Hlavní navigace

GPU Computing – megatrend současnosti

23. 10. 2010

[Tisková zpráva] V Národní technické knihovně v Praze proběhl v pátek 15. října už druhý ročník hi-tech GPU Computing Conference (Prague 2010). Hlavním pořadatelem byla společnost Sprinx Systems a.s., m. j. dodavatel superpočítačů a aparatur pro kosmický výzkum, ve spolupráci s partnery – největším světovým výrobcem grafických čipů, společností NVIDIA a Fakultou informačních technologií ČVUT.

GPU Computing vychází z původní myšlenky využití klasických grafických karet pro výpočetní účely, která se začala výrazněji rozvíjet po roce 1999. Grafické karty hnané dlouhodobou snahou o co nejvěrnější grafiku v reálném čase tak řadu let představují akcelerátory s bezprecedentním výpočetním výkonem a programovatelností. Zlomem a historickým milníkem v této oblasti, bylo uvedení technologie NVIDIA CUDA v první polovině roku 2007.

V České republice bylo do roku 2008, podobně jako ve světě, výpočetní využití grafických karet omezeno na několik málo univerzitních a akademických týmů, experimentujících s přicházející technologií a jejím využitím ve svém oboru. Po rozšíření High Performance Computing aktivit společnosti NVIDIA v Evropě a ustanovení společnosti Sprinx Systems (známé též v souvislosti s českým superpočítačem Amálka a spoluprací na projektech Evropské kosmické agentury), výhradním dodavatelem GPU výpočetních karet NVIDIA Tesla v regionu, lze s jistým odstupem za USA, západní Evropou a Japonskem sledovat výrazný nástup odborného zájmu o tyto technologie i mimo akademickou oblast. GPU Computing Conference proto odkryla i zasvěcencům nové obzory.

Současný výkon grafických procesorů založených na nejnovější architektuře Fermi s podporou technologie CUDA, otevírá dveře využití obrovského výpočetního výkonu nejen pro interdisciplinární vědecké výzkumy, ale také při realtime simulacích v medicíně, biotechnologiích, elektrodynamice, meteorologii a jiných výpočetně náročných úlohách.

Grafické karty s architekturou Fermi také vynikají svým výkonem při grafických operacích. Náročné vizuální úlohy, které trvaly i několik dní, dnes můžete provádět v reálném čase nebo během několika málo minut.

Je dobře, že naše významné vysoké školy či fakulty nestojí stranou tohoto procesu. Na konferenci se představila dvě nová CUDA Teaching a Research centra (Fakulta informačních technologií ČVUT a FEI Vysoké školy báňské z Ostravy).

“Zájem o GPU Computing konferenci mě opravdu ohromil a jsem strašně rád, že nestojíme v tomto nastupujícím trendu stranou. Otevřením CUDA Teaching and Research Centra se Česká Republika zařadila mezi přední země v Evropě, které výrazně přispívají do rozvoje GPU computingu.“, řekl Igor Staněk, NVIDIA Product PR Manager pro Evropu, Afriku a Indii.

O společnosti Sprinx Systems
Společnost Sprinx Systems, a. s., je přední česká technologická firma, která poskytuje široké spektrum služeb spojených s návrhem, vývojem a provozem obchodních systémů a online pojistných aplikací. Zaměřuje se na vývoj aplikací pro řízení obchodu (CRM), vývoj softwaru na míru, správu a zabezpečení sítí a aplikací. Společnost působí i ve Spojených státech amerických, kde má a v Los Angeles svoji dceřinou společnost. Mezi nejznámější projekty společnosti Sprinx Systems patří tvorba portálu Atlas.cz a účast na několika výzkumných projektech ve spolupráci s Akademií věd ČR (superpočítač Amálka) a vysokými školami (prostřednictvím firemní divize HPC).

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podnikatel.cz: Náhrada mzdy 2017 se výrazně zvýší

Náhrada mzdy 2017 se výrazně zvýší

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily