Hlavní navigace

IBM Blue Gene zvyšuje svůj náskok

21. 11. 2007

[Tisková zpráva] Armonk, NY – 12. listopadu 2007: Superpočítač Blue Gene®/L společnosti IBM (NYSE: IBM) vytvořil nový světový rekord a pokračuje tak ve své čtyřleté dominanci na oficiálním seznamu TOP500 Supercomputer Sites. Nejvýkonnější počítač světa v Národní laboratoři Lawrence Livermore v Kalifornii je nyní téměř třikrát rychlejší než zbytek superpočítačů.

Blue Gene/L v laboratoři Livermore byl v létě rozšířen, takže nyní dosahuje udržitelného výkonu 478 biliónů výpočtů za sekundu (478 teraflopů).

Druhým nejvýkonnějším počítačem světa – a nejrychlejším počítačem v Evropě – je nová instalace počítače Blue Gene/P ve výzkumném konsorciu Jülich v Německu. Jedná se o sesterský systém Blue Gene/L. Blue Gene/P v centru Jülich dosahuje výkonu 167 teraflopů.

Systémy IBM dominují žebříčku TOP500, celkem jich je v seznamu 232, tedy nejvíc ze všech výrobců. Drtivá většina nejrychlejších systémů IBM – 183 – jsou clusterové konfigurace postavené z komoditních mikroprocesorů, což je další rekord v žebříčku TOP500. IBM má prvenství v počítačovém odvětví v tom, že staví nejvýkonnější superpočítače z běžných PC serverových čipů. Společnost překonává své konkurenty v první desítce, kde jsou čtyři systémy IBM Blue Gene, a ve stovce nejvýkonnějších superpočítačů má 38 systémů. Celkem 232 systémů IBM představuje 45 procent souhrnného výpočetního výkonu všech počítačů v seznamu.

Překonání petaflopové bariéry
IBM se blíží překonání počítačového milníku zvaného „petaflop“ – schopnosti zpracovat 1 000 biliónů výpočtů za sekundu. Petaflopové počítače nabízejí příslib exponenciálních průlomů ve vědě a technickém vývoji, neboť umožní prediktivní a vysoce detailní simulace. Například simulace zemětřesení by mohly znázornit pohyby jednotlivých budov napříč celými regiony podél zlomu San Andreas a zkvalitnit tak budoucí projekty konstrukcí odolávajících zemětřesením.

IBM pracuje na několika superpočítačových platformách, které povedou svět do „petaflopové éry“. Superpočítač Blue Gene/P, uvedený letos v červnu a cíleně vytvořený pro petaflopový a vyšší výkon, bude zpočátku určen pro vědecké a výzkumné aplikace. Díky velké paměťové kapacitě a symetrickým víceprocesorovým uzlům je ale atraktivní pro široké spektrum aplikací. V příštím roce by se na trh měly dostat superpočítače založené na procesoru IBM POWER další generace, jež budou určeny pro nejrůznější komerční a technické úkoly jako předpovídání počasí, modelování klimatu, zkoumání energetických zdrojů a konstrukci aut a letadel.

V roce 2008 přichází Roadrunner
Portfolio petaflopových superpočítačů IBM doplní počítač označovaný Roadrunner. Jedná se o hybridní konstrukci, jež spojuje tisíce PC procesorů od AMD s grafickým procesorem Cell Broadband Engine, který je srdcem herní konzole Sony Playstation 3. Roadrunner, který má být v létě 2008 dodán Národní laboratoři amerického Ministerstva energetiky v Los Alamos, bude schopen dosahovat rychlostí přesahujících petaflop. Kombinace dvou typů mikroprocesorů snižuje u systému Roadrunner obvyklou spotřebu energie a nabídne vysoce energeticky účinné provozní prostředí.

Seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů světa (TOP500 Supercomputer Sites) sestavují a publikují odborníci na superpočítače Jack Dongarra z Univerzity Tennessee, Erich Strohmaier a Horst Simon z NERSC/Lawrence Berkeley National Laboratory a Hans Meuer z Univerzity Mannheimu (Německo). Celý seznam je k dispozici na adrese www.top500.org.

Další informace o superpočítačích IBM najdete na webu: http://www-03.ibm.com/ser­vers/deepcompu­ting/

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť