Hlavní navigace

Hackeři se vracejí ke starým technikám

19. 6. 2009

[Tisková zpráva] Praha – 19. června 2009 – Společnost Symantec Corp. (Nasdaq: SYMC) upozornila na rostoucí hrozbu distribuce a šíření nebezpečného softwaru prostřednictvím vyměnitelných zařízení. Na konci 80. a na počátku 90. let šířili hackeři a tvůrci nebezpečného softwaru své kódy pomocí jednoduchých spustitelných souborů na disketách. V současné době tyto staré nebezpečné kódy modifikovali pro použití na vyměnitelných zařízeních USB a znovu je používají k šíření škodlivého softwaru mezi nic netušícími uživateli.

Společnost Symantec zjistila, že pomocí spustitelných soborů přenášených mezi počítači se nyní v oblasti Evropy, Středního východu a Afriky šíří 65 %* nebezpečného kódu, což oproti předchozímu roku představuje zvýšení o jednu třetinu. Důvod? Vyměnitelná média. Spustitelné soubory slouží k šíření škodlivého softwaru, který se pomocí nich kopíruje na vyměnitelná média. V důsledku oblíbenosti a zvýšeného používání médií připojovaných prostřednictvím rozhraní USB, jako jsou USB klíčenky, došlo ke vzkříšení této historicky úspěšné metody distribuce.

Na konci 80. let a na počátku 90. let minulého století se nebezpečný kód šířil mezi počítači předáváním disket se spustitelnými soubory. Útočníci měli tehdy jiné cíle. Zaměřovali se hlavně na narušení práce systému a na ověřování principů. Co se ale nezměnilo, je, že k šíření škodlivého softwaru se využívají přirozené lidské vlastnosti: sdílení souborů a informací pomocí vyměnitelných médií je snadné a rychlé a tak to mnoho lidí dělalo. Jakmile vzrostla obliba elektronického přenosu souborů a (a jeho možnosti předčily diskety), přestala se vyměnitelná média k šíření škodlivého softwaru používat.

Nyní v době všeobecně rozšířeného používání USB klíčenek se útočníci k této technice šíření kódu vrátili, ale jejich cíl je více finančně motivovaný: hledají osobní údaje, které lze v podzemní ekonomice proměnit na peníze.

V důsledku relativně velké kapacity mnoha přenosných zařízení USB uniká nebezpečný kód mnohdy pozornosti a funkce automatického spuštění, kterou tato zařízení nabízejí, je přitažlivým mechanismem pro útočníky, protože umožňuje spuštění nebezpečného kódu bez přímého zásahu uživatele. Některé nebezpečné kódy jsou navrženy tak, aby se automaticky samy zkopírovaly, jakmile je k infikovanému počítači připojeno vyměnitelné paměťové zařízení. Když neopatrný uživatel infikované zařízení odpojí a připojí je k jinému počítači, červ se automaticky zkopíruje do dalšího počítače.

Tento mechanismus používají někteří známí a rozšíření červi, včetně čtyř červů, kteří se řadí mezi nejčastější vzorky nebezpečného kódu v oblasti Evropy, Středního východu a Afriky: Mabezat, SillyFDC, Sality a Gammima. V možnostech těchto červů je šifrování a infikování souborů, stahování dalších hrozeb, odstraňování bezpečnostního softwaru a krádež účtů her online.

Pro omezení šíření těchto a podobných hrozeb je důležité, aby byl počítač nastaven tak, aby byla všechna taková zařízení při připojení k počítači prověřována, zda neobsahují viry. K omezení útoků může přispět také vypnutí funkce automatického spuštění. Dobře si rozmyslete použití každé nevinné malé USB klíčenky, kterou jste dostali od kamaráda nebo kolegy. Mohli byste získat daleko víc než očekávané sobory!

Další informace jsou k dispozici na adrese: http://www.sy­mantec.com/abou­t/news/resources/pres­s_kits/detail­.jsp?pkid=thre­at_report14

*Zdroj: Zpráva 2009 ISTR (Internet Security Threat Report) společnosti Symantec

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Root.cz: 500 Mbps přes telefonní linku s G.fast

500 Mbps přes telefonní linku s G.fast

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Ahold nabízel falšovaný slunečnicový olej

Ahold nabízel falšovaný slunečnicový olej

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení