Hlavní navigace

IBM představuje nejrychlejší mikroprocesor na světě

[Tisková zpráva] Čip v novém systému IBM zEnterprise pracuje na rekordní frekvenci 5,2 GHz. Jeho rychlost pomůže zvládat narůstající objemy podnikových transakcí a dat.

Armonk, New York, 1. září 2010: Společnost IBM (NYSE: IBM) oznámila podrobnosti o nejrychlejším počítačovém čipu světa – mikroprocesoru v nové verzi mainframu IBM, který se začne 10. září dodávat zákazníkům.

Tato rekordní rychlost je důležitá zejména pro podniky, které musejí zpracovávat obrovské objemy dat a transakcí, jako jsou například banky nebo obchodní řetězce. Svět je totiž stále více propojený a nárůst množství a velikosti dat tak přesahuje dostupnou úložnou kapacitu, a závratným tempem narůstají rovněž počty obchodních transakcí.

Například studie firmy Berg Insight předpovídá, že počet aktivních uživatelů mobilního bankovnictví a souvisejících finančních služeb v celosvětovém měřítku vzroste z 55 milionů v roce 2009 na 894 miliony v roce 2015.

Nová technologie zEnterprise je výsledkem investic do výzkumu a vývoje IBM přesahujících 1,5 miliardy dolarů a zároveň více než tříleté spolupráce s některými z největších zákazníků IBM po celém světě.

Procesor z196
Čtyřjádrový procesor z196 obsahuje 1,4 miliardy tranzistorů na ploše 512 milimetrů čtverečních. Zkonstruovali jej inženýři IBM v Poughkeepsie (New York) a vyrábí se 45nm technologií SOI (křemík na izolantu) IBM z 300mm waferů v její továrně na čipy v East Fishkill (New York). K vývoji procesoru z196 rovněž významně přispěly laboratoře IBM v Austinu (Texas), v Německu, Izraeli a Indii.

Nový zEnterprise 196
Z hlediska výkonnosti je zEnterprise System nejvýkonnějším komerčním systémem IBM v historii. Centrální server systému zEnterprise – zEnterprise 196 – obsahuje až 96 nejrychlejších a nejvýkonnějších mikroprocesorých jader na světě, které dokážou zpracovat více než 50 miliard instrukcí za sekundu. To je zhruba 17 000krát víc instrukcí, než kolik dokázal zpracovat Model 91, špička úspěšné řady IBM System/360, v roce 1970.

Nová technologie mikroprocesorů IBM používá nový software pro optimalizaci rychlosti běhu datově náročných (1) a javových úloh (2), kterým poskytuje až 60% nárůst výkonu. Vyšší výkon hardwaru samozřejmě v důsledku znamená i vyšší výkon softwaru, který může přispět k úspoře nákladů na softwarové licence.

Nový systém nabízí o 60 % větší kapacitu než jeho předchůdce System z10, a přitom má zhruba stejnou spotřebu elektřiny.

Vysoké energetické efektivity bylo dosaženo díky pokroku v návrhu procesoru, 45nm výrobní technologii, úspornější transformaci a rozvodu elektrické energie i pokročilým senzorům a řídícímu firmwaru chladicího systému, který monitoruje a upravuje svoje parametry na základě údajů o okolním prostředí, jako jsou teplota, vlhkost a dokonce i hustota vzduchu.

Kombinace rychlosti procesoru, paměti, spolehlivosti celého systému, jeho dostupnosti, zabezpečení i architektury uložení dat činí ze systému zEnterprise optimální prostředí pro zvládání i těch nejnáročnějších úloh na světě.

1. – Až 60% nárůst celkové kapacity systému pro správu dat pomocí DB2 a IMS. Podle měření pracovních úloh IBM Large System Performance Reference (LSPR) v systému z/OS® 1.11.

2) – Až 66% nárůst výkonu Javy v Linuxu na platformě System z. Zlepšení na mainframu z196 v porovnání s modelem z10 bylo měřeno pomocí jediné Java aplikace, které se zaměřuje na různé funkce spouštěcího prostředí JRE (Java Runtime Environment) obvykle používané v klientech i serverech. 

Vitalia.cz: Poznáte poctivé suroviny na pečení cukroví?

Poznáte poctivé suroviny na pečení cukroví?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph