Hlavní navigace

IBM představuje nejrychlejší mikroprocesor na světě

7. 9. 2010

[Tisková zpráva] Čip v novém systému IBM zEnterprise pracuje na rekordní frekvenci 5,2 GHz. Jeho rychlost pomůže zvládat narůstající objemy podnikových transakcí a dat.

Armonk, New York, 1. září 2010: Společnost IBM (NYSE: IBM) oznámila podrobnosti o nejrychlejším počítačovém čipu světa – mikroprocesoru v nové verzi mainframu IBM, který se začne 10. září dodávat zákazníkům.

Tato rekordní rychlost je důležitá zejména pro podniky, které musejí zpracovávat obrovské objemy dat a transakcí, jako jsou například banky nebo obchodní řetězce. Svět je totiž stále více propojený a nárůst množství a velikosti dat tak přesahuje dostupnou úložnou kapacitu, a závratným tempem narůstají rovněž počty obchodních transakcí.

Například studie firmy Berg Insight předpovídá, že počet aktivních uživatelů mobilního bankovnictví a souvisejících finančních služeb v celosvětovém měřítku vzroste z 55 milionů v roce 2009 na 894 miliony v roce 2015.

Nová technologie zEnterprise je výsledkem investic do výzkumu a vývoje IBM přesahujících 1,5 miliardy dolarů a zároveň více než tříleté spolupráce s některými z největších zákazníků IBM po celém světě.

Procesor z196
Čtyřjádrový procesor z196 obsahuje 1,4 miliardy tranzistorů na ploše 512 milimetrů čtverečních. Zkonstruovali jej inženýři IBM v Poughkeepsie (New York) a vyrábí se 45nm technologií SOI (křemík na izolantu) IBM z 300mm waferů v její továrně na čipy v East Fishkill (New York). K vývoji procesoru z196 rovněž významně přispěly laboratoře IBM v Austinu (Texas), v Německu, Izraeli a Indii.

Nový zEnterprise 196
Z hlediska výkonnosti je zEnterprise System nejvýkonnějším komerčním systémem IBM v historii. Centrální server systému zEnterprise – zEnterprise 196 – obsahuje až 96 nejrychlejších a nejvýkonnějších mikroprocesorých jader na světě, které dokážou zpracovat více než 50 miliard instrukcí za sekundu. To je zhruba 17 000krát víc instrukcí, než kolik dokázal zpracovat Model 91, špička úspěšné řady IBM System/360, v roce 1970.

Nová technologie mikroprocesorů IBM používá nový software pro optimalizaci rychlosti běhu datově náročných (1) a javových úloh (2), kterým poskytuje až 60% nárůst výkonu. Vyšší výkon hardwaru samozřejmě v důsledku znamená i vyšší výkon softwaru, který může přispět k úspoře nákladů na softwarové licence.

Nový systém nabízí o 60 % větší kapacitu než jeho předchůdce System z10, a přitom má zhruba stejnou spotřebu elektřiny.

Vysoké energetické efektivity bylo dosaženo díky pokroku v návrhu procesoru, 45nm výrobní technologii, úspornější transformaci a rozvodu elektrické energie i pokročilým senzorům a řídícímu firmwaru chladicího systému, který monitoruje a upravuje svoje parametry na základě údajů o okolním prostředí, jako jsou teplota, vlhkost a dokonce i hustota vzduchu.

Kombinace rychlosti procesoru, paměti, spolehlivosti celého systému, jeho dostupnosti, zabezpečení i architektury uložení dat činí ze systému zEnterprise optimální prostředí pro zvládání i těch nejnáročnějších úloh na světě.

1. – Až 60% nárůst celkové kapacity systému pro správu dat pomocí DB2 a IMS. Podle měření pracovních úloh IBM Large System Performance Reference (LSPR) v systému z/OS® 1.11.

2) – Až 66% nárůst výkonu Javy v Linuxu na platformě System z. Zlepšení na mainframu z196 v porovnání s modelem z10 bylo měřeno pomocí jediné Java aplikace, které se zaměřuje na různé funkce spouštěcího prostředí JRE (Java Runtime Environment) obvykle používané v klientech i serverech. 

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

DigiZone.cz: Sat novinky: promo Sky 1 HD

Sat novinky: promo Sky 1 HD

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

120na80.cz: Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Podnikatel.cz: Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?