Hlavní navigace

HP zahajuje spolupráci se společností Hynix na uvedení nového paměťového prvku – memristoru – na trh

8. 9. 2010

[Tisková zpráva] Revoluční technologie vyvinutá v HP Labs umožní vyrábět rychlejší a energeticky úspornější počítačová zařízení

Praha, 7. září 2010 – Společnost HP oznámila uzavření dohody o společném vývoji s předním světovým dodavatelem pamětí – Hynix Semiconductor Inc. Předmětem spolupráce bude výroba nového prvku obvodů – memristoru, objeveného ve vývojových laboratořích HP Labs, a jeho integrace do paměťových produktů.

Hlavní bod spolupráce
HP a Hynix budou společně vyvíjet nové materiály a integrační procesy, jež umožní komerční vývoj tzv. resistivní paměti s náhodným přístupem (Resistive Random Access Memory, ReRAM). Hynix bude technologii memristorů implementovat ve svém výzkumném a vývojovém pracovišti.

Řešení ReRAM představuje trvalou paměť s nízkou spotřebou energie a potenciálem nahradit dnešní flash paměti používané v mobilních telefonech a MP3 přehrávačích, či sloužit jako univerzální paměťové médium. Tato paměť se tedy může chovat jako flash, DRAM nebo třeba i pevný disk.

Výzkum memristorů z HP Labs
Memristory vyžadují k provozu méně energie, jsou rychlejší než současné technologie solid-state pamětí a dokážou uchovávat informace i bez napájení. Memristor neboli „paměťový odpor“ postuloval jako čtvrtý základní prvek obvodů profesor Leon Chua z University of California v Berkeley v roce 1971 a poprvé jej experimentálně prokázali vědci z HP Labs v roce 2006.

HP začátkem tohoto roku oznámilo, že memristor může řešit i logické funkce. Prokázalo tak, že zařízení založená na memristorech by mohla změnit standardní paradigma výpočetní techniky tím, že umožní provádět výpočty ve stejných čipech, v nichž jsou uložena data, a ne jen v samostatné centrální procesorové jednotce.

Uvedení vědeckého objevu na trh
Dohody o společném vývoji jsou jedním ze způsobů, jak HP spolupracuje s jinými subjekty na využití svého intelektuálního vlastnictví zahrnujícího více než 30 000 patentů. Spoluprací s dalšími firmami na uvádění nových technologií na trh prostřednictvím licencování intelektuálního vlastnictví a jiných dohod o převodu technologií pomáhá HP vytvářet nové obchodní příležitosti; zároveň si tímto způsobem zajišťuje návratnost svých investic do výzkumu a vývoje.

Podpůrné citáty
Dr. S.W. Park, výkonný viceprezident a technologický ředitel společnosti Hynix: „Možnosti úložné kapacity memristoru mnohonásobně přesahují to, co dnes nabízejí jiné technologie. Využitím technologie memristoru společnosti HP můžeme zákazníkům rychleji přinést nové, energeticky úsporné produkty.“

Stan Williams, senior fellow společnosti HP a zakládající ředitel Laboratoře informačních a kvantových systémů v HP Labs: „Touto dohodou se dostává stěžejní intelektuální vlastnictví společnosti HP do rukou prvotřídního dodavatele, který má dostatečnou kapacitu, aby dokázal v masovém měřítku uvést tuto paměťovou technologii na trh. Je to nejaktuálnější příklad schopnosti HP přenášet inovace z laboratoří do komerčního světa.“

O společnosti Hynix Semiconductor Inc.
Hynix Semiconductor Inc. (HSI) se sídlem v korejském městě Icheon je předním světovým dodavatelem paměťových polovodičů včetně pamětí DRAM (Dynamic Random Access Memory), pamětí flash (NAND Flash) a čipů CIS (CMOS Image Sensor) pro širokou řadu uznávaných zákazníků po celém světě. Akcie společnosti jsou obchodovány na Korejské burze a globální depozitní akcie kótovány na Lucemburské burze cenných papírů. Další informace o společnosti Hynix jsou k dispozici na webu www.hynix.com.

O společnosti HP
HP neustále vytváří nové příležitosti pro uplatnění technologií, které významně ovlivňují jednotlivce, firmy i celou společnost. Jako největší technologická firma světa nabízí HP špičkové produkty zahrnující tisková řešení, osobní výpočetní techniku, software, služby a IT infrastrukturu. Další informace o společnosti HP (NYSE: HPQ) jsou k dispozici na webu www.hp.com.

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom