky a manažerských dovedností. Důsledným dodržováním této dlouhodobé strategie se společnost vypracovala mezi nejuznávanější firmy v oboru. Díky své specializaci si vytvořila podmínky pro skutečně partnerské vztahy nejen se zákazníky z řad uživatelů, ale umožnilo jí to rovněž spolupráci s předními dodavateli výpočetní techniky a systémovými integrátory. Za rok 2008 prošlo kurzy výpočetní techniky v prostorách počítačové školy GOPAS skoro 30 000 absolventů.

Počítačová škola GOPAS je držitelem nejvyšších dosažitelných autorizací v oblasti vzdělávání firem Microsoft (Microsoft Gold Certified Partner for Learning Solutions), Oracle (OAEC), IBM (IBM Business partner) pro kurzy Lotus Notes, Sun Microsystems (Authorized Education Center), Adobe (Authorised Training Partner), Corel (Training partner), SCO (SCO AEC) a Software602 (Autorizované školicí středisko).

Počítačová škola GOPAS je také autorizovaným testovacím střediskem firem Thomson Prometric (Prometric APTC) a VUE (Virtual University Enterprises), akreditovaným testovacím střediskem pro ECDL (European Computer Driving Licence), testovacím střediskem pro získání certifikátů Microsoft Office Specialist, dále je členem CompTIA, SPIS (Sdružení pro informační společnost) a AIVD (Asociace institucí vzdělávání dospělých).

Firma GOPAS provozuje celkem tři počítačové školy, a to v Praze, Brně a Bratislavě, o celkové kapacitě 36 počítačových učeben. V současné době tvoří tuto firmu 60 zaměstnanců a zhruba 70 stálých externích konzultantů a lektorů. O kvalitách poskytovaných služeb svědčí také získaný certifikát ISO 9001 a akreditace MŠMT pro rekvalifikace.

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy