Hlavní navigace

HP: Správa dokumentů se stává celopodnikovou záležitostí a s tím souvisí také kontrola nákladů

29. 4. 2009

[Tisková zpráva] Praha, 29. dubna 2009 – Správa dokumentů je dnes jedním z klíčových faktorů výkonnosti podniku. Organizace věnují zvýšenou pozornost svým základním procesům a bedlivě sledují svůj „P/E“ poměr (Print/Electronic – poměr mezi elektronickými a tištěnými dokumenty).

Současně bude při zavádění systémů pro správu dokumentů v příštích 12 až 18 měsících kladen důraz na úsporu nákladů, což bude základní měřítko jejich účinnosti – soudí Axel Luedemann, Enterprise Solutions Consultant, HP Imaging and Printing Group, EMEA.

Zavádění systémů pro správu dokumentů na podnikové úrovni bylo až dosud motivováno celou řadou faktorů, jako jsou provozní efektivita, zajištění shody s celopodnikovými zásadami a procesy, zajištění bezpečnosti či dopad na životní prostředí.

„Tyto problémy zůstávají nadále aktuální, nicméně v ohnisku zájmu všech organizací je dnes úspora nákladů a ochrana příjmových toků. Současné technologie pro správu dokumentů řeší oba tyto problémy přímočaře,“ vysvětluje Luedemann.

Podle studie AIM 2008 obchodní asociace dodavatelů řešení pro správu dokumentů zaměřené na aktuální stav odvětví uvedlo 32 % dotázaných firem jako hlavní důvod zavedení systému pro správu dokumentů „zvyšování efektivity“. Druhým nejvýznamnějším faktorem (28 %) bylo „urychlení procesů a zvýšení pohotovosti“. Faktory jako „lepší služby zákazníkům“, „shoda s legislativou“ či „úspora nákladů“ uvedlo méně než 7 % dotázaných firem.

„V roce 2009 budeme tedy svědky významné změny, protože hlavním důvodem pro zavedení či rozšíření systému pro správu dokumentů se stane úspora nákladů,“ předpovídá Luedemann.

Nový pohled na poměr „P/E“
Podle Luedemanna jsou systémy pro správu dokumentů tak významné proto, že se většina podniků stále nedokáže obejít bez procesů založených na tištěných textech.

„Pro většinu takových organizací je problémem především samotný papír, který je jako médium pro uchovávání informací relativně drahý, málo bezpečný a navíc nepřiměřeně zatěžující životní prostředí. Podle analytické agentury Gartner je průměrný dokument devětkrát až jedenáctkrát kopírován (ať už fyzicky nebo elektronicky), což představuje náklady na jeden dokument přibližně 18 dolarů. Dalších 20 dolarů strojí archivace dokumentu. A vyhledávání špatně založeného dokumentu může stát až 120 dolarů. A s mnohem většími náklady je spojeno skladování dokumentů (šanony, kartotéky a prostor) a jejich distribuce,“ uvádí Luedemann.

Avšak koncoví uživatelé – ať už zaměstnanci nebo zákazníci – jsou na tištěné dokumenty zvyklí a používají je k analýzám, revizím a rozhodování. Podle analytické společnosti Quocirca digitální komunikace ve skutečnosti objemy tisku zvýšila. Výzkumný ústav Lyra pak popisuje celosvětový nárůst inkoustového a laserového tisku v letech 2000 až 2007 jako „nevídaný“.

„Papír zůstává v podnikových pracovních tocích nenahraditelným elementem. Potenciál úspor v této oblasti je však natolik zjevný, že by se firmy měly opravdu důkladně zaměřit na optimalizaci svého „P/E“ poměru, tj. poměru mezi elektronickými a tištěnými dokumenty. A to bude hlavním faktorem pro zavádění či rozšiřování systémů na správu dokumentů na podnikové úrovni v příštích 12 až 18 měsících,“ dodává Luedemann.

Strategie správy dokumentů mají také nezanedbatelný přínos pro životní prostředí – a s tím spojené nákladové výhody – které přímo nesouvisejí s používáním papíru. Zákazníci, akcionáři i vládní instituce nutí podniky zabývat se stále více otázkou dopadu vlastní činnosti na životní prostředí, tj. na hospodaření s vodou, energiemi a dalšími zdroji. Strategie správy dokumentů využívají v maximální míře digitálních workflow, čímž snižují množství chemického odpadu, spotřebu i znečištění vody a spotřebu energie. A to vše má pozitivní vliv nejen na životní prostředí, ale také na základní podnikové procesy.

HP IPG je předním světovým dodavatelem hardwarových a softwarových řešení pro správu dokumentů, s jejichž využitím mohou podniky lépe spravovat a optimalizovat své pracovní toky dokumentů.

HP
HP, největší technologická společnost světa, zjednodušuje používání technologií jednotlivcům i firmám prostřednictvím portfolia tiskových řešení, osobní výpočetní techniky, softwaru, služeb a IT infrastruktury. Další informace o společnosti HP (NYSE: HPQ) jsou k dispozici na webu www.hp.com.

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

DigiZone.cz: Arena Sport: fotbal a NASCAR jde do finále

Arena Sport: fotbal a NASCAR jde do finále

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P